CHP'de kongreler ve kurultay süreci başlıyor: İstanbul'da o ilçeye sanatçı aday

CHP'de 8 Kasım 2019 tarihinde mahalle delege seçimleri, 14 Aralık 2020 - 27 Şubat 2020 tarihleri arasında ise ilçe kongreleri yapılacak. 2 Ocak 2020 - 3 Mart 2020 tarihleri arasında il kongreleri yapılacak. CHP'de 37. Olağan Kurultayı ise 2020'nin Nisan ayı içerisinde gerçekleşecek.

ESENYURT'A SANATÇI ADAY

Parti Meclisi'nin şekillenmesinde büyük öneme sahip İstanbul'da ilçe başkanlığı için adaylar belli olmaya başladı. uzun sürenin ardından belediye başkanlığı tekrar CHP'ye geçen Esenyurt'ta adaylığını ilk açıklan isim halk müziği sanatçısı Şahin Aydın oldu.

'ÖRGÜTÜN İÇİNDEN GELİYORUM'

Geçtiğimiz günlerde Esenyurt yerel basını ile bir araya gelen Aydın resmen adaylığını duyurdu. 25 sendir Esenyurt'ta yaşadığını, CHP Esenyurt örgütünde hemen hemen her görevde bulunduğuu belirten Aydın, "Toplumsal uzlaşı ile siyasetin bir yere gideceğini biliyorum. Şunun, bunun adamı değil de gerçekten partinin ve örgütün içerisinden gelen bir ilçe başkanı olmak için bu yola girdim" dedi.

"YENİ BİR VİZYONA İHTİYAÇ VAR"

"Önceki dönemde sayın Ali Gökmen ile ilçe yönetiminde örgütten sorumlu ilçe başkan yardımcılığı yaptım. İlçe genel sekreterliği, kayyum döneminde de 6 ay ilçe başkanlığında bulundum" diyen Aydın açıklamalarını şöyle sürdürdü:

Ortaokul döneminden beri siyasetle aktif olarak uğraşıyorum. Sanatçı kimliğim var, sanatçı kimliğimle toplumun sürekli içerisinde olduğum için toplumun her kademesinde 7'den 70'e her yaş grbundaki bireylerin isteklerini, beklentilerini, ideallerini sosyolojik olarak da sanat açısından da inceleyen bir yapıya sahibim. Esenyurt'un yeni siyaset anlayışına, yeni bir vizyona ihtiyacı olduğunu düşündüğüm için bu yola çıktım.

'SİYASETİN TİCARETİNİ YAPMAYACAĞIM'

"İlçe yöneticisi iken yapmak isteyip de yapamdığınız nedir?" diye sorabilirsiniz" diyen Aydın, "Ali Gökmen ile yönetime girdiğim zamanda belli kurarallarım vardı. He zaman siyaseti 'ben değil biz' merkezine oturtmak istedim. Hep 'biz' olarak düşündüm asla kendimi ön plana çıkarmadım. Asla ekibimin dışında hareket etmedim, hep ekip ruhuyla hareket ettim. Çünkü siyaset ekiple yapılan birşey. Belli bir yere ekibinizle gelip, sonra ekibinizi satıp, siz bir yerlere gelirseniz o artık siyaset olmuyor ticaret oluyor. Siyasetin ticareti oluyor. Tek yüzlü olmaya hep gayret gösterdim" ifadelerini kullandı.

GÜRBÜZ ÇAPAN'IN ANLATTIĞI SİYASETÇİ HİKAYESİ

Esenyurt Kurucu Belediye Başkanı Gürbüz Çapan'ı çok sevdiğini belirten Aydın, Çapan'ın kendisine anlattığı bir hikayeyi şu şekilde aktardı:

Gürbüz Başkanla oturduğumuzda birgün bana birşey söylemişti. Çocuğun biri birgün oturmuş bir resim çizmiş. Resimde 4 tane yüz var. Babası çocuğa soruyor, 'oğlum bu ne?' diyor. Çocuk 'baba bu siyasetçi' diyor. Yani siyasetçinin 4 tane yüzü, hepsi farklı farklı.

Aydın, "Ben o 4 tane yüzü olan değil, hep aynı yüzü olan bir siyasetçi olacağım. Bu zamana kadar da bunu yaptım, çalışmalarımda da gösterdim" dedi.

'SİYASETİ ÖRGÜTÜN ADAMI OLARAK YAPMAK İSTİYORUM'

Aydın açıklamalarına şöyle devam etti:

Siyasetçiler için 'bu birilerinin adamı' diye söylenir. Ben Gürbüz beyi de (Esenyurt Kurucu Belediye Başkanı Gürbüz Çapan), Çetin beyi de (CHP önceki dönem Esenyurt Belediye Başkan Adayı) , Bülent beyi de (Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu) , Kemal beyi de (Mevcut Esenyurt Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt) hepsini severim. Ama siyaseti ben örgütün adamı ve Şahin Aydın olarak yapmak istiyorum.

'6 OK'UN TEMSİLCİSİ, 6 OK'U TEMSİL EDEN ÖRGÜTÜN BİR ELEMANI OLARAK BU GÖREVE TALİBİM'

"Birilerinin şemsiyesi altına girip "bu bizim adamımız" tarzında olmadım, bundan sonrada olmayacağım" ifadelerini kullanan Aydın, "Siyasi hedeflerimin birinci amacı da bu. Ben partimin, 6 Ok'un temsilcisi ve 6 Ok'u temsil eden örgütün bir elemanı olarak bu göreve talip oldum" dedi.

İşte Aydın'ın adaylık açıklamasının videosu:

ŞAHİN AYDIN KİMDİR?

1966 yılında Sivas'ın Divriği ilçesi Karaağaçlı köyünde doğan Şahin Aydın, İlköğretimi Sivas’ta, Ortaöğretimi de Ankara da tamamladı. 10 yaşında bağlama ile tanıştı. Zamanın ozanlarından etkilenen Aydın için bağlama çalmak kısa zamanda bir tutku haline geldi ve bu tutku onu, bağlama ve bu kültürün yoğun olduğu kurum ve topluluklara yönlendirdi.

ARİF SAĞ’DAN EĞİTİM ALDI

Aşık Veysel, Davut Suları, Ali İzzet Özkan, Aşık Daimi, Feyzullah Çınar, Mehmet Ali Karababa, Arif Sağ, Yavuz Top ve Musa Eroğlu gibi ustalardan etkilendi. Lise öğrenimini Divriği Lisesinde tamamladı. 1980-1982 Yılları arasında Almanya’da yaşadı. Bu sürede batı müziği ile tanışan Aydın, Türkiye’ye döndükten sonra halk müziğinin büyük ustalarından Arif Sağ’dan eğitim aldı. 1983 yılında girdiği Arif Sağ Müzik Kursu’nda daha bilinçli ve notalı eğitime başladı. Kısa süre sonra (9 ay) bu kurumda asistan eğitmen olarak derslere girmeye başladı.

İTÜ TÜRK MÜZİĞİ DEVLET KONSERVATUARI’NDA YÜKSEK LİSANS YAPTI

1985 yılında İTÜ Türk Müziği Devlet Konservatuarı’na girdi. Okul döneminde, 1985-1986 yıllarında Ezgi Müzik Evi’ni kurdu. 1990 yılına kadar bu kurumda müdür ve eğitmenlik yaptı. 1990 yılında konservatuardan, 1992 yılında da konservatuarın yüksek lisans bölümünden mezun oldu. 1985-1990 yılları arasında İTÜ Türk Müziği Devlet Konservatuarı Korosu ile Arif Sağ Müzik Kursu Gönülden Gönüle Halk Müziği Korosu’na bağlama çalarak eşlik etti.

1990 yılında Gönülden Gönüle Halk Müziği Korosu’nun şefliğini yapmaya başladı. 2001 yılında koro şefliğinden ve Arif Sağ Müzik kursundan ayrıldı. 1990’lı yıllarda Yavuz Top Halk Müziği Eğitim Merkezi’nde, ilk koro çalışması olan “Canlardan Canlara” grubunda yer aldı. Kendisiyle birlikte Naci Düzel, Kemal Kaplan ve Metin Karataş’tan oluşan Canlardan Canlara grubu ile Yavuz Top’un da destek verdiği “Halk Müziği Tavırları” konulu beş yıl süren bir çalışma yaptı.

İLK SOLO ALBÜMÜNÜ 1993’TE ÇIKARDI

Aydın, 1993 yılında ilk solo kaseti olan “Gel Ey Dostum” adlı albümünü çıkardı. 1996’da “Deyişlerle Muhabbet” adlı koro çalışmasında yer aldı, 1998’de ise ikinci solo albümü olan “Yedin Oğul Beni Yedin”i çıkarttı. 1999, 2000 ve 2001 yıllarında “Türkülü Yürekler” grubu ile 3 albüm çalışması yaptı. 1989 yılında kasetlerde bağlama çalmaya başladı. Birçok kasete (500’e yakın) bağlama, şelpe, cura ve vokal olarak eşlik etti. 30'a yakın kasete yönetmenlik yaptı, yurtiçi ve yurt dışında birçok konsere ve dinletiye katıldı.

MÜZİK YAŞAMINI EĞİTMEN OLARAK SÜRDÜRÜYOR

Halk müziğinin gelecek kuşaklara daha doğru elden ulaşması için icracı ve eğitmen olarak müzik hayatını sürdüren Şahin Aydın, ASEM (Avcılar) Müzik kursunda iki yıl süreyle eğitmenlik yaptı. 2001 ve 2003 yıllarında “Türkü Yolunda” adlı koro çalışması ile tekrar türkü yolunun yolcularına merhaba dedi.

2003 yılında kendi adına açmış olduğu “Şahin Aydın Müzik Eğitim Merkezi”nde Bağlama, Piyano, Gitar, Keman, Ud, Nefesli Sazlar, Şan, Konservatuar Hazırlık ve Halk oyunları gibi dallarda eğitim vermeye devam eden Aydın’ın, halk müziği ile ilgili “Türküler, Deyişler, Semahlar” adlı bir de kitap çalışması bulunuyor. Aydın, koca çınarın dallarının geceye kafa tutuşu gibi; Türkü yolunda yeni yolcularla tanışma, kültürü paylaşma ve kültürümüzü vazgeçilmezler arasına sokma çabasını sürdürüyor.

SİYASİ YAŞAMI

1984 yılından beri İstanbul’da, 1997 yılından bu yana da Esenyurt’ta ikamet eden ve aktif olarak siyasetin içinde yer alan Şahin Aydın’ın siyasi yaşamı, ortaokul dönemlerinde başladı. CHP gençlik kollarında başladığı siyasi yaşamında mahalle delegeliği ve mahalle birim yöneticiliği yapan Aydın, kayyum döneminde CHP Esenyurt İlçe Başkanlığı görevinde bulundu. Bir dönem ilçe sekreterliği ve örgütten sorumlu başkan yardımcılığı da yapan Aydın, kurultay delegeliği ve il delegeliği görevlerinde bulundu. Parti Meclisi Üyeliği’ne de aday olan Aydın, seçim dönemlerinde aldığı büyük sorumluluklarla partisinin başarısı için özveriyle çalıştı.

24 yıldır yaşadığı Esenyurt’a bütün yönleriyle hakim olan Aydın, kültür derneklerinde ve sivil toplum örgütlerinde aktif görevlerde bulundu. Siyaseti, toplumun aydınlık yüzünü ortaya çıkarmak için kendisine misyon edinen Aydın, bilinçli, yaşadığı ortamı okuyan ve toplumla özdeşleşen bir yapının hakim olması için siyasi çalışmalarını sürdürüyor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.