YAŞ kararları hakkında bomba iddia...

Sabah gazetesi muhabiri yandaş Abdurrahman Şimşek 15 Temmuz Darbe girişimi ile ilgili skandal bir iddia ortaya attı. Şimşek, 15 Temmuz Darbe girişiminde Erdoğan'ın tatil yaptığı Marmaris'teki otele yapılan operasyonu yöneten generalin 3 sene sonra emekli edildiğini iddia etti. Şimşek Twitter hesabından 1-,diyerek başladığı mesajlarına devam etmedi ve tek tweette kaldı.

Şimşek, 1-Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ailesine yönelik 15 Temmuz’daki suikast girişiminin Dalaman, Aksaz ve Marmaris şeytan üçgenini yöneten üst düzey general, 3 yıl sonunda nihayet emekliye sevkedilmiş!" mesajını paylaştı.

Şimşek'e çok sayıda Twitter kullanıcı tepki gösterdi. Şimşek'e "bu isimlerin orduda ne işi var? Onların yeri emeklilik değil adliye. Neden bu zamana kadar hakkında işlem yapılmadı, neden açıklamadınız?" gibi çok sayıda soru yöneltildi.

İşte o tepkilerden bazıları:

"TSK İÇİNDE 'PERİNÇEKÇİLER' DENİLEN YAPININ BİR BÖLÜMÜ TASFİYE EDİLDİ"

Yeniçağ Gazetesi Ankara Temsilcisi Ahmet Takan, kısa sürmesiyle dikkati çeken Yüksek Askerî Şûra (YAŞ) toplantısına dair kulis bilgiler aktardı.

Ahmet Takan, "TSK içinde "Perinçekçiler"denilen yapının bir bölümü tasfiye edildi. Savunma Bakanı Hulusi Akar, iktidar destekçisi olmasına rağmen bu yapıyı biçti" ifadesini kullanarak, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin'e bakan yardımcılığı teklif edildiğini iddia etti.

Takan, "Jandarma Genel Komutanı'na ne teklif edildi?.." başlığıyla yayımlanan yazısında YAŞ kararları hakkında şunları paylaştı:

Doğru!..

Yıllardır alışageldiğimizin tam tersine son dönemin en kısa süren YAŞ toplantısı oldu...

Atama sırasında bekleyen 7 korgeneralden bir ismi bile orgeneral ve 1 koramirali de oramiral yapmadılar... 

TSK'da 241 olan general sayısı 233'e düştü...

Şipşak YAŞ'ın kararları önceki gün açıklanır açıklanmaz bazı çevreler, 1 dakika bile kaybetmeden kendilerine göre mevzilendikleri cepheden yaylım ateşine başladılar. TSK'nın yapısının adeta bulamaça çevrildiği bir dönemde ellerinde nasıl bir ölçü aleti varsa yaftaları yapıştırıp veryansın ettiler!.. Mensup oldukları, hayatları boyunca borçlarının hiç bitmeyeceği TSK'nın geleceğini hiç düşünmeden... Daha da trajik olanı, geçen yıl, hain FETÖ kalkışmasına karşı bazıları pastanelerde, evlerinde saklanırken, canlarını hiçe sayarak mücadele eden milliyetçi kimlikleri ile gayet iyi bilinen subayların tasfiye edilmesine çıtlarını çıkarmayanlar yaygarayı kopartıyorlar...

Maksadım polemiğe girmek değil!..

Tek düşüncem ve tasam, Türk milletinin temel direği TSK'nın varlığı... Siyasetçilerin küçük hesapları, bazılarının kadroculuk hesapları beni hiç mi hiç ilgilendirmiyor. Bu coğrafyada var olmak ve ebedi olarak yaşamak istiyorsak güçlü bir TSK'ya ihtiyacımız var. Ordu-millet yapımıza saldırılara karşı siyasi düşüncülerimiz ne olursa birlik ve beraberlik içinde olmalıyız. Zaman, kin gütme, rövanş alma, hesap sorma zamanı değil. Fedakarlık zamanı!.. Vatan için, millet için, devlet için, bayrak için... TSK'nın devleti ele geçirmek için bir kadro mücadelesi, güç mücadelesi yapılacak yer olmadığını yakın zaman bizlere en acı tecrübeleri yaşatarak öğretmedi mi?..
 
Demokratik bir ülkede yaşıyorsak, YAŞ kararları da olsa eleştirmeyeceğiz mi?.. Tabii ki konuşacağız, yazacağız, çizeceğiz ama tek şartla; sadece ve sadece gerçeklere bağlı kalarak ve hepsinden önemlisi vatan menfaatlerini gözeterek. Bu çerçeveye bağlı kalarak, son  açıklanan YAŞ kararları ile ilgili çok fazla detaylandırmadan kısa iki değerlendirme yapmak isterim.

Alınan kararların olumsuz yanı: Orgeneralliğe atama yapmayarak siyasi iktidar kendine daha fazla manevra alanı açtı. Ordu komutanlıklarımız, Türk askeri yapısının geleneğine göre orgeneraller tarafından yönetilir. Şu anda 1'nci ordu haricinde diğer ordu komutanlıklarımıza korgeneraller komuta ediyor. Korgeneraller orduları komuta edemez düşüncesi içinde değilim. Yıllardır kaleme aldığım yazılarda TSK'nın hiyerarşik sistemini bozmanın kimsenin faydasına olmadığını dile getirmeye çalışıyorum. Bir halkada sistemi çürütürseniz bu tümünü bozar. Türkiye ateş çemberindeyken, Fırat'ın doğusuna operasyon için çok çok geç kalınmışken hala bu yapıyı alt üst etmek,en tepeden en alta işleyişi kötürüm etmek, askerin psikolojisini bozmak kime ne fayda getirir?.. "Korgeneralleri bekletelim. Onlardan birini orgeneral yaparsak en az 3 yıl görevden alamayız. Ama korgenerallikte bekletirsek istediğimiz gibi yönetiriz" diyen bir siyasi anlayış kabul edilebilinir mi?..

Alınan kararların olumlu yanı: Kestirmeden... TSK içinde "Perinçekçiler" denilen yapının bir bölümü tasfiye edildi. Savunma Bakanı Hulusi Akar, iktidar destekçisi olmasına rağmen bu yapıyı biçti. Eleştirilerimiz saklı kalmak şartıyla kendisi büyük bir tebriki hak etti!.. Şimdi bu satırlar üzerine çıkarları alt-üst olan bazı isimler beni  de FETÖ'cülükle suçlayacaklardır. Hiç boşa yorulmasınlar. Duymayacağım!.. Onlar bir zamanlar, kendi gelecekleri için tam siper saklanırken bizler bu hain yapılanmayla her türlü tehdide rağmen mücadele ediyorduk.

YAŞ kararları tartışılırken, gözlerden kaçan/kaçırılan önemli bir husus var. Jandarma Genel Komutanlığı... Tamam!.. Jandarma teşkilatımız İçişleri Bakanlığı'na bağlanarak, genel kuvvet statüsü dışında bırakıldı. Jandarma Genel Komutanı, bakan yardımcısının altında... Jandarma, iç güvenliğimizin bel kemiği. Tüm siyasi oyunlara rağmen, jandarma teşkilatımız gerek hendek operasyonlarında gerekse Suriye'de düzenlenen harekatlarda çok başarılı sınavlar verdi. YAŞ için  son hazırlıkların yapıldığı günlerde, jandarma teşkilatlarının terfi, atama ve emeklilik işlemleri için hazırlıklar tamamlanmış ve Bakan'a sunulmuştu. Hala kararların açıklanmaması ve Bakanlık'ta bekletilmesi jandarma teşkilatımız içinde huzursuzluğa sebep oldu. İçişleri Bakanlığı koridorlarından kulağıma gelen fısıltılara göre, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin'e bakan yardımcılığı teklif edilmiş. Arif Çetin, bu teklifi kabul etmemiş. Kararların verilmesi için ne bekleniyor?.. AKP il ve ilçe başkanlıklarından görüşlerin gelmesinin tamamlanması mı?..

Son cümle; TSK'yı kötürüm ettiğinizde, Fırat'ın doğusuna çapulcu SADAT'la mı gideceksiniz?.

FETÖ İLE MÜCADELE EDEN KOMUTANLARA TERFİ YOK

Odatv yazarı Müyesser Yıldız da bugün YAŞ kararları ile ilgili şu yazıyı kalame aldı:

15 Temmuz'dan sonra TSK'da en çok konuşulan isimlerden birisi Cihat Yaycı oldu.

Darbe teşebbüsünün ardından Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Personel Başkanlığı'na atanan Tümamiral Yaycı, 2017'de de Deniz Kuvvetleri Kurmay Başkanlığı görevine getirildi.

Perşembe günü 1.5 saate tamamlanan, 2.5 gündür konuştuğumuz Yüksek Askeri Şura toplantısında Tümamiral Yaycı'nın Korgeneralliğe terfi ettirilmesi bekleniyordu, ama olmadı. 

Yaycı ismi neden çok konuşuldu ve hep gündemde oldu, özetleyelim.

FETÖ METRENİN MUCİDİ

Birincisi, “FETÖ metre” sisteminin kurucusu olarak tanındı.

Yaycı'nın geliştirdiği bu sistem ve ankesör soruşturmalarının uyumu sonucu TSK'da 25 bin “FETÖ” şüphelisinin tespit edildiği söylendi.

En başta Star, Yeni Şafak, Sabah tüm iktidar medyasının yanısıra, Anadolu Ajansı ve diğer medya grupları da sık sık Cihat Yaycı'nın bu başarısını haberleştirdi.

Keza Ardan Zentürk'ten Mehmet Metiner'e iktidarı destekleyen birçok yazarın dışında Nedim Şener, Ahmet Zeki Üçok, Mustafa Önsel başta olmak üzere çok sayıda kumpas mağduru isim her fırsatta Yaycı'nın Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nda “FETÖ'yle mücadelesini” övüp, “FETÖ metre” uygulamasının tüm kurumlarda hayata geçirilmesini savundu.    

Bu geniş desteğe karşın Yaycı'yı hedefe oturtanlar da oldu. Bunlar yurtdışındaki firari “FETÖ”cülerdi. Twitter hesaplarından hemen her gün ağır şekilde eleştirilen Yaycı'ya, ayrıca e-mail üzerinden tehdit mesajları gönderildi. Medya, bu gelişmeleri de gündeme taşıdı.

KIBRIS'LA İLGİLİ ÇALIŞMALARI

Tümamiral Yaycı son aylarda ise Kıbrıs'la ilgili çalışmalarıyla gündeme geldi.

Türkiye'nin Akdeniz'deki haklarını, bu konudaki uluslararası hukuk hükümleri, anlaşma ve sözleşmelere dayanarak anlattığı “Sorular ve Cevaplarla Münhasır Ekonomik Bölge” adlı kitabıyla çok konuşulan Yaycı'nın, “Deniz Kuvvetleri’nin yetiştirdiği yetenekli bir subay olduğu, fizik mühendisliği ve elektronik mühendisliği alanında master, uluslararası ilişkilerde doktora yaptığı” vurgulandı.

Geçtiğimiz Mayıs ayında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde “Doğu Akdeniz'de Siyaset ve Hukuk” konulu bir panele de akademisyen kimliği ile katılan Yaycı'nın, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de Münhasır Ekonomik Bölge ilân etmesini ve Libya ile anlaşmaya öncelik verilmesini istediği bildirildi.

NORVEÇ'TEKİ SENARYO SKANDALI

Yaycı'yla ilgili bir notu daha aktaralım.

Hatırlanacağı üzere Kasım 2017'de Norveç'teki NATO Harp Merkezi'nde icra edilen tatbikatta oynanan senaryoda Atatürk ve Recep Tayyip Erdoğan hedef alınmıştı.

NATO'daki bu skandalı deşifre eden isim de kumpas mağdurlarından Binbaşı Ebru Nilhan Bozkurt olmuştu. 

Bu skandalın ardından Yazar Murat Bardakçı, Binbaşı Bozkurt'un Norveç'teki tatbikatta Cihat Yaycı tarafından görevlendirildiğine dikkat çekmişti. 

Toparlarsak; İşte bu özelliklerinden dolayı Tümamiral Yaycı'nın bu yıl Korgeneralliğe terfi ettirileceğine kesin gözüyle bakıldığından YAŞ öncesi yapılan tüm haberlerde ismi geçti.

Ancak olmadı.

YAŞ kararlarına tepki gösteren isimlerden Balyoz kumpası mağduru emekli Kurmay Albay Mustafa Önsel, emekliye sevk edilenler için “Kimlere öpücük gönderiyorsunuz?” diye sorarken, Yaycı'yla ilgili şunları söyledi:

“Cihat Yaycı, FETÖmetre… Bütün devlette uygulansın diyoruz. Onun için en büyük temizlik Deniz Kuvvetleri’nde oluyor. Adam bu sene terfi etmesi lazım. Terfi etmedi. Sadece emekli edilenler değil, aynı zamanda terfi etmeyenlerin durumu da var.”

AKAR KİMİ İŞARET ETMİŞTİ 

İktidar medyasının, Yaycı'nın terfi ettirilmemesine şu ana kadar sessiz kaldığını da belirtip, 9 ay öncesine ait bir açıklamayı aktaralım.

Tarih, 1 Kasım 2018... Yer, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu... Konuşan, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar.

Bakanlığın bütçesini savunan Akar, TSK'da “FETÖ'yle mücadeleyi” anlatırken, şu ifadeleri kullandı:

“Burada mücadeleyi bazı basın organlarımız bilerek veya bilmeyerek bazı kişilerle, bazı kuvvetlerle anıyorlar. Bu doğru değil, bu gerçeği yansıtmıyor. Türk Silahlı Kuvvetlerinin tüm komuta katı, Genelkurmay Başkanı, Genelkurmay Başkanlığı, Kara Kuvvetleri Komutanı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı, herkes ve Milli Savunma Bakanı ve Bakanlığı büyük bir şiddetle, azim ve kararlılıkla bu mücadeleyi aralıksız sürdürmektedir.”

Acaba Akar'ın, “FETÖ'yle mücadelenin bazı kişiler, bazı kuvvetlerle anılması doğru değil, gerçeği yansıtmıyor” sözleriyle rahatsızlığını dile getirdiği bu kişi ve kuvvetler kimlerdi?

'SİZİN YAPACAĞINIZ YAŞ'IN...'

Kardak Kahramanı” olarak bilinen eski SAT komandosu emekli Kurmay Albay Ali Türkşen de kişisel Twitter hesabından YAŞ kararlarına tepki gösterdi. Türkşen, “Bekleme süresi dolmadığı halde kadrosuzluktan emekli edecek ne gördünüz acaba? Bu ne telaş, yangından mal mı kaçırıyorsunuz” ifadelerini kullandı.

TEPKİLER DİNMİYOR

YAŞ kararlarında, 15 Temmuz FETÖ’cü darbe girişimine karşı mücadele eden, Zeytin Dalı Harekatında başarıyla görev yapan bazı subayların görev sürelerinin dolmamasına rağmen emekli edilmesi tepkilere neden oldu.

Türkşen ilk notunda; “Sizin yapacağınız YAŞ’ın… Bugünden itibaren 20 yıl sayın. 20 yıl sonra sonra bugünleri hatırlarsanız, ne ara biz bu hale geldik demek için. Daha da başka bir şey söylemeyeceğim.” ifadelerini kullandı.

Türkşen tweet dizine ise şöyle devam etti:
“YAŞ’lar öyle eskisi gibi 4 gün sürmüyor artık. Cevaplanacak üç soru olunca uzatmanın alemi yok tabii.
1. Bu adamın bize yakın eşi, dostu var mı? Yani bizden mi?
2. Bu adam bize mi sadakat gösterir, devlete mi?
3. 1. ve 2. soruların yanıtı olumsuzsa bile şimdilik işimize yarar mı?”

'YAZMAYAYIN DİYORUM AMA...'

“Yazmayayım diyorum duramıyorum. Bekleme süresi dolmadığı halde kadrosuzluktan emekli edecek ne gördünüz acaba? Bu ne telaş, yangından mal mı kaçırıyorsunuz? Yıllarca hapis yatıp, çıkınca gıkını çıkarmadan canla başla göreve devam eden komutanlar ne kabahat işlediler acaba?”

YAŞ'ta alınan kararlara tepki veren bir diğer isim de Jandarma Genel Komutanlığı Teknik İstihbarat Daire eski Başkanı Mustafa Önsel'den geldi. Önsel, Twitter'dan yaptığı açıklamada "Şüra için fikrimi soranlara; FETÖ ile mücadele edenler ve hedefinde olanların büyük kısmı emekli edildi. Az bir kısım kaldı. Çok tepki çekmesin diye onlar da seneye artık! Arındırın TSK'dan, devletiden başka hiyerarşi tanımayanları. Ha gayret!" dedi.

Odatv'ye konuşan Mustafa Önsel'in YAŞ kararları için açıklaması şu şekilde: "FETÖ’nün hedefinde olan insanlar 2 yıldır yavaş yavaş elemine ediliyordu. Birkaç kişi kaldı sadece, son vuruş yapıldı. Nereye 'öpücük' gönderdiklerini bilemiyorum. Tekrar söylüyorum, FETÖ’nün hedefinde olan devlet hiyerarşisinden başka hiyerarşi tanımayan insanların büyük çoğunluğu emekli edilmiştir. Emekli edilenlere, yani sistemin dışına çıkartılanlara bakıyorum. Felaket… Bu 'öpücük' nereye gönderildi, bilemem, herkes düşünsün. Yani burada FETÖ’nün hedefine koyulan isimleri emekli ederek kimlere 'öpücük' gönderiyorsunuz? Aralarında çok iyi adamlar var. Yazık günah. Ordu bizim ordumuz. Söylüyorum, bunu da örtmek için, tartıştırmamak için yarın Suriye’de operasyon yapılırsa şaşırmayın. En iyisi Deniz Kuvvetleri diyorduk. Deniz Kuvvetleri’nde daha 2 yıllık amiral bile, sırf işte isimli davalardan yargılandıkları için külliyen emekli olmuş, sadece onlar emekli olmuş! Adam daha 3 yılına bile gelmemiş, bunların hepsini cezaevinden tanıyorum; çalışkan, istekli, uyumlu çocuklar. Burada bir 'öpücük' gönderme, işaret verme var. Buna dikkat çekiyorum. 2017 Şürası öncesi 15 Temmuz kanlı kalkışmasının sanıkları, Genelkurmay Çatı Davası’nda, dediler ki, 'biz şimdi konuşmayacağız, Akıncılar Davası’nda konuşacağız.' Birden ne olduysa şüra 9 Ağustos'tan 1 Ağustos'a çekildi... Ben bire bir biliyorum, Bakanın haberi yok, Bakan yurt dışında, apar topar geliyor. Ne oluyor falan diyor, 1 Ağustos... Adamların, istekleri ne olabilir? İşte sanık bir kurmay albay dedi ki, Zekai Aksakallı göreceksiniz, o da gönderilecek, tayin edilecek dedi. Adam, Gelibolu’ya gitti mesela. Osman Erbaş vardı, İstihbarat Başkanı, onu Kolorduya attılar. Bu sistem devam etsin, seneye emekliler! Cihat Yaycı, FETÖmetre... Bütün devlette uygulansın diyoruz. Onun için en büyük temizlik Deniz Kuvvetleri’nde oluyor. Adam bu sene terfi etmesi lazım. Terfi etmedi. Sadece emekli edilenler değil, aynı zamanda terfi etmeyenlerin durumu da var. Zekai Aksakallı’nın da terfi etmesi lazım normalde. Eskisi gibi de değil artık. Adam 1 yıllık tümgeneral, 'kor' olabiliyor. 1 yıllık korgeneral 'or' olabiliyor. Adam 2 yıllık koramiral, adamın kadrosu, işgal ettiği makam, 'kor' makamı. Adam tümamiral olarak görev yapıyor burada. Kor yapmıyorlar onu. Yani terfi etmeyenlerde de bir işaret var. Hükümet bu işi anlıyor mu anlamıyor mu, bilmiyoruz. Türkiye’de muhalefet yok. Herkes FETÖ’ye oynuyor. Hükümet de, muhalefet de FETÖ’ye oynuyor." 

'MAKUL BULMAK MÜMKÜN DEĞİL' 

Öte yandan, Emekli Tümgeneral Ahmet Yavuz da YAŞ kararları için, sosyal medya hesabından dikkat çeken bir mesaj paylaştı. Yavuz, karar için, "Makul bulmak mümkün değildir" ifadelerini kullandı.

YAŞ'tan çıkan kararlara bir tepki de emekli Tümgeneral Ahmet Yavuz'dan geldi. Yavuz, "15 Temmuz’da canları pahasına mücadele eden, Zeytin Dalı Harekatında başarıyla görev yapan bazı subayların görev süresi dolmamasına rağmen son YAŞ kararıyla emekli edilmelerini makul bulmak da mümkün değildir. Terfi ettirilmeyenlere hiç değinmiyorum" değerlendirmesinde bulundu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 8 ay önce

CHP'LİLER MUTLAK İZLEYİNİZ !!!!!
https://www.youtube.com/watch?v=dSIRqtsVsz0&t=177s
https://www.youtube.com/watch?v=wOEUHYTSnSM

Avatar
Aydın 9 ay önce

YAŞ KARARLARINDAN MEMNUN DEĞİLİM DİYENLER. İSTER MEMNUN OLUN İSTER OLMAYIN SİZE Mİ SORACAKLAR DI, BU MİLLET %52 İLE YETKİYİ VERMİŞ YAPILANLARI HAZMEDECEKSİNİZ. ÇÜNKÜ "DEMOKRASİ HAZIM REJİMİDİR". 4 SENENİZ VAR HADİ DURMAYIN ÇOK ÇALIŞIN...

Avatar
Murat 9 ay önce

Yazık bu vatanın gerçek evlatlarına,çok yazık...

Avatar
Öz hamide göçer 9 ay önce

Darbeyi yapan sebeb olan ların Allahım bin türlü belasını versin inşAllah bu memlekete vatana millete el kaldıran gerçek darbe ciler dışarda Teymen ögrenciler içerde adalet nerde ne zaman gelecek yeter artık AKP ye de el atılsın bir kaç kişiyi tutuklayın bakın sonra çorap söküğü gibi nasıl darbe çözülür masum insanların üstüne attılar darbeyi Allah bin belasını versin darbeyi yapanların

Avatar
Ali 9 ay önce

Emir erleri içerde komutanlar dışarda adaletinizi skym orospu çocukları

Avatar
Mehmet 8 ay önce

Adam sahte diploma fotokopisini ayarladıkları notere verip aslı gibidir şeklinde onaylatıp C.başkanlığı makamına oturuyor...16 nisan referandumunda da 2,5 milyon mühürsüz oyu ysk ' ya geçerli saydırıp başkanlığın yolunu açıyor.. .Yasalar çiğnendiğinden asıl makam gaspı devletin tepesinde yaşanıyor..BOP başkanı da güzelce orduyu..ekonomiyi..sosyal dengeleride hal etti ..Ey hakı gasp edilen komutan...çıkıp bu gerçekleri haykırıp birlik içinde hareket edemiyorsanız hiç konuşmayada hakınız yoktur...