CHP'de Üsküdar'a genç başkan adayı
banner8

CHP Üsküdar İlçe Başkanlığı'na adaylığını açıklayan Berk Tütüncü kendisini, "Trabzonlu bir baba ve Sivaslı bir annenin oğlu olarak 1989 yılında İstanbul’da doğdum. İlköğretimi Evrim Okulları’nda, liseyi ise Üsküdar Lisesi’nde okudum. Kadir Has Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nü derece ile bitirdim. Cumhuriyet Halk Partisi Üsküdar Gençlik Kolları’nda üniversite döneminde çalışmaya başladım. Gençlik örgütümüzün talebi ile Cumhuriyet Halk Partisi Üsküdar Gençlik Kolları Başkanlığı görevine seçildim.  2013 yılında üniversiteden mezun olduktan sonra vatani görevimi gerçekleştirmek üzere gençlik örgütü başkanlık bayrağını devrettim. Askerden döndükten sonra en büyük destekçim sevgili eşim Ezgi Açan ile evlendim. Aynı dönemde siyasi danışmanlık görevinde bulundum. 2018 yılında ise Cumhuriyet Halk Partisi Gençlik Kolları Yönetim Kurulu’nda Yerel yönetimlerden sorumlu Gençlik Kolları Genel Başkan Yardımcılığı görevinde bulundum. 2018 - 2019 yıllarında gerçekleşen tüm seçimlerde çeşitli görevler alıp alan çalışmalarında bulundum. Son 10 yıl içinde yapılan ilçe kongrelerimizde, delegelerimizin iradesi ile Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul İl Delegesi ve Kurultay Delegesi seçildim" diyerek tanıttı.

CHP ÜSKÜDAR İLÇE BAŞKAN ADAYLIĞINA NEDEN ADAYIM

Tütüncü Üsküdar İlçe Başkanlığı'na neden aday olduğunu şu şekilde açıkladı:

Umutlarımızın ve geleceğimizin güçlü Üsküdar’ını kurmak için yola çıktık. Cumhuriyet Halk Partisi Üsküdar Gençlik Kolları’ndan gelerek örgütün tozunu yutmuş, mücadelenin her noktasında görev almış bir kardeşiniz, arkadaşınız ve evladınızım. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün laik demokratik Türkiye Cumhuriyeti'nin temel taşı olan Cumhuriyet Halk Partisi saflarında hizmet etmekten her zaman onur ve gurur duydum.   Bu yolda, Üsküdar’daki tüm kırgınlıkları gidermek ve tek yürek olmak için, İçe dönük değil dışa dönük, halkın içinde, halkla omuz omuza ve güçlü bir örgüt inşa etmek için, Başta kadınlarımızı ve gençlerimizi siyasette daha etkin ve önemli bir yere taşımak için, İstanbul’da iktidar olan partimizi Üsküdar’da ve genelde de iktidara taşımak için, Cumhuriyet Halk Partimize gönül vermiş yoldaşlarımızın görüş ve önerileri ile İlçe Başkanlığına adaylığımı açıkladım.

Benim tüm örgütümüz ile birlikte bir Üsküdar sevdam var. Üsküdar ile alakalı rüyalarım, hayallerim var. Yerelde Çok az farkla kaybettiğimiz bu ilçede eksik olan bir şeyi tamamlamak istiyoruz, işimizin kolay olmadığını biliyoruz, burada hayalde satmıyoruz. Bazen ucuna kadar geliyoruz bazende çok da büyük işler yapıyoruz tıpkı İstanbul seçimleri gibi; ama bu hayallerimizi biz, olmaz denilen hayallerimizi sizlerin yani örgütün desteğini alarak gerçekleştireceğimize inanıyorum.

"BU BİR MEYDAN OKUMADIR"

Tütüncü, "CHP benim için partiden öte bir şey, burası benim büyük ailem ve bu meydan okuma örgüt içerisindeki arkadaşlarımıza değil Üsküdar’ımızı bu Harami saltanatından kurtarmak içindir Türkiye’yi Üsküdar’dan değiştireceğimiz birlikte başaracağımız projeler" diyerek şunları paylaştı:

TÜRKİYE ÜSKÜDAR’DAN DEĞİŞECEK VE BİRLİKTE KAZANACAĞIZ

M:)TLU BİR ÜSKÜDAR İÇİN PROJELERİMİZ
1-ÜYELER VE PARTİ İÇ SİSTEMİ
2-PARTİ İÇİ EĞİTİM
3-GENÇLİK POLİTİKALARI
4-KADINLAR
5-ÜSKÜDAR’DA YEREL YÖNETİM VE TOPLUMSAL İLİŞKİLER
6-İLETİŞİM VE KURUMSAL HAFIZA
7-SEÇİMLER VE HUKUK
8-AR-GE VE STRATEJİ

1- ÜYELER VE PARTİ İÇ SİSTEMİ

A) Üyelerimizin, üye bilgilerini güncelleyeceğiz. Göreve geldiğimizde en büyük problemimiz olan üyelerimizin kişisel ve mesleki bilgilerini güncelleyerek, üyelerimizin aktif-pasif durumunu, ilçe özet bazlı ve mahalle bazlı çok detaylı bir çalışmayı 2.örgüt toplantımızda sizlerle paylaşıyor olacağız ve aynı zamanda tüm mahalle başkanlarımıza detaylı PDF halinde ileteceğiz.    B) Detaylı raporumuz oluştuktan en az 2 ay sonra aynı mesleki gruplarında yer alan kişileri bir araya getireceğiz. Kendi meslek gruplarında birbirini tanımayan bir üyemiz olmayacak.  C) Üye sayımızı arttıracağız. Siyasi partiler yeni üyelere, yeni heyecanlara ihtiyaç duyar; siyasi partilerin en büyük dayanağı gönüllülük esasına dayanan üyeleridir. Üyelerinin çalışma, enerji ve gücüyle orantılı oy alır ve iktidara gelirler. Özellikle Üsküdar özelinde bu konuda çok eksiğimiz var, aldığımız oy ile üye sayımız arasındaki oran maalesef kabul edilebilir değil, hiç şüpheniz olmasın Üsküdar’a yakışan şekilde nicelik ve nitelikte üye sayımızı artıracağız. Bu konu önceliklerimizden birisi olacak.

D) Yeni bir ilçe binasına geçeceğiz. Mevcut ilçe binamız maalesef, ihtiyaçlarımıza cevap verecek nitelikten uzak, sağlıklı bir çalışma ortamı nerede ise imkânsız. Sağlıklı çalışma koşulları için sağlıklı mekânlar gerekir. İçinde mutlaka, Mahalle başkanları odası, Gençlik kolları odası, Kadın kolları odası, Seçim Atölyesi, kütüphane, konferans salonu ve dinlenme salonu olan yeni ilçe binamıza 1 yıl içerisinde taşınacağız.   E) Mahalle çalışma grupları kuracağız. Göreve geldiğimizde ilk 4 ay içerisinde 33 mahallemiz ile üyelerimizle bizzat kendi mahallelerinde bir araya geleceğiz. Oluşacak mahalle çalışma grupları için beklentilerimizi açıklayacağız. Daha sonra sizleri dinleyeceğiz. Görevlere olan talepleri toplayacağız. Her talebi titizlikle değerlendireceğiz. Mahalle turlarımız bittikten sonra talepleri olan kişileri ilçe binamıza davet ederek son bir mülakat gerçekleştireceğiz. Liyakata dayalı olacak mahalle temsilcilerimizi ve çalışma gruplarımızı duyuracağız.33 mahallemizi doğru bir şekilde yönetebilmek için 3’e böleceğiz. İlk 4 ay içinde 33 mahallemizde bulunan üyeleri bir araya getireceğiz. Oluşacak mahalle çalışma gruplarında yer almak isteyen üyelerimiz ile planlı bir şekilde çalışacağız.  

F) Ekonomik durum analizi yapacağız. Gerçekleştireceğimiz projeler ile partiye olan  aidiyeti sağlayıp aidat ödeme oranını arttıracağız. Üyelerimize Gelir ve gider raporunu her ay örgüt toplantısında örgütümüze yazılı ve sözlü bir şekilde sunacağız. Ayrıca aylık gelir-gider tablosunu ilçe panosuna asacağız.  G) İnsan kaynaklarına önem vereceğiz. Ötekileşen, kendisini devre dışı hisseden tek bir kişi olmayacak. Bildiğiniz üzere kongremizde bir yönetim kurulu oluştuğu gibi aynı zamanda yedek yönetim kurulu oluşacak. Buradan altını çizerek belirtiyoruz. Biz bu göreve geldiğimizde kimse kendini yedek hissetmeyecek. İlçe yönetiminden beklentiler karşılanmaya çalışılacak. İlçe yedek yönetimi önemli görev başlıklarını yönetecek. Her ay yedek yönetim toplantısı olacak. Burada aslında yapmış olduğumuz bir nevi seçim barajını düşürmek gibi Örgütümüzün iradesini büyük bir oranda yönetimde göreceğiz.     -Örgütümüzün talep ve sorunlarına yardımcı olacağız. Her ay önceden duyurulacak olan haftanın iki günü, bizzat ilçe başkanı parti üyelerimizin talep ve sıkıntılarını değerlendirip gereğini yapacaktır.    -Aylık gündemli örgüt toplantılarının dışında, iki ayda bir gündemsiz üyelerimizin öneri ve görüşlerini dile getirdiği “serbest kürsü toplantısı” yapacağız.

2- PARTİ İÇİ EĞİTİM

A) Eğitim programı oluşturacağız. 2 yıllık görev dönemimizde bu, en önemli konu başlıklarımızdan biri olacak. Burada kendimize çok ciddi hedefler koyduk. İlk 4 ay içerisinde gerek Parti Okulumuzdan gerek dışarıdan alacağımız profesyonel desteklerle ilk 4 ayı bitirdikten sonra kalan görev süremizi eğitim dönemlerine bölerek bir takvim oluşturacağız. Uzman kişileri davet edip seminerler ve konferanslar düzenleyeceğiz. Çeşitli eğitim modelleri ile üyelerimize katkı sağlayacağız. Örnek olarak İletişim Okulu, Ekonomi Okulu, Kentsel Dönüşüm Okulu, İnsan Hakları Okulu, İdeolojik Birikim Okulu ve bunlar gibi pek çok daha fazlası için çalışmalarda bulunacağız. Bu eğitimleri alan üyelerimiz ile seçimlere yönelik kuracağımız seçim atölyesinde birlikte çalışacağız.   B) Uygulanan eğitimin analizlerini gerçekleştireceğiz. Uygulanacak olan eğitim modelleri düzenli bir şekilde raporlanıp iyileştirmeler gerçekleşecek.   C) Eğitim araştırmaları gerçekleşecek. İstanbul’un farklı ilçelerinde gerçekleşen eğitim çalışmaları incelenecek. İlçemizde gerçekleşecek olan eğitim çalışmaları İstanbul’un birçok ilçesi için örnek teşkil edecektir.

3- GENÇLİK POLİTİKALARI

A) Hiçbir çalışmaya engel olunmayacak. Gençlerin talepleri değerlendirilecek ve yardımcı olunacak.
B) Üniversite örgütlenmesine önem vereceğiz. İlçemizde 12 adet üniversite bulunmakta. 80.000’e yakın öğrenci ve birçok öğrenci topluluğu mevcut. Önceliğimiz buradaki arkadaşlarımızın direk parti içerisinde siyasete katmak olmayacak. Gerçekçi hedeflerimiz olacak ilk hedefimiz diyalog. Diyalog kanallarını oluştururken fakültelerin ve öğrenci kulüplerinin amaçlarına göre stratejiler oluşturacağız. Öğrenci kulüplerin yaşamış olduğu sorunlara, ihtiyaçlarına son derece hakimiz. Onları çok iyi analiz edeceğiz. Bu konuyla direkt olarak ilçe başkanı olduğum takdirde ben ve örgütlenmeden sorumlu başkan yardımcım ile gençlik kollarımız ile istişare ederek bizzat ilgileneceğiz. Görev süremizin 6. ayında bu konuda güzel bir başlangıç noktasına geleceğiz. Bu konu bizim için çok elzem bir durum kesinlikle bunu ötelemeyeceğiz. Göreceksiniz çok güzel diyaloglarımız olacak. Çok farklı yöntemlerimiz olacak. Sağlıklı bir diyalog ve onların ihtiyaçlarını gideremedikten sonra siyasete ilgisi olmayan tanımadığınız bir kişiyi politikleştirmek mümkün olmayacaktır.

C) Gençler ile ortak çalışmalar gerçekleşecek. Gençlik Kolları Başkanı’mızın öncülüğünde çok sık bir araya gelinecek. İnsan kaynaklarına önem vereceğiz. Gençlerimizin çeşitli görevler almasını sağlayacağız. İlçemizde hakim olan bu parçalanmış yapıları ilk olarak içinden çıktığım gençlik kollarında bitireceğiz. Üreten siyasetimize katkı sağlamaları için birlikte çalışacağız. İstanbul’un tüm ilçelerine emsal teşkil edecek Gençlik Örgütü’müze her anlamda destek olacağız.  D) Gençlerimizin sorunlarını dinleyeceğiz. Onların çalışmış olduğu sivil toplum örgütlerini tanımak istiyoruz. Kişisel hayatlarında nelerle uğraştıklarını, ne gibi hedeflerinin olduğunu konuşmak istiyoruz. Onlara katkı sunacak kişilerle köprü görevinde olmak istiyoruz. Bunun için belirli aralıklarla gençlerimizle siyaset dışı görüşmeler gerçekleştireceğiz. Bunu bir ritüel hale getireceğiz. Bizler burada siyaseten yol arkadaşı olmakla beraber birbirimizin aynı anda arkadaşı ve dostu da olacağız. Onların yeteneklerini, özelliklerini iyi tanıdıkça daha verimli çalışma alanı da kazanmış olacağız.  E) Genç üye sayımızı arttıracağız. 900 civarı olan üye sayımızı İlk 1 sene içinde genç üye sayımızı %40 arttıracağız.   F) Partimizin üyesi olup aktif bir şekilde emek veren yüzlerce işsiz gencimiz var. Gençlerin işsizlik problemi ile ilgili gerekli raporları hazırlayıp planlı hareket edeceğiz. Önümüzdeki dönem  genç kardeşlerimizin kariyer planlarına yardımcı olmak adına önemli bir misyonumuz olacaktır.

4- KADINLAR

A) Hiçbir çalışmaya engel olunmayacak. Seçilecek Kadın Kolları Yönetimi’nin çalışmaları desteklenecek. Kadın Kolları’mızın talepleri dikkate alınacak.   B) Üretilecek veya uygulanacak olan her politikada kadın izi olacak. Burada genel bir kanıdan bahsetmek istiyorum. Toplumda siyaseten hangi görüşten olursak olalım aslında en ortak düşüncelerden biri de “Seçim Sonucunu Kadınlar Belirler.” Bende bu görüşe katılanlardan biriyim. Cefakâr ve vefakâr kadınlar gece gündüz demeden partimize emek vermekte. Bizim Üsküdar’ın genelinde uygulayacağımız her politikada kadınlarımızın izi olacak. Koordineli çalışmanın keyfini bizim dönemimizde tüm kadınlar bu ilçede yaşayacak.   C) Kadınlar zaferin yüzü olacak. Göreve geldiğimizde ilk faaliyetlerimizden biri olan kadın kollarımız ile ‘’Kadınları Nasıl Örgütleriz ?’’ adlı toplantımızı gerçekleştireceğiz. Kadın örgütlenmesi gibi birçok konu başlığının olacağı bir çalıştay düzenleyeceğiz. Çalıştay sonucunda sadece bir belge olmayacak hareket planımızı açıklayacağız. Cumhuriyet Halk Partisi’nin cefakar ve vefakar kadınları  çok daha fazla güçlü olacak. 
D) Kadın üye sayımızı arttıracağız. 3300 olan üye sayımızı İlk 1 sene içinde kadın üye sayımızı %30 arttıracağız.

5- ÜSKÜDAR’DA YEREL YÖNETİM VE TOPLUMSAL İLİŞKİLER

A) Profesyonel bir kamuoyu araştırma şirketi ile çalışmalarımız olacak. Bu alandaki ilk çalışmamız geçtiğimiz yerel seçimin analizi olacaktır. Gerçekleşecek çalışma ile ileri dönük iyileştirmeler sağlanması hedeflenmekte. Göreve geldikten 4 ay sonra ilk saha araştırması gerçekleşecek. İlçemiz ile ilgili çeşitli bulguları örgüt toplantımızda paylaşacağız. Mahalle Başkanlarımızın çalışmalarına katkı sağlanacak.   B) Mahalle ve ilçe genelinde sorunlara müdahil olunacak. İstanbul’da iktidarız. Bu hissiyatla hareket etmek durumundayız. Haziran ayından bu zamana kadar ne yazık ki bu bilinçte hareket etmediğimizi düşünmekteyiz. Gerek mahallelerde gerekse ilçe genelinde her soruna müdahil olmalıyız. Tüm İstanbul Büyükşehir Belediye iştirakleri ve birimleri ile yakınlık kuracağız. Tüm sorunları ve istekleri, ilgili İBB birimlerine rapor halinde sunup çözüm arayacağız. İlgili birimlere sunulan raporların da takibini sağlayacağız.  C) Belediye Meclis Üyeleri ile koordineli bir şekilde hareket edilmesi sağlanacak. İlçe yönetimi ile belediye meclis üyeleri arasında farklı açıklamaların yapılmamasını sağlayacağız. Belediye Meclisi toplantılarında alınan kararları, konuşulan gündemleri, belediyenin yaptığı usulsüzlükleri her toplantı sonunda rapor haline getirerek örgütümüzle paylaşacağız. Meclis grubu ile koordineli bir şekilde çalışarak yaptığı yolsuzluğu biz işten çıkarılan birinden duymayacağız kendimiz bulacağız.

D) Sivil toplum kuruluşlarıyla sürekli irtibatta olacağız. Mahalle muhtarı, dernek ve site yöneticileri, meslek grupları, spor kulüpleri, inanç grupları, taksi durakları ve esnaflarımızı sık sık ziyaret ederek bulunduğu alanlardaki sorunları hem de yerel ve genel siyaset ile ilgili taleplerini rapor haline getireceğiz.  E) Çözüm Üsküdar adı altında bir seçim atölyesi kuracağız. Yönetimimiz dışındaki üyelerimizin kuracağı komisyonları baz alarak not düştüğümüz tüm raporları değerlendireceğimiz bir seçim atölyesi kurmayı hedefledik. Bu atölyede belediye meclis grubumuz ile profesyonellere yaptırdığımız çalışmalardaki raporlara göre yerel seçime yönelik proje çalışmalarını gerçekleştireceğiz.  F) Üsküdar Halkının sorunlarını tespit edeceğiz. Seçim atölyesinde ilgili mahallelerin tespit edilen sorunlarını çalışma gruplarıyla paylaşarak halkın sorunları ile ilgili toplantılar düzenleyip sorunların projelendirmesini sağlayacağız.  G) Üsküdar’daki yerel bileşenlere destek olacağız. Üsküdar’ımızın bünyesinde bulunan örgütlenmelere destek olup önümüzdeki seçimlerde sahada koordineli bir çalışma yürütmeyi hedefleyeceğiz.

6- İLETİŞİM VE KURUMSAL HAFIZA

A) Üsküdar’ın kurumsal hafıza olacak. Mevcut ilçemizde bulunmayan arşiv sistemini kuracağız. Seçim sonuçlarından, aidat ödenme oranlarına, üye yapısından, demografik yapısına, etkinlik detaylarına, ilçe ve mahalle organizasyon yapısından, eğitimlerimize görebileceğiniz, ulaşabileceğiniz, arşivleyebileceğiniz bir sisteme ilk 4 ayımızda geçişi tamamlıyoruz. Bu konuda bir çok uzman ile dirsek teması içerisindeyiz. Göreceksiniz bu aktardıklarımın üstüne de koyarak çok ciddi bir Üsküdar kurumsal hafızamız olacak.  B) Her alandaki iletişim araçlarını en iyi şekilde kullanacağız. Modern çağa uyum sağlayan bir yaklaşım ile alanında uzman partililerden destek alınacak. Yazılı ve görsel basın mensuplarıyla sık sık bir araya gelinecek. Sürdürülebilir bir çalışma mekanizması oluşturacağız. İletiş kaynaklarını en iyi şekilde kullanan üyelerimiz ile çalışmalar gerçekleştireceğiz. Uzmanların önerdiği yöntemlerle hareket edeceğiz. Bu konuda ilk 3 ay içinde ivme sağlayacağız.  C) Sosyal medya platformlarında ilçemiz emsal teşkil edecek. Geniş kitlelere ulaşmak için İstanbul’un en iyi kadrosunu kuracağız. Üsküdar hedefli sosyal medya çalışmalarımızı profesyonel olarak gerçekleştireceğiz. “Biz bize sosyal medya” anlayışından uzaklaşıp projelerimizi ve alan çalışmalarımızı İstanbul geneline sunacağız. Bu vesileyle gerçekleşecek tüm çalışmalarımızın yerel ve genel basında çıkmasını sağlayacağız. Verilerimizin kimlere ne seviyede ulaştığı ile ilgili komisyon üyelerinin çalışmalarını örgüt toplantılarımızda paylaşacağız.

7- SEÇİMLER VE HUKUK

A) Tüm sandıklarda üyelerimizin görev almasını sağlayacağız. Son iki seçimde görev alan sandık sorumlularımız 24 Haziran 2018 yerel seçimlerinde 1.108 olup sandıkta sadece 502 üyemiz görev aldı. 606 kişi, üyemiz olmayan kişilerden oluşmuştur. 31 Mart 2019 seçimlerinde ise 1.198 sandıkta 511 üyemiz görev aldı. 687 kişi, üyemiz olmayan kişilerden oluşmuştur. Ortaya çıkan bu verileri iyileştireceğiz.  B) Kurumsal kimliğimizi hukuk sınırlarında koruyacağız. Olumsuz bir durum karşısında hukuki yollara başvurup başvurmama veya nasıl bir yol izlenmesi gerektiği ile ilgili partili avukatlarımızdan destek alacağız. Başına buyruk bir anlayış olmayacak. Hukuk çerçevesinde kurumsal kimliğimizi ve siyasi gücümüzü göstereceğiz. Olumsuz durumlar karşısında parçalı tepkiler veya birbirlerinden farklı açıklamaları engelleyeceğiz. Partimizin yüksek çıkarları doğrultusunda örgütümüz ile birlikte hukuk penceresinden bakacağız. 3 ayda bir partili hukukçularımız ile bir araya gelip, biriken olumsuzluklara çözüm üreteceğiz ve yol haritamızı planlı bir şekilde oluşturacağız.  C) Hukuksuz girişimlerin takipçisi olacağız. Seçimlerde adaleti sağlamak için çalışacağız. Seçimlerde oy taşıma gibi hukuk dışı girişimler gerçekleşmekte. Üsküdar Nüfus Müdürlüğü’nden veya İstanbul Büyükşehir Belediyesi aracılığı ile adres tespitli nüfus bilgilerini yasal bir şekilde takip edeceğiz. Çeşitli bilgisayar programlarının yardımı ile mahallelerde, sokaklarda, dairelerde artış ve azalışları da takip edeceğiz. Son yerel seçimlerde olduğu gibi Bir evde 40 kişi olamaz. Kanıtlar ile ilgili yerlere başvurup susmayacağız. Gündem oluşturacak olumsuz gelişmeleri basın ile paylaşıp örgüt toplantılarımızda üyelerimize sunacağız.

8- AR-GE VE STRATEJİ

AR-GE komisyonumuz İstanbul ilçeleri arasında emsal teşkil edecek. Üsküdar’da farkındalık yaratmak adına kuracağımız AR-GE Komisyonu’nu önemsiyoruz. Komisyonlarımızla, parti üyesi akademisyenlerimiz ve genç arkadaşlarımızla birlikte her ay partimizle alakalı yerel ve genel basında çıkan haberlerin izlenmesi, diğer siyasi partilerin yaptığı çalışmaların mercek altına alınması, parti çalışmalarının daha geniş kitlelere ulaşması için gerekli teknolojik yeniliklerin takibi ile Üsküdar’ımızın 33 mahallesinde profesyonel anket çalışması yaparak yerelde ve geneldeki sorunları tespit edip ilgili komisyonlarımızla projeler üreteceğiz.
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.