CHP'den Fahrettin Koca'nın sözlerine yanıt

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "bedava aşıya ödeme yapıldı" açıklamalarına yanıt veren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya yanıt, CHP Ankara Milletvekili Murat Emir'den geldi.

CHP'den Fahrettin Koca'nın sözlerine yanıt

Gerçek Gündem'in aktardığı bilgiye göre, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısı sonrası CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "bedava aşıya ödeme yapıldı" iddiasıyla ilgili konuştu. CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, Twitter hesabı üzerinden Koca'yı hedef aldı.

Bakan Koca; iddialarla ilgili olarak "Bu dönemde dünyanın aşı savaşı yapıldığı bir dönemi yaşıyoruz. Ve ülkeler arası ticari sır kalması gereken bilgilerin ifşa edildiğini görüyoruz. 

Biz firmaya dedik ki 'Biz sözleşmemiz gereği size vermemiz gereken bir bedel var. Bu bedeli biz ödüyoruz. Böyle bir iddia var, bu nedir?' Firma diyor ki özetle, bu aşıyla ilgili buradaki amaç siz biden teminaty istediğiniz için biz teminatı sağlayamamıştık.

Bu nakit akış yönetimini sağlamak için Sinovac firmasını da temsil eden distribütör firmasına bedelsiz olarak verdik ama biz sizden ücretini olduğu gibi aldık. Bunu üretici firma söylüyor." demişti.

Koca'nın açıklamaları üzerine Murat Emir, Twitter hesabı üzerinden açıklama yaptı ve şunları söyledi:

"SB satıcı firmadan aldığı yazıyı belge diye gösteriyor. Bu kağıt parçası; 1-Vergi hukukuna göre düzenlenmesi gereken bir belge niteliği taşımaz. 2- Her zaman düzenlenebileceği için vergi yargısı kabul etmez. 3-Aşı satılamayacağına ve bedelsiz yapılacağına göre %1 KDV niye ödendi?"

"SB, 1 milyon ücretsiz aşıya para ödendiğini itiraf etti:

"Üretici firma nakit akışı sağlamak için distribütör firmasına bedelsiz olarak verdik ama ücretini olduğu gibi aldık dedi."

Genel başkanımızın iddiaları doğrulanmış oldu.

12 milyon dolar, aracı firmanın kasasında kalmış." 

Güncelleme Tarihi: 25 Şubat 2021, 22:45
YORUM EKLE
YORUMLAR
GÜVEN BROWN
GÜVEN BROWN - 2 ay Önce

niye aracı firma kullanıyorsunuz.

SIRADAKİ HABER