Koronavirüse karşı aspirin... İngiltere'den flaş hamle

İngiltere, dünya çapında 1.2 milyondan fazla insanın ölümüne neden olan koronavirüse aspirinin iyi gelme ihtimali olduğunu ve bu yönde deneme çalışmalarının başladığını açıkladı. Dünyanın önde gelen bilim insanlarından oluşan RECOVERY isimli girişim Covid-19’un potansiyel çözümü olarak gündelik hayatta kamuoyunun yakından bildiği aspirin isimli ilacın etkili olabileceğini öne sürdü.

Koronavirüse karşı aspirin... İngiltere'den flaş hamle

İlk olarak 2019 yılının son haftalarında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüsü ortadan kaldırmak için birçok ülkede ilaç ve aşı çalışmaları devam ederken, İngiliz bilim insanları uluslararası bir açıklama geldi. 

Sözcü'de yer alan habaere göre, dünyanın önde gelen bilim insanlarından oluşan RECOVERY isimli girişim Covid-19’un potansiyel çözümü olarak gündelik hayatta kamuoyunun yakından bildiği aspirin isimli ilacın etkili olabileceğini öne sürdü. Bilim insanları kanı sulandıran ve ağırlıklı olarak baş ağrısı ve halsizliğe karşı tercih edilen aspirinin pıhtılaşmayı engelleyen özelliğinin Covid-19 hastalığına yakalananları iyileştirebileceğini öne sürdü. Araştırmayı yürüten bilim insanı Peter Horby, "Aspirinin etkili olacağına dair net bir yaklaşım mevcut. Üstelik aspirin güvenli, pahalı değil ve yaygın" ifadesini kullandı.

"PIHTILARI ENGELLEYEBİLİR"

Aspirinin Covid-19 hastalarında işe yarayabileceğini söyleyen uzmanlar, aspirinin tedavi sürecinde kullanılmasının hastalarda oluşabilecek pıhtıları engelleyebileceğini dile getirdi. Bilim insanları aspirinin Covid-19 hastaları üzerindeki etkisini incelemek üzere bir araştırma yaptıkları belirtildi. Araştırmaya katılan 2000 gönüllü günde 150 miligram aspirin alacak ve bu süreçte sağlık durumlarında yaşadıkları değişiklikler gözlemlenecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER