CHP'nin 37. Olağan Kurultayı ne zaman, nerede yapılacak?

CHP Parti Meclisi’nde (PM) “milletin vekilini millet seçsin” başlığı ile yeni teklif hazırlanacağı ve ortak çalışmayla yapılacak parti programına özel kurultay yapılacağı konuşuldu. Kurultayın yaz ortasında Bilkent Odeon’da yapılacağı öğrenildi. 37. Olağan Kurultayın CHP'nin iktidar kurultayı olacağı vurgulandı.

CHP'nin 37. Olağan Kurultayı ne zaman, nerede yapılacak?

ANKA'da yer alan habere göre; CHP Parti Meclisi, koronavirüs salgını nedeniyle dün videokonferans ile toplandı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Seçim ve Siyasi Partiler Kanun teklifi hazırlanması talimatı verdi. “Milletin vekilini millet seçsin” başlığı ile hazırlanacak teklifte, ön seçimin zorunlu hale getirilmesi ve barajın aşağı çekilmesi düzenlemelerinin yer alacağı belirtildi.

ÇİFTÇİ VE KÜÇÜK ÜRETİCİ İÇİN MÜCADELE 

Ekonomi başlığı, toplantının önemli gündem maddesini oluşturdu. Kılıçdaroğlu’nun “Aile Destek Sigortası halka daha iyi anlatılmalı. İşsizlik ve yaygınlaşan yoksulluk daha fazla vurgulanmalı” dediği belirtildi. Ekonomi başlığı altında çiftçiler ve küçük üretici için mücadele verilmesi vurgusu yapıldığı ifade edildi. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal’ın koordinesinde yapılan 19 ildeki doğal afetten zarar gören çiftçiler için yapılan araştırmalar hakkında hazırlanan raporların TBMM gündemine taşınmasını istedi.

KURULTAY ERTELENMEYECEK

Edinilen bilgiye göre, salgın nedeniyle ertelenen 37. Olağan Kurultay da toplantıda ele alındı. Çoşkulu bir kurultay için bir yıl ertelenmesi önerileri kabul edilmedi. Salgında ikinci bir dalga endişesi ile açık havada sonbahar gelmeden kurultayın yapılması görüşü kabul gördü. Kurultayın yaz ortasında yapılması durumunda parti program güncellemesinin meslek örgütlerinin de olduğu ortak çalışmayla başka bir kurultayda ele alınmasının gündemde olduğu belirtildi. Kurultayın Bilkent Üniversitesi'nde yapılan kültür ve sanat etkinliklerine ev sahipliği yapan Bilkent Odeon’da sosyal mesafe kurallarına dikkat edilerek yapılacağı öğrenildi.

37. Olağan Kurultayın CHP'nin iktidar kurultayı olacağı vurgulandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER