Ziya Gökalp Mahallesi’nde sorunlar bitmiyor

CHP Başakşehir İlçe Örgütü, Ziya Gökalp Mahallesi’nde yıllardır bitmek bilmeyen sorunlarıyla ilgili basın açıklaması yaptı. Ziya Gökalp Mahallesi'nde açıklama yapan CHP Başakşehir İlçe Örgütü ve mahalle sakinleri, yıllardır süregelen imar, okul ve hijyen gibi sorunlarını dile getirdi. 

Ziya Gökalp Mahallesi’nde sorunlar bitmiyor

Hizmet yokluğundan yakınan mahalle sakinleri yaptıkları açıklamada, Dereboyu’ndaki pislik ve koku sorununun getirdiği hijyen problemine değindi. Yurttaş yaptığı açıklamada, ''Yazın burada kokudan sinekten insan yaşamaz. Yetkililerin burasıyla ilgilenmesini istiyoruz '' dedi. 

'OKUL BÖLGESİNDE RANT OLUŞACAK'

Geçtiğimiz günlerde Başakşehir Belediye Encümeni tarafından Mehmet Yaren Gümeli İlkokulu'nun depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle yıkılmasının ardından oluşan mağduriyete değinen Başakşehir Belediyesi CHP Grup Başkanvekili Nizamettin Kümeç, ''Okul bölgesinde rant oluşacak. İstanbul’un göbeğinde yaşam kalitesinin ne kadar düşük olduğunu görüyoruz'' dedi.

'ANAYASAL HAKLAR İHLAL EDİLİYOR'

Mahallede herhangi bir yatırım yapılamamasının, mahallenin bugünkü durumunda olmasının nedenlerinin imar davasından çok önceye gittiğini belirten Kümeç, ''Burası dava öncesi risk afet alanı olarak ilan edilmişti. Buraya göz diken bir avuç insan olmamalı. Maalesef gözünü ranta dikenler buraya da gözünü dikmiş. Belediye haricinde vatandaş istediği kimseye buradaki yeri satamıyor. Bu anayasanın kişilik haklarına, mülk edinme hakkına aykırı bir durum.’’ açıklamasını yaptı.

'BURADA BİZ YETKİSİZİZ'

Belediyenin mahallede herhangi bir yetki kullanamamasının nedeninin idari sebepler olduğunu belirten Kümeç, ‘’Biz belediye olarak burada yetkisiziz. Yaşam donatıları ya da sosyal alanlar olarak herhangi bir şey yapamıyoruz. Burada tüm yetki direk olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na geçmiş durumda. Vatandaş soruyor 'Büyükşehir nerede?' diye. Büyükşehir’in tüm yetkileri Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na devredilmiş durumda. ‘’ diyerek duruma açıklık getirdi.  

'DEVLET VATANDAŞINA ŞEFKATLE YAKLAŞMALI' 

Vatandaşın elindeki arsaya yönelik devlet tarafından teklif edilen rakamların çok cüzi miktarda olduğunu söyleyen Kümeç bu durum için ''Devlet vatandaşını mağdur etmez.Ana mantık anne baba şefkatiyle vatandaşa sahip çıkmaktır. Bu rakamlar ana baba şefkatinin olmadığını anlatıyor. Hak sahibinin hakkını gözetmek gerekir.'' dedi.  


 

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2021, 22:05
YORUM EKLE