Türk Dil ve Türk Tarih Kurumu'nun gelirlerini Hazine'ye akıtmışlar 

Atatürk’ün mirası Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu’nun gelirlerinin 20 Mart tarihi itibarıyla Hazine hesabına geçirildiği ortaya çıktı. El konulan temettü gelirinin 3.7 milyon lira değerinde olduğu bildirildi. Turizm Bakanı Ersoy, olayı doğruladı.

Türk Dil ve Türk Tarih Kurumu'nun gelirlerini Hazine'ye akıtmışlar 

Türkiye’nin kurucu Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk’ün İş Bankası’ndaki hisseleri karşılığında Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu’na miras olarak bıraktığı temettü gelirlerinin mart ayı itibarıyla Hazine hesabına geçirildiği ortaya çıktı.

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, durumu TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın bütçe görüşmeleri sırasında gündeme getirirken, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy iddiayı doğruladı.
 
Bloomberg, el koyulan temettü gelirinin 3.7 milyon lira değerinde olduğunu bildirdi.

CHP Milletvekili temettü gelirlerin Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu’na yönelik olduğunu, ancak Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın hesabına yönlendirildiğini ifade etti. “Elinizi Atatürk’ün vasiyetinden çekin” diyen Emir, “Bunlar bağımsız kurumlardır” diye konuştu.

Hesapların 20 Mart tarihi itibariyle Hazine’ye aktarıldığını doğrulayan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Para alınıyor gibi algılanılmamalı, gelen kaynaklar tek hesapta toplanıyor” dedi.

Türkiye İş Bankası’nda, CHP tarafından temsil edilen, Atatürk hisselerinin payı yüzde 28.09. Hisselerin temettü gelirleri Atatürk’ün vasiyeti gereği Türk Tarih Kurumu ile Türk Dil Kurumu’na aktarılıyordu.

Güncelleme Tarihi: 04 Kasım 2020, 09:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER