Meclis'te gerginlik çıktı

ANKA'da yer alan habere göre; Meclis Genel Kurulu’nda söz alan CHP Grup Başkanvekili Engin Altay’ın konuşması sırasında tartışma çıktı. Altay, Meclis’in 48 gün sonra açıldığını ve yeni normal döneme girildiğini kaydederek, “Meclis’in bugün yapması gereken Çarşı ve Mahalle Bekçiliği Kanunu’nu görüşmek olmamalıdır. Bunu uygun bulmuyorum. Son günlerde özellikle toplumda bir de güvenlik kaygısı arttı. Terör örgütlerinden, gaspçılardan sebep değil. Bekçi ve polislerden kaynaklı insanlarımıza yönelik şiddet arttı” diye konuştu.

Altay, insanların güvenlik kaygısı taşırken Meclis’in bu kanunu görüşmemesi gerektiğini yinelerken AKP sıralarından sesler yükseldi. Altay, “Konuşuyoruz burada, Bakanlık yapmışsın bir de” dedi. Altay sözlerini şöyle sürdürdü: “Düzenli orada otursaydın, bu Meclis’te şehit polislerimize rahmet dilediğimi görecektin. Ama bu polisin vatandaşı yerlerde sürüklemesine, tekmelemesine müsaade etmez. Dürüst olun, vatan, millet, Sakarya edebiyatıyla milletin aklıyla alay ederek bu ülkede siyaset götüremezsiniz.”

‘DAHA KANUN ÇIKMADAN COP SALLAYAN BEKÇİ KANUNUYLA YANLIŞ İŞ YAPTINIZ’

“Polisim şehit oldu, Allah rahmet eylesin. Onda da sizin desteklediğiniz hükümetin sorumluluğu var. Ama bu polisin, bekçinin vatandaşa kaba güç kullanmasını meşrulaştırmaz. Bunları konuşacağız… Siz daha yasası çıkmadan gördüğüne yumruk atan, cop sallayan bekçi kanunuyla Meclis’i açmakla yanlış iş yaptınız. ”

‘POLİSİ ŞEHİT OLMAKTAN DEĞİL EMEKLİ OLMAKTAN KORKUYOR’

Altay AKP’lilerin kendilerine yönelik kullandığı ifadelerin ardan tekrar söz alarak, “Türk polisi bizi görüyor. Türk polisinden neden rahatsızsınız sözünü iade ederim. Her meslekte olumsuz örnekler çıkar. Herkes her şeyi görüyor. Polise kurşun çıkan alçaktır, haindir. 18 senedir memleketi idare ediyorsun. Türk polisi şehit olmaktan korkmuyor, emekli olmaktan koruyor” dedi.

İşte o görüntüler:

KABOĞLU: BEKÇİLER ÜÇÜNCÜ BİR SİLAHLI KOLLUK KUVVETİ OLACAK

TBMM İçişleri Komisyonu’ndan jet hızıyla geçen Çarşı ve Mahalle Bekçileri Kanunu Teklifi, 48 günlük aranın ardından bugün yeniden çalışmalarına başlayan TBMM Genel Kurulu’nun ilk gündemi oldu. TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi ve CHP İstanbul Milletvekili İbrahim Kaboğlu, teklifle ilgili ANKA’ya değerlendirme yaptı.
 
“SARAYA JANDARMA VE POLİS YETMEDİ”

Bekçilere tanınan üst arama, silah kullanma, toplamsal olaylara müdahale etme yetkilerinin “devletin ahlak polisliği yapması” ve “bireylerin hayat tarzına müdahale etmesi” riskini içerdiğini vurgulayan Kaboğlu, “Saray’a jandarma ve polis yetmedi. Teklif ile bekçiler, polis ve jandarma içinde ve dışında adeta üçüncü bir silahlı kolluk olacak. Verilen görev ve yetkiler yelpazesinde de idari ve adli kolluk ötesinde, yerel yönetimlerin yetkilerini, hatta yurttaş hak ve sorumluluklarını da kapsamına alarak Anayasa’ya açık aykırılıklar oluşturacak” dedi.

 “YETKİLER BELİRSİZ VE TUTARSIZ”

Teklifin Anayasa’ya aykırı olduğunu ve keyfi sonuçlar doğuracağını belirten Kaboğlu, şunları söyledi:

“‘Kamu düzenini bozacak mahiyetteki gösteri, yürüyüş ve karışıklıkların önlenmesi’ amacıyla bekçilere önleyici tedbir alma yetkisi veren madde, keyfî sonuçlar doğurabilecektir. Neyin kamu düzenini bozacak mahiyette olduğunun ve hak sınırlayıcı olabilecek tedbirleri gerektirdiğinin tespiti, bir yardımcı kolluk mensubuna bırakılamaz. Ayrıca ‘önleyici tedbirler’ gibi kapsamı belirsiz bir ibareyle bu silahlı kolluk mensuplarına verilen sınırları belirsiz yetki, Anayasa’nın hukuk devleti ilkesine aykırıdır. Bekçinin, ‘halkın sükûn ve istirahatini bozanları ve başkalarını rahatsız edenleri engellemek’ şeklindeki görevindeki ‘engellemek’ sözcüğünün ne tür tedbirleri içerebileceği belirsizdir ve keyfî uygulamalara yol açabilecektir. Yine istisnai bir yetki olan kimlik sorma yetkisinin, yardımcı kolluk mensuplarına kadar genişletilmesi, keyfî durumlara yol açabilecektir. Bekçinin, durdurma yetkisini kullanabileceği bir durum olan ‘bir suç veya kabahatin işlenmesini önlemek’ ölçüsü de belirsizdir. Bekçinin suç veya kabahatin işleneceğini hangi ölçüye göre saptayacağı öngörülemezdir. Bekçinin durdurma yetkisinin polisinkinden büyük olması bir çelişki ve tutarsızlıktır. Sadece hak ve özgürlükler bakımından değil, “görev, yetki, sorumluluk” halkası bakımından da sorunlarla yüklü bir mesleğe giriş, ‘liyakat’ ilkesi gereği olmalı iken, İçişleri Bakanlığı yönetmeliği ile belirlenecek. Bu düzenleme, bekçilere verilen görev ve yetkiler ile birlikte, ‘parti kolluğu’ yaratma tehlikesine de açık.” 

Anahtar Kelimeler:
Engin AltayGerginlikMeclis
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.