Bir firma daha koronavirüs aşı çalışmasını durdurdu

ABD’de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) üzerine araştırmalar yapan ilaç firması Eli Lilly’nin klinik testlerini "potansiyel güvenlik endişesi" nedeniyle durdurduğu belirtildi.

Bir firma daha koronavirüs aşı çalışmasını durdurdu

Dünya çapında 38 milyondan fazla insana bulaşan koronavirüs salgınıyla mücadelede kritik bir gelişme yaşanmıştı. Aşıya en yakın şirketlerden biri olan Johnson & Johnson, katılımcılardan birinde "tanımlanamayan bir rahatsızlık" belirlenmesiyle birlikte aşı denemelerine ara verildiğini duyurmıştu. İlaç firması Eli Lilly’nin de klinik testlerini "potansiyel güvenlik endişesi" nedeniyle durdurduğu belirtildi.

Dünya genelinde birçok ülkede yeni tip korona virüs (Covid-19) tedavisine yönelik çalışmalar devam ediyor. 

ABD merkezli ilaç firması Eli Lilly tarafından yapılan açıklamada, Veri Güvenliği İzleme Kurulu'nun (DSMB) talebi üzerine antikor çalışmalarını içeren klinik testlerin durdurulduğu bildirildi. Açıklamada, "Lilly, bağımsız DSMB'nin çalışmaya katılan hastaların güvenliğini dikkatli bir şekilde sağlama kararını destekliyor" ifadeleri kullanıldı.

Güvenlik endişesine neden olan faktörler konusunda herhangi bir detay paylaşılmazken, çalışmalar genellikle bir gönüllünün yan etkiye maruz kaldığı veya hastalandığı durumda durduruluyor.
İlaç firması, korona virüs hastalarının tedavi edilmesi monoklonal antikorlar üzerine araştırmalar yapıyordu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER