Türk Uzay Ajansı çaycı arıyor

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, “AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Milli Uzay Programı toplantısında birçok açıklama yaptı. Gündemi mi değiştiriyordu yoksa gerçekten uzay bilimleri konusunda adımlar atılacak mıydı? Türkiye Uzay Ajansı Başkanlığı’nın dünkü Resmî Gazete’de iş alım ilanı yer aldı. Peki kimler işe alınıyor? 4 temizlik görevlisi ve 2 garson” dedi.

Türk Uzay Ajansı çaycı arıyor

Üniversitelerde Uzay Bilimleri eğitiminin yetersiz olduğunu söyleyen CHP’li Başarır; ‘’YÖK’ün Lisans Atlası çalışmasında isminde ‘Uzay’ geçen 6 adet lisans programı mevcut. Bunlardan birisi olan ‘Astronomi ve Uzay Bilimleri’ lisans programı sadece 5 üniversitede, ‘Uzay ve Uydu Mühendisliği’ 1 üniversitede, ‘Uzay ve Uydu Mühendisliği’ 1 üniversitede mevcut. Siz eğer, uzaya çıkmayı hedef olarak koyuyorsanız bunu bilim yuvalarından ayrı olarak düşünemezsiniz. Uzay çalışmalarına insan kaynağını da sürece dahil edecek eş zamanlı bir program düzenlemek zorundasınız. Açıklanan ‘Uzaya Çıkma Projesi’ ile bilimle nasıl eş zamanlı yürütüleceği de açıklanmalıydı ama iktidarın böyle bir projesi yok.’’ ifadelerini kullanarak bilimin üniversiteden başlaması gerektiğini hatırlattı.

CHP’li Başarır; ‘’Henüz 2 ay önce kabul edilen 2021 bütçesinde söz konusu hedeflerle ilgili bir vurgu yer almadı. Farklı ülkelerin uzay hedefleri için ayırdıkları bütçeler 300 milyon dolar ile 19.5 milyar dolar arasında değişirken Türkiye Uzay Ajansı’nın 5.4 milyon dolarlık bütçesi yetersiz kaldı. Cem Yılmaz’ın GORA ve AROG filmlerinin toplam bütçesi 13.5 milyon dolar. Durmak yok kandırmaya devam. Durmak yok gündemi değiştirmeye devam. Durmak yok bizlerin duygularıyla oynamaya devam. Bu bütçeyle biz ancak ‘Turist Ömer Uzay Yolunda’ filmini çekebiliriz! Kadron yok, üniversiten yok, bütçen yok, uzaya gideceğiz diyorsun. Belki hayaller güzel ama gerçekler bunu göstermiyor.’’ ifadelerini dile getirdi.

İşte CHP'li Başarır'ın o açıklamaları:

YORUM EKLE
YORUMLAR
astrogalaktikTÜRK
astrogalaktikTÜRK - 2 hafta Önce

zaten hepsi çaycı ????

SIRADAKİ HABER