DSP Genel Başkanı Aksakal, ittifak için Erdoğan'la görüşür mü?

DSP Genel Başkanı Önder Aksakal, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın ittifak görüşmesi yapmak üzere davet etmesi üzerine tavrının ne olacağını açıkladı. Aksakal, "HDP hariç her siyasi partiyle görüşürüz" dedi.

DSP Genel Başkanı Aksakal, ittifak için Erdoğan'la görüşür mü?

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, DSP Genel Başkanı Önder Sakal ile yaptığı görüşmeyi bugünkü köşesine taşıdı. 

Selvi'nin "Peki Cumhurbaşkanı Erdoğan ittifak görüşmesi yapmak üzere davet ederse yaklaşımları ne olur?" sorusunu yanıtlayan Aksakal, "İttifak görüşmeleri sürecine girildiğinde HDP hariç her siyasi partiyle görüşürüz. Sayın Erdoğan da davet ederse görüşürüm" yanıtını verdi.

Selvi'nin köşesine taşıdığı görüşmenin ayrıntıları şu şekilde:

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 30 Aralık 2020 tarihinde DSP Genel Başkanı Önder Aksakal’la görüşmüştü. Erdoğan’ın cuma namazı sonrasında ittifaklarla ilgili açıklamasında DSP ile de görüştüğünü söylemesi üzerine gözler Önder Aksakal’a çevrildi. DSP Genel Başkanı Önder Aksakal’ı aradım.

“Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşmenizde ittifak konusu gündeme geldi mi?” diye sordum. Aksakal, “Hayır. İttifak konusuna girilmedi. AK Parti ile DSP’nin aynı ittifak içinde olması gibi bir gündemimiz olmadı. Çünkü o görüşmenin gündemi farklıydı” dedi. Erdoğan’la Aksakal’ın görüşmesinin perde arkasını 1 Ocak tarihli, ‘Erdoğan’a Ecevit örneğini hatırlattı’ başlıklı yazımda paylaşmıştım. Önder Aksakal, “15 Temmuz kalkışmasından sonraki AK Parti’nin dış politikasını ABD ve AB yaptırımları karşısındaki milli duruşu Ecevit de olsa desteklerdi. Bunu destekliyoruz. Sayın Cumhurbaşkanı’na da ilettim” dedi. Aksakal, ittifaklarla ilgili bir analiz yaptı. DSP’nin kriterlerini ortaya koydu. Cumhur ittifakının devam ettiğini, millet ittifakı konusunda ise net bir açıklama olmadığını ifade etti. Millet ittifakının AK Parti karşıtlığı olarak devam ettiğini söyledi.

HDP KIRMIZI ÇİZGİ

Ama önemli bir noktanın altını çizdi. “HDP’nin pozisyonu millet ittifakının durumunu değiştirebilir” dedi. Sözlerini biraz daha açmasını istedim. “Biz devletin birliği ve bölünmez bütünlüğünü ortadan kaldırmaya yönelik faaliyetler içinde olan partilerle aynı ittifakta yer almayız. Oy uğruna PKK’ya açık destek veren HDP ile ittifak yapmayı doğru bulmuyoruz” dedi. HDP’nin kırmızı çizgileri olduğunu ifade etti.

ERDOĞAN DAVET EDERSE...

Peki Cumhurbaşkanı Erdoğan ittifak görüşmesi yapmak üzere davet ederse yaklaşımları ne olur? İşte DSP Genel Başkanı Aksakal’ın yanıtı: “İttifaklar konusunda önümüzdeki süreçte neler olacağı konusunda bir şey söylemek doğru değil. İttifak görüşmeleri sürecine girildiğinde HDP hariç her siyasi partiyle görüşürüz. Sayın Erdoğan da davet ederse görüşürüm.”

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2021, 10:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER