'Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nde böyle bir skandal, bu kadar büyük bir rezalet görülmedi'

Yeniçağ gazetesi yazarı Orhan Uğuroğlu, "10 Kasım töreninde Anıtkabir'de bazı askerlerin Atatürk'e saygı duruşu esnasında asker selamı vermediği görüldü" diye yazdı, görüntüleri paylaştı. Uğuroğlu, 'Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nde böyle bir skandal, bu kadar büyük bir rezalet görülmedi' dedi. CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi de derhal soruşturma açılması gerektiğini söyledi.

'Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nde böyle bir skandal, bu kadar büyük bir rezalet görülmedi'

Yeniçağ gazetesi yazarı Orhan Uğuroğlu, Anıtkabir'de yaşanan skandalı köşesine taşıdı. 10 Kasım törenleri kapsamında Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün huzuruna çıkan devlet erkanı önce mozoleye çelenk bıraktı daha sonra da saygı duruşuna geçildi.

Sirenlerin çalmasıyla birlikte Anıtkabir avlusundaki askerler de Atatürk'e saygı duruşu için asker selamına geçti. O anlarda bazı askerlerin selama geçmediği görüldü.

CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi ise selam vermeyenlerin, "Harbiyeliler ve Polis Akademisi öğrencileri" olduğunu söyledi.

Çelebi, "Anıtkabir törenlerinde saygı duruşunda tüm subaylar astsubaylar Genelkurmay Başkanına kadar selam verirken Harbiyelilerin ve Polis Akademisi öğrencilerinin selam vermemesini nereye koyacağız! Yazık!

Bu konuda soruşturma açılmalıdır" dedi.

İşte o skandal görüntüler:

Orhan Uğuroğlu'nun yazısı şu şekilde:

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi de diyebilirsiniz Tek Adam rejimi de. Partili Cumhurbaşkanlığı sisteminde Türkiye'de öyle olaylar oluyor ki akıl ve mantık almıyor…

Yer; Anıtkabir,

Gün; 10 Kasım 2020

Saat: 9.05

Mozole avlusu: Ti borusu çalıyor ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve resmi devlet protokolü saygı duruşunda

FOX TV televizyonundan canlı yayınını izliyorum.

Anıtkabir avlusunda tek sıra halinde duran üniformaları ile Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları var ama…

Gözlerime inanamadım, şok oldum…

Bazıları Büyük önder, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk için hazır ol duruşunda elleri ile selam duruşundalar…

Bazıları ise ne acı ki, ne yazık ki sadece hazır ol durup el selamı vermiyorlar…

Ti borusu çalmaya Cumhurbaşkanı Erdoğan ve resmi devlet protokolü saygı duruşuna devam ederken hızla TRT 1 televizyonunun canlı yayınına geçtim…

Bu kez ti borusu çalarken ve protokol saygı duruşunda iken tam ekran yayınlayan TRT 1 televizyonu canlı yayınında Atatürk'ü selamlamayanları çok net gördüm…

İşte FOX TV canlı yayınından aldığım fotoğraf:

İşte TRT 1 TV'den canlı yayınında aldığım fotoğraf:

Değerli okurlarım,

Yetkililerden aldığım bilgiye göre Anıtkabir'deki 10 Kasım Atatürk'ü anma resmi törenine;

- Ankara'da görevli general ve amiraller,

- Astsubay'dan, Albay'a kadar görevli subaylar,

- İçişleri Bakanlığına bağlı

* Polis Akademisi öğrencileri,

* Jandarma Okulu öğrencileri,

* Sahil Güvenlik Okulu öğrencileri katıldılar.

 Anıtkabir avlusunda tek sıra halinde yer alanların bir kısmı tekrar yazıyorum ki;

Yasa, yönetmelik ve genelgelere aykırı şekilde elle selamlama yapmadılar.

Değerli okurlarım,

Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nde böyle bir skandal, bu kadar büyük bir rezalet görülmedi.

51 yıllık gazetecilik hayatımda gerek şerefli kahraman Türk Ordusu'nun subay ve öğrencilerinden gerekse Türk polisinden böyle bir tavır görmedim.

Türk Silahlı Kuvvetleri İç Hizmet Yönetmeliği'nin 138. Maddesinin ilgili fıkrası şöyle;

"c. Kılıç, boru ve saire ile selâm: Her sınıfa mahsus merasim talimatnamesindeki esaslara göre yapılır. Kep giyildiği zaman sağ elin şehadet parmağının ucu sağ kaşın sağ ucu üzerine gelecek surette selâm verilir."

Cumhurbaşkanı, resmi devlet protokolü ki, bakanların yanı sıra Milli Savunma ve İçişleri Bakanları saygı duruşundalar.

Resmi tören üniformaları ile Genelkurmay Başkanı ve Kuvvet Komutanları saygı duruşundalar ama…

Anıtkabir'de ti borusu çalıyor;

Bazıları elle selamlama yapmıyorlar…

İstiklal Marşı çalarken görüntülerden net çıkaramadım ama selam vermeyenler olduğunu sanıyorum ve incelenmesini de öneriyorum

Yazıklar olsun sizlere; kadir kıymet bilmezler…

- Bu cesareti nereden kimlerden alıyorsunuz?

Değerli okurlarım,

Sizlere Anıtkabir'den 3 resmi törenden hatırlatmak isterim ki;

Anıtkabir 10 Kasım 2019; "Recep Tayyip Erdoğan" sloganları atıldı…

Anıtkabir 30 Ağustos 2020 Zafer Bayramı; "Recep Tayyip Erdoğan" sloganları atıldı…

Anıtkabir 29 Ekim 2020 Cumhuriyet Bayramı: "Reis seni seviyoruz" sloganları atıldı…

Ve maalesef dün Anıtkabir'de işte yukarıda yazdığım haddini bilmezlik, yasa tanımazlık yaşandı.

Değerli okurlarım,

NTV televizyonu canlı yayını da engellendi.

Spiker Ahmed Arpat: "Hemen Ankara'ya Anıtkabir'e gidelim Celal Çamur oradaki resmi töreni izledi ve ayrıntıları anlatacak Celal…"

Celal Çamur bağlantısı yapılıyor ama ekranda bir ses diyor ki;

- "Konuşturma…"

Celal Çamur diyor ki;

"Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk vefatının 82. yıldönümünde, Anıtkabir'de rahmetle, minnetle anılıyor. Resmi törenler Anıtkabir'de gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığındaki kortej…

Şu an bizi buradan çıkartıyorlar, çok özür dilerim. 10 Kasım gününde, Anıtkabir'de yapmış olduğumuz yayının yapılmamasını istediler.  Bizi buradan çıkarıyorlar, o yüzden pası merkeze atmak durumunda kalıyorum."

Ahmed Arpat diyor ki;

"Daha önce rastlamadığımız bir durum… Celal Çamur resmi töreni izledi. Sonrasında bağlantıya oradaki görevliler neden olduğunu biz de bilemiyoruz…"

Değerli okurlarım,

Yıllardır tanıdığım çok başarılı ve kurallara harfiyen uyan başarılı bir gazeteci olan Celal Çamur ile konuştum. Dedi ki;

"Yıllardır yayın sonunu noktalamak için töreni kısaca özetler, Cumhurbaşkanının şeref defterine yazdığından bir iki önemli cümleyi vurgular ve sözü merkezdeki arkadaşa devir ederiz. Bu kez ilk defa bir müdahale oldu."

Değerli okurlarım,

Anlattığım skandalın, Atatürk'ü selamlamama rezaletinin videolarını Yeniçağ TV'nin YouTube sayfasından izleyebilirisiniz.

Şimdi son söz olarak diyorum ki;

Atatürk'ü selamlamayanlar tek tek belirlenip haklarında soruşturma açılmalı ve derhal bulundukları yerden ihraç edilmelidir.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Yorumcu
Yorumcu - 3 ay Önce

Bu haberi yapan ve haberi yayınlayan askere gitmemiş herhalde. Törenlerde rutbeliler selam durur erler ve askeri öğrenciler yalnızca esas duruşta bekler. Haberi yazana ve bunu buraya taşıyan ergene sesleniyorum; cahilliginizi hastalık gibi yayıp millete bok atmayın

Sanırım Bedellisin
Sanırım Bedellisin - 3 ay Önce

Resmi törenlerde rütbeliler swlam durur, erler ve askeri öğrenciler esas duruşta bekler. Araştır, ögren,öyle haber yap.

elif u
elif u - 3 ay Önce

yeniçağ gazetesi eskisi gibi değil,
çok laçkalaştı,
ciddiyetsiz, laubali gazetecilik örneği
kıymetli yazarları var, onlara yazık oluyor.

Osman
Osman - 3 ay Önce

Ya aöf gazetecilik mezunu ya da askerligi cürük olarak yapmis orhan pasa. Askeri ogrenciler komutanlari selam dururken torenlerde hazir ol'da bekler. Orhaaan curuk raporunu nerden aldin?

Ahmet
Ahmet - 3 ay Önce

Törende rütbeli varsa onlar selam verir askeri öğrenciler ve rütbesizler selam vermez. Bu haberle kendinizi rezil ediyorsunuz.

Dave Martin's
Dave Martin's - 3 ay Önce

Krediye ihtiyacı olan herkese işletme kredisi, bireysel kredi, yatırım kredisi, borç konsolidasyonu ve konut alımı gibi her türlü finansal yardımı sunuyoruz.% 3 gibi düşük faiz oranıyla kredi sunuyoruz. Bu Finansman programı, bir müşterinin düşük faizli geri ödemeler yapmasına olanak tanır. * Kişisel Krediler * Borç konsolidasyon kredileri * İşletme Kredileri * Eğitim Kredileri * ipotek Saygılarımızla, Bu e-postayı yanıtlamanız yeterli: ([email protected])
([email protected])

Saygılarımla
Dave Martin'in

Dave Martin's
Dave Martin's - 3 ay Önce

Krediye ihtiyacı olan herkese işletme kredisi, bireysel kredi, yatırım kredisi, borç konsolidasyonu ve konut alımı gibi her türlü finansal yardımı sunuyoruz.% 3 gibi düşük faiz oranıyla kredi sunuyoruz. Bu Finansman programı, bir müşterinin düşük faizli geri ödemeler yapmasına olanak tanır. * Kişisel Krediler * Borç konsolidasyon kredileri * İşletme Kredileri * Eğitim Kredileri * ipotek Saygılarımızla, Bu e-postayı yanıtlamanız yeterli: ([email protected])
([email protected])

Saygılarımla
Dave Martin'in

Francesca
Francesca - 2 ay Önce

i̇yi günler, şimdi çok mutluyum çünkü bugün bu iyi şirketten 12.000 'luk kredimi aldım, ayrıca hızlı bir krediye ihtiyacınız varsa onlarla bu e-posta yoluyla hemen iletişime geçebilirsiniz: ([email protected]) veya whatsapp: +1 949-357-0512


SIRADAKİ HABER