İYİ Parti: Berat Albayrak ya ekonomistlerin aklıyla alay ediyor ya da çarpıtıyor

İYİ Parti'nin Ekonomi'den sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Cihan Paçacı, ekonomide gün geçtikçe artan krize dikkat çekerek Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı "tek kişilik yönetim tarzı" nedeniyle eleştirdi ve algı oluşturmakla suçladı. 

Paçacı, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında Koronavirüsün Türk ekonomisine verdiği zarara dikkat çekerek şunları söyledi:

 "İktidar, tek kişilik yönetim tarzı ile her geçen gün derinleşen ve büyüyen bu ekonomik krizi çözmekten çok uzaktır. Her şeyden önce bir kriz yönetimi oluşturulmamıştır. Maalesef, Türkiye’nin bugünü ve geleceği AK Parti Genel Başkanının iki dudağının arasına terk edilmiştir. Bir ülkenin itibarı saraylar yaptırılarak oluşturulamaz. Devletin itibarı, vatandaşına sahip çıkılarak yaşam standartlarının yükseltilmesi ile elde edilir. Bir taraftan sms ile vatandaştan 10’ar lira para istenirken diğer taraftan 'Biz Amerika’ya bile yardım ediyoruz' manşetleri ile algı oluşturulmaya çalışılması tam bir trajikomik manzaradır"

"ALBAYRAK YA EKONOMİSTLERİN AKLIYLA ALAY EDİYOR YA DA ÇARPITIYOR"

Paçacı, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ı da vatandaşa yönelik destek paketi açıklamak, karşılıksız nakit desteği sağlamak yerine "banka kredileri ile borçlandırmaya çalışmakla" suçladı. Albayrak'ın Türkiye’nin döviz rezervlerinin "fazlasıyla yeterli seviyede" olduğunu belirten açıklamalarını anımsatan Paçacı, "Ya Albayrak tüm ekonomistlerin aklıyla alay etmekte ya da bugüne kadar olduğu gibi ekonomik verileri çarpıtarak doğruları ifade etmemektedir" dedi. Paçacı, Türkiye'nin 437 milyar dolar olan dış borç stokunun  168 milyar dolarını bir yıl içerisinde ödenmek için yeterli döviz rezervi bulunmadığını söyledi. Vatandaşın döviz ile kria kontratı yapmasının yasaklandığını anımsatan Paçacı, buna karşın Kamu Özel İşbirliği ile yaptırılan projelere döviz üzerinden ödemelerin sürmesini de eleştirdi. İşsiz sayısının 10 milyonu aşacağını savunan Paçacı, iktidarı üretim sağlamak yerine arsa rantını hedeflemekle suçladı. Ekonomik krizin, bankacılık sektörünü de etkilediğini savunan Paçacı sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu yıl sonu itibari ile bankaların yakın izlemeye alınan krediler ve tahsili gecikmiş alacaklardan oluşan sorunlu kredi miktarı toplam kredilerin yüzde 20'sine ulaşacak. Bankalar bu yükü daha fazla taşıyamazlar. Ayrıca güven ortamının kalmadığı, kullandırılan kredilerdeki geri dönmeme riskinin arttığı bir ortamda BDDK yolu ile bankaları kredi vermeye zorlamak sorunsuz işleyen bir sistemin devlet eliyle bozdurulması demektir."

DAMAT GÜVENİ KAYBETTİ

Albayrak'ın dolar kuruna ve yeni yeni istihdam yaratmaya yönelik sözlerini anımsatan Paçacı, "Damat beyin ekonomi ile ilgili demeçleri artık gerek vatandaşlar tarafından gerekse uluslararası ekonomi çevrelerinde güvenini kaybetmiştir." dedi. Paçacı, bu demeçlere rağmen Albayrak'ın koltuğunu korumasını eleştirdi. 

"TÜRKİYE, 3Y ÜLKESİ"

"Bugün Türkiye, yoksulluğun, yolsuzluğun ve yasakların yani '3Y' nin hüküm sürdüğü bir ülke konumundadır." diyen Paçacı, bu iddiasını TUİK verilerini ve Kamu Özel İşbirliği'ne ait geçmiş verileri karşılaştırarak savundu. Paçacı, inşaat sektörü için de "Özal döneminde dolar bazında kar oranı yüzde 4 iken, AK Parti döneminde dolar bazında kar oranı yüzde 146.  Tek kelime ile insaf" dedi.

"ULUSA SESLENİŞ DEĞİL SİYASİ SESLENİŞ"

Erdoğan'ın, "AKP Genel Başkanı şapkası ile 'ulusa sesleniş' konuşmasını 'siyasi sesleniş'e çevirdiğini" söyleyen Paçacı, "Vatandaşına maske dahi dağıtmayı beceremeyen, üniversite sınav tarihlerini yap-boz tahtasına çeviren bir yönetim anlayışı, bırakın ekonomik krizi çözmeyi bizzat kendisi kriz üretme potansiyeli taşımaktadır." dedi. Paçacı, Başkanlık sistemine geçilen 24 Haziran 2018'den itibaren işsizlik oranının yüzde 10.2 olduğunu bugün ise 1 milyon kişi artarak 4 milyon 362 bine ulaştığını, dolar kurunun ise 4.67'den 7.25'e çıktığını dile getirdi. 

"MASKE 25 KURUŞ OLMALI"

Paçacı, maskenin önümüzdeki uzun süreçte hayatın bir parçası haline geleceğine de işaret ederek, 1 liradan satışa sunulmasını eleştirdi:
"Maskenin 1 liradan satışa sunulması geçim derdinde olan vatandaşların bütçesinde ciddi harcama kalemi oluşturmaktadır. İktidar maskeden kar elde edilmesini önlemelidir. 25 kuruşa mal olduğu ifade eden maskenin, maliyetine yani 25 kuruşa sunulması vatandaş için son derece uygun bir tarz olacaktır."

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.