Eczanelerde satılması planlanan koronavirüs aşısının fiyatı belli olmadı

Çin'den gelen CoronaVac aşısı dışında koronavirüs aşıları ücretli bir şekilde eczanelerden temin edilebilecek. İlaçların Türkiye fiyatı henüz belli değil. Türkiye ilaçta piyasadaki kurdan farklı bir euro kuru belirliyor.

Eczanelerde satılması planlanan koronavirüs aşısının fiyatı belli olmadı

Ülkeler art arda buldukları corona virüsü aşılarını tanıtırken Türkiye'de devletin Çin'den gelecek CoronaVac aşısı ile geniş çapta aşılama yapacağı Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından geçen hafta duyuruldu.

Bu hafta ise SinoVac şirketinin ürettiği CoronaVac aşısı dışındaki aşıların eczaneler aracılığı ile temin edilebileceği öğrenildi. Yani ABD'li Moderna, Biontech-Pfizer veya AstraZeneca-Oxford'un ürettiği aşılardan vurdurmak isteyen vatandaşlar eczanelerin yolunu tutacak.

Devletin yapacağı Çin aşısı tamamen ücretsiz olup SGK tarafından karşılanırken diğer aşıların Türkiye'de kaç paraya satılacağı henüz bilinmiyor.

İLAÇTA KUR 3.81

Örneğin AB'nin Biontech-Pfizer aşısına doz başına 15.5 euro (150 TL) ödeyeceği açıklandı. Fakat Türkiye'de aşı fiyatları güncel kur üzerinden değil ilaç sanayi ile devletin ortaklaşa belirlediği ilaç kuru üzerinden hesaplanıyor. Türkiye'de şu an ilaç için belirlenen euro kuru 3.81 TL seviyesinde.

Bursa Eczacılar Odası Başkanı Okan Şahin farklı aşılara erişmek isteyen vatandaşların taleplerinin yerine getirilmesinin önemli olduğunu söylüyor. Şahin farklı aşıların fiyatından çok Türkiye'ye temini noktasındaki gelişmelerin takip edilmesi gerektiğini ifade ederken Türkiye'de farklı aşıların dozunun 120 TL civarında satılmasını beklediğini belirtiyor.

İLAÇ FİYATLARI NASIL BELİRLENİYOR?

Şahin, “Türkiye'de ilaç fiyatları hesaplanırken, Avrupa'da en ucuza ilaç satan 5 ülkedeki ilaç fiyatlarının ortalaması alınıyor. Bu ülkeler Fransa, Portekiz , İspanya, İtalya, Yunanistan. Daha sonra o fiyatında yüzde 60'ı alınarak euro olarak bir fiyat çıkıyor. İlaçta en son karar verilen euro kuru olan 3,8155 TL ile çarpılarak ilacın fiyatı belirleniyor.” diyerek ilaçta fiyat hesaplamasını anlattı. Şahin sözlerini şu şekilde tamamladı: Devletimiz ilaç firması ile gerekli görüşmeleri yaparak en optimum fiyatı yakalamaya çalışacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER