'Ülkenin en önemli sorunu nedir?' anketinden çarpıcı sonuç

ANAR, "Covid 19 Salgını Kamuoyu Algı ve Tutum Araştırması" başlıklı anket sonuçlarını yayımladı. Araştırma, 9-18 Mayıs tarihleri arasında, 26 ilde yaşayan 2 bin 43 kişiyle "CATI" (Bilgisayar Destekli Telefonla Anket) yöntemi ile yapıldı. Yaş, cinsiyet, lokasyon ve parti tercihi kotalarının uygulandığı araştırma, seçmen yaşı olan 18 ve üzeri yaş grupları ile gerçekleştirildi.

YÜZDE 75.6 MASKE KULLANIYOR

Yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) salgınına ilişkin soruların yönetildiği araştırmada, katılımcıların yüzde 50,3'ü salgına karşı kişisel tedbirlere "çok dikkat ediyorum", yüzde 46,4 ise "dikkat ediyorum" cevabını verdi. Salgına karşı tedbir olarak maske kullandığını söyleyenlerin oranı yüzde 75,6, tedbir olarak ellerini sabunla yıkadıklarını söyleyenlerin oranı ise yüzde 51,8 oldu.

YÜZDE 14 İŞİNİ KAYBETTİ, YÜZDE 50'NİN GELİRİ AZALDI

Ankete katılanlara salgından nasıl etkilendikleri sorusu yöneltildi. Katılımcıların yüzde 50,5'i "gelirim azaldı", yüzde 36,2'si "borçlarım arttı" cevabını verirken yüzde 14,9'u ise "işimi kaybettim" cevabını verdi. "Hiçbir şekilde etkilenmedim" diyenlerin oranı ise yüze 12 olarak kaydedildi.

SEYAHAT YASAĞI VE 65 YAŞ ÜZERİ İÇİN SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASINA DESTEK

Katılımcılara, "Cumhurbaşkanlığı ve hükûmetin Koronavirüs salgınına yönelik uygulamalarını ne ölçüde başarılı buluyorsunuz?" sorusu yöneltildi. Uygulamaları değerlendiren katılımcıların yüzde 90,7'si "toplu faaliyetlerin kısıtlanması"nı en başarılı uygulama olarak gördü. İkinci sırada yüzde 87,9 ile "iller arası seyahat yasakları", üçüncü sırada ise yüzde 86,7 ile "65 yaş ve üstü vatandaşların sokağa çıkma yasağı" sıralandı.

Araştırmada, hükûmetin salgına yönelik başarı puanı, 100 üzerinden 73,7 olarak hesaplandı.

Gelecekle ilgili beklentilerine dair sorular yöneltilen katılımcılardan "kurumlara ve devlete güveniyorum" diyenlerin oranı yüzde 67,6 oldu. "Umutluyum" ifadesine katılanların oranı yüzde 67,4, "kaygılı ve endişeliyim" ifadesine katılanların oranı ise yüzde 43,3 olarak gerçekleşti.

Yüzde 37.5 normale dönüşün bir yıldan fazla sürmesini bekliyor...

"Salgın sonrası ülkemizde ne kadar sürede her şey normale döner?" sorusuna, katılımcıların yüzde 37,5'i "bir yıldan fazla" cevabını verirken, yüzde 15,9 oranında "0-3 ay", yüzde 14,2 oranında ise "4-6 ay" yanıtı geldi.  

EN ÖNEMLİ SORUN EKONOMİ

Katılımcıların yüzde 77,6'sı "Size göre Koronavirüs salgını dışında ülkemizin en önemli sorunu nedir?" sorusuna "ekonomi" yanıtını verdi. İkinci sırada yüzde 3,7 oranıyla "terör/güvenlik", üçüncü sırada yüzde 2,7 oranıyla "hükûmet/yönetim" cevabı verildi. 

Şubat 2020'deki araştırmada, salgın öncesinde ülkenin en önemli sorunu "ekonomi" diyenlerin oranının yüzde 70,2 olduğu belirtildi. Ayrıca Koronavirüs öncesi dönemde katılımcıların yüzde 4,8'i en önemli soruna "Suriyeliler/mülteciler" derken şu anki araştırmada bu oranın 0,3'e gerilediği bildirildi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
İnşallah birileri okur... 2 ay önce

Devlet gerekli kontrolü ve yaptırımları bırakmış ,devlet görevlileride kamu içinde Halkın yararına olan işleri ,görevlerini kötüye kullanarak yapmamakta ve yapılmamasını sağlamaktadırlar .Vatandaşın en temel yardım hakları ellerinden alınmaktadır.Devlet otoritesi Bağımsızlık haklarını çiğneyerek ,kendilerinden olan yandaş bir yeni devlet kurmak istemektedirler, bu da Cumhuruyete alenen saldırı ve ülke bütünlüğünü bozan bir eylem olup halkı asimile ederek azınlık yaratma politikasıdır , bunun temel amacı Bizden olmayanlar bizden değildir görüşüdür. Devlet aynı görüşü siyasi partiler kanununa muhalefetle , kendi görüşünde olmayan muhalefet partilerinede uygulamakta , buda görevde bulunan ve Halkın seçimlerle getirdiği kişilerin görevlerini yerine getirememesine sebep olmaktadır. Şu anda T.C de bölünmüşlük meydana gelmiş ve Halk , düşüncelerini bile korkudan açıklayamamaktadır.Devletin otorite baskısı, Milli Egemenliğin , Milliyetçiliğin , Halkçılığın , ve Cumhuriyetin temel taşlarını yerinden oynatmaktadır. Devlet ve devlet içi kurumlar birbirleri ile savaş halindedir , seçimlerle gelen devlet yetkilileri kendilerini bu devletin sahibi görmekte , yaşayanlarıda bu iç hezeyanları yüzünden umursamamaktadır. Seçimlerde oy kullanan HALK.

Avatar
GÜVEN BROWN 2 ay önce

suri̇yeli̇ mülteci̇ler en büyük sorun.10 sene sonrasini düşünün,hemen ülkeleri̇ne yollanmali hemen.ekonomi̇yi̇ çalişir düzelti̇ri̇z.