13 sanatçı 3D sergide bir araya geldi

Kanadalı, Moldavyalı ve Türk 13 ressam, sanatçıların zorluk yaşadığı bu dönemde 3D ortamında yayımlanan sergi çalışmasında bir araya geldi. 

13 sanatçı 3D sergide bir araya geldi

Kanada’da yaşayan sanatçı ve küratör Mustafa Çetin'in sponsorluğunda bir araya gelen ve birbirlerini uzun bir süredir tanıyan bu 13 sanatçının seçilmesindeki en önemli sebebi; kişisel bağlar ve eserlerin devamlılığı kıstasları oldu.

3D ORTAMDA SERGİ...

21 Şubat - 21 Mar 2021 tarihleri arasında açık olan bu Sanal Galeri (Virtual Gallery) 3D ortamında yapılıyor. İlk defa yapılan 3D sergiye ise ilgi oldukça büyük.

Pandemide yaşanan zorluklar beraberinde yeni çözümler ve yeni yollar açtı. Teknolojinin gelişmesi, sanatçıların bu zorlu dönemde sanatlarını icra etmesindeki engeli ortadan kaldırdı. Böylelikle bu 13 sanatçı dünyadaki bütün ülkeler ile bağ kurmuş oldu.

Bu sanat eserlerine kendilerini kanıtlamış, 5 (Anna Zinato, Standa Sedlak, Vladimir Topal, Gabriel Ruhi Tuna, Mustafa Çetin), Türkiye’den 7 (Işık Çuhacıoğlu, Mehmet Ali Doğan, Songül Ö. Yılmaz, Feza Yıldırım, Fatma Gürpınar, Nur Ünlü, Payyu Sibel Payyu), Moldavya Gagavuzya’dan 1 (Dimitri Ayoğlu ) toplamda 13 sanatçı bu sergide yer aldı.

'ATATÜRK'ÜN DEDİĞİ GİBİ...'

KRT WEB'e açıklamalarda bulunan ressam Nur Ünlü, "Büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi sanatsız kalan toplumların hayat damarlarından biri kopmuş demektir. Biz sanatçılar olarak ayrıca, sanat nefes almaktır, kendini ifade etmenin, öğrenmenin, düşünmeye başlamanın, soru sormanın başka bir yoludur diye düşünüyoruz." dedi.

'ÖZGÜN SERGİ'

3D sergiyi açarken belirli bir konu üzerinde durmadıkları açıklayan Ünlü, "Sanatçıları eserlerini üretirken serbest bırakıp özgür olmalarını yeğledik. Böylece kendilerini daha iyi ifade edebilme ortamı oluştuğuna inanıyoruz. Bu durumda sergimizin adı doğallığıyla ‘Expression’ olarak belirlenmiş oldu. Expression; İfade, dışa vurmak anlamlarını içerir. Bu da bu sergide sanatçıların eserlerini üretirkenki ruhsal dışa vurumlarını eserlerinde izleyebilmemize olanak vermesi sonucunu doğurmaktadır." dedi.

'EVİNDEN ÇIKAMAYAN İNSANLARA DOKUNDUK'

Serginin anlamı ve kendileri için ne ifade ettiğini konusunda açıklama yapan Ünlü, "Hiçbir şey kendi gözünüzle görmenin, dokunmanın, mekan içinde hissetmenin yerini tutamaz. Bu anlamda biraz eksik hissetmek ile birlikte bu sergi bizler için çok şey ifade ediyor. Yeniden var olmak gibi! Tüm bu ‘yeni dünya’ olumsuzluklarına rağmen yeniden var olabileceğimizi, sanatın bütünleyici gizli gücüyle bir şeylere dokunabileceğimizi, hala bir şeyleri başarmak için bir umut olduğunu , umudumuzun ve azmimizin gücünü ifade ediyor. Evinden çıkamayan insanların evine girip belki kişisel dokunuşlara olanak verebiliyor. Bu dokunuşlar karşılıklı olabiliyor. Bu sergimiz sürerken yaptığımız çevrim içi konferans sayesinde izleyici ve sanatçı tanışmaları yaşamak ve uluslararası düzeyde iletişim sağlayarak sanatçı ve izleyici sohbeti yapmak çok değerliydi. Bu her anlamda mükemmel bir olanak aynı zamanda." dedi.

GEÇMİŞTE YAPILAN SERGİLERDEN FARKI NEDİR?

"Geçmişin değerini şimdi daha iyi anlıyor kavrıyoruz, sanat galerilerinin sergi açılışlarının o kalabalığını, o sohbetleri , resimlerin kokusunu , sohbetlerin rengini, o büyüleyici ortamları özlüyoruz. Bizim için onların yerini hiç bir şey tutamaz.  Dünyayı saran bu kaos hayatımızda bir çok şeyi değiştirdi ve değiştirmeye de devam edecek. Ancak daha önce de söz ettiğimiz gibi sorunlar kendi çözümlerinin bulunması için açılan kapılar misali. Sanat izleyicisi ile buluşmak için yeni yollar bulacaktır, bunlardan bir tanesi de sanal sanat galerileridir. Sanatçılar da toplumları ileriye taşıyan birimler olarak yeni dünyadaki  işlevlerini sürdürecektir. Sanal mekanların eksik bıraktıkları yanında teknolojinin sanal buluşma artıları ile daha geniş vizyon ile dünyanın her hangi bir köşesinde oturup evinizden, koltuğunuzdan kendi güvenli bölgenizden istediğiniz sergiyi sanal olarak görebilecek, bütçeniz seyahat etmeye yetmese bile uluslararası sanat hakkında görüş sahibi olma olanağı bulabileceksiniz. Eğer isterseniz eser satın alabileceksiniz. Sanatçı iseniz izleyici kitlenizi yerelden daha fazlasına artırmak demek bu."

PANDEMİ SÜRECİNDE TÜRKİYE'DE SANATA VE SANATÇIYA VERİLEN DEĞER

"Pandeminin ağır koşuları bir çok sektörü etkilediği gibi galeri, müze ve sanat ortamlarının tamamını tüm dünyada ve Türkiye’de etkilemiş durumdadır. Pandemi gereği eve kapanma, yarattığı kaygı ve stres sorunlara sebep olmuştur. Bu sorunları aşmanın yolu izolasyon, ayrışma değil, bir köşeye çekilerek bekleyerek değil, sanal da olsa kaynaşarak birlikte bir şeyleri başararak aşabileceğimizi düşünmekteyiz. Bu sebeple böyle bir oluşuma, etkinliğe giriştik. Çoğu sanatçı da aynı şekilde teknolojiyi kullanarak izleyicisi ile buluşma ve yeni bir sinerji yakalama konusunda cesur adımlar atmaya devam etmektedir. Sanatçı, soruları soran, sorduran, özgürlüğüne düşkün, yaratıcılığın hür hayal edebilmekten geçtiğini bilen olarak değeri verilmese bile engellenemeyen olduğuna göre bizim engebelerimiz aşılamaz değil."

Sergiyi gezmek için tıklayın

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER