AKP'ye 2023 anketi şoku!

Medyaspot'tan Hülya Karabağlı'nın haberine göre, 2018 Cumhurbaşkanlığı Seçiminde yüzde 52.4 oy alan AKP Adayı bugün seçim olsa yüzde 46.2, zamanında yapılacak yani 2023 Haziran ayında yapılacak seçimde ise yüzde 39.3 oy oranında kalıyor.

2018 Cumhurbaşkanlığı Seçiminde yüzde 30.8 oy alan CHP adayının bugün seçim olsa oy oranı yüzde 34.7 zamanında yapılacak (2023-Haziran) seçimde ise oy oranı yüzde 38.7 olarak hesaplandı. Bu sonuçlara göre, seçim ne zaman yapılırsa yapılsın, birinci turda hiçbir aday yüzde 50 barajını geçemiyor.

“Zaman, AKP Adayının aleyhine CHP adayının lehine, işlemektedir” diyen Polimetre,  İstanbul  ittifakına göndermede bulunarak CHP Adayının daha şanslı olacağına dikkat çekiyor. “AKP Adayının seçimi kazanması, ancak olağanüstü durumların gerçekleşmesi halinde söz konusu olabilir” yorumuyla dikkat çekiyor.


ÇARPICI SONUÇLAR ORTAYA ÇIKMIŞTI

Polimetre, geçtiğimiz hafta da "Bugün (2019-Ekim) veya zamanında (2023-Haziran) Genel Seçim yapıldığında siyasi partilerin beklenen oy oranları" çalışmasıyla gündeme damgasını vurmuştu. Çalışmada, bugün seçim olması durumunda AKP’nin oy oranı yüzde 37.3, MHP’nin yüzde 9.9 toplam oylar yüzde 47.2 hesaplanarak her iki partinin de kan kaybına işaret edilmişti.

Polimetre’nin “Bugün seçim olsa cumhurbaşkanı adaylarının oy oranları”  başlıklı son çalışmasından özet ve sonuç bölüm şöyle:

AKP ADAYI BARAJI AŞAMIYOR

Bugün (2019-Ekim) veya zamanında (2023-Haziran) yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçiminde MHP’nin desteklediği AK Parti adayı en çok oyu alacağı ancak %50 barajını geçemeyeceği hesaplanmaktadır.

2018 Cumhurbaşkanlığı Seçiminde yüzde 52.4 oy alan AKP Adayının bugün seçim olsa oy oranı yüzde 46.2 zamanında yapılacak seçimde ise oy oranı yüzde 39.3 olarak hesaplanmaktadır.

“AKP'Lİ ADAYIN SEÇİMİ KAZANMASI ANCAK OLAĞANÜSTÜ DURUMLARDA”

Zaman, AKP Adayının aleyhine CHP adayının lehine, işlemektedir. Birinci Tur Oy Dağılımından  2. Turda, 23-Haziran-2019 İstanbul  seçiminde olduğu gibi, CHP Adayının daha şanslı olacağı hesaplanmaktadır. AKP Adayının seçimi kazanması, ancak olağanüstü durumların gerçekleşmesi halinde söz konusu olabilir.

Cumhurbaşkanı Adaylarının Oy Oranlarının Zamana Bağlı Değişimi 2018 Cumhurbaşkanlığı  Seçiminde yüzde 52.4 oy alan AKP adayının, bugünkü (2019-Ekim) oy oranı yüzde 46.2 zamanında yapılacak (2023-Haziran) seçimde ise yüzde 39.9 olarak hesaplanmaktadır.

“CHP ADAYI OY ORANINI YÜKSELTİYOR”

2018 Cumhurbaşkanlığı Seçiminde yüzde 30.8 oy alan CHP adayının, bugünkü (2019-Ekim) oy oranı yüzde 34.7 zamanında yapılacak (2023-Haziran) seçimde ise yüzde 38.7 olarak hesaplanmaktadır.

Bu sonuçlara göre seçim ne zaman yapılırsa yapılsın, birinci turda hiçbir aday yüzde 50 barajını geçememektedir.

“İSTANBUL İTTİFAKI OLURSA”

Birinci turdaki oy kompozisyonu ve Muhalif Partilerin 23-Haziran-2019 “İSTANBUL İTTİFAKI” nedeniyle edindikleri deneyim nedeniyle CHP adayının 2. Turda seçimi kazanma ihtimalinin daha fazla olacağı düşünülmektedir.

Zaman AKP Adayının aleyhine, CHP Adayının lehine geçmektedir. AKP Adayının seçimi kazanması, ancak olağanüstü durumların gerçekleşmesi halinde olası olabilir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.