Sağlık Personel Sendikası: Sağlık çalışanları en önemli risk grubu

Türkiye’de son günlerde koronavirüs vakalarının artış göstermesiyle tüm yurtta virüse karşı alınması gereken tedbirler yoğunlaştırıldı.

Sağlık Personel Sendikası: Sağlık çalışanları en önemli risk grubu

Koronavirüsle mücadele eden sağlık personeline yönelik alınan tedbirlerin yetersiz olduğunu belirten Sağlık Personel Sendikası Genel Başkan Vekili Ahmet Yusuf Çam, “Koronavirüsün daha çok bağışıklığı zayıf olan insanlara zarar verdiği bilinen bir gerçektir. Sağlık çalışanları ise vardiya usulü çalışmaları ve düzensiz beslenmeleri sebebi ile en önemli risk gruplarıdır” dedi.

Türkiye’de son günlerde koronavirüs vakalarının artış göstermesiyle tüm yurtta virüse karşı alınması gereken tedbirler yoğunlaştırıldı. Vatandaşlara yönelik yapılan tedbirlerin yanı sıra özellikle sağlık sektöründe faaliyet gösteren sağlık personelleri kendilerine karşı yeterli tedbirlerin ve korunma yöntemlerinin yetersizliğinden şikâyet ediyor. Konuya ilişkin Milli Gazete’den Ali Çağlar Tınbek’e konuşan Sağlık Personel Sendikası Genel Başkan Vekili Ahmet Yusuf Çam, alınan tedbirlerin herkesin düşünülüp alınması gerektiğinin altını çizdi.

SAĞLIKÇILAR İÇİN DAHA KAPSAMLI KARARLAR ALINMALI

Özellikle üniversite hastaneleri olmak üzere tüm hastanelerde ciddi personel eksikliği bulunduğuna dikkat çeken Sağlık Personel Sendikası Genel Başkan Vekili Ahmet Yusuf Çam, “Korona virüsünün daha çok bağışıklığı zayıf olan insanlara zarar verdiği bilinen bir gerçektir. Sağlık çalışanları ise vardiya usulü çalışmaları ve düzensiz beslenmeleri sebebi ile en önemli risk gruplarıdır. Ekonomik olarak sıkıntılı olan üniversitelerde yemekler az ve yetersiz verilmekte olup sağlık çalışanlarının çoğu kurum dışından yemek tedarik etmektedir” dedi.

SAĞLIK PERSONELİNE YÖNELİK TEDBİRLER YETERLİ DEĞİLDİR

Ahmet Yusuf Çam, “Hastanelerde görev yapan çalışanlar 24 saat, 16 saat ve 12 saat gibi kesintisiz uzun süreli nöbetler ile çalışmaktadırlar. Personel eksikliği olan kurumlarda üç hemşirenin yapması gereken iş, bir hemşireye yaptırılmaktadır. Gece ve gündüz vardiya sistemi ile birlikte bir gece bir gündüz çalışan sağlıkçıların maalesef uyku düzenleri dahi yoktur. Özellikle riskli birimlerde görev yapan sağlık çalışanlarının gece bir saat dahi kesintisiz dinlenme hakkı olmadığı gibi çalışanlar adeta köle gibi çalıştırılmaktadırlar. Bu sebeple sağlık kurumlarında alınacak önlemlerin sadece gebe ve emziren anneleri değil tüm sağlıkçıları kapsaması gerekmektedir” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Sağlık Personel Sendikası
Sağlık Personel Sendikası - 1 yıl Önce

zonguldak' ta yaşanan durum da bu konunun ne kadar önemli olduğunu bizlere tekrar hatırlatmıştır. konuyu gündeminize aldığınız için tüm sağlık çalışanları adına teşekkür ederiz.

SIRADAKİ HABER