'Türkiye'nin darbe derdi değil, geçim derdi var'

Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekili Engin Altay, AKP Sözcüsü Ömer Çelik'in "Türkiye'nin bir darbe gündemi yoktur" sözlerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Altay, bu sözlere ilişkin "Ömer Çelik dün altına imza atacağım on numara bir laf etmiş" dedi. 

Altay, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında darbe tartışmaları konusunda  Çelik'e, "Genel Başkanın Recep Tayyip Erdoğan’a söyleyeceksin, yandaş gazetecilerinize söyleyeceksin, Erdoğan’ı savunmak için çırpınan köşe yazarlarına söyleyeceksin" diye seslendi. 

Altay, Kayseri'de ramazan gıda paketi alabilmek için sıraya giren insanların fotoğrafını göstererek "Türkiye’nin derdi darbe değil, Türkiye’nin geçim derdi var" dedi.

Altay konuya ilişkin şu ifadeleri kullandı:

"Ömer Çelik, ‘Türkiye’nin darbe gündemi yoktur’ dedi. Hele şükür ya! Bunu üç yere söyleyeceksin; Genel Başkanın Recep Tayyip Erdoğan’a söyleyeceksin, yandaş gazetecilerinize söyleyeceksin, Erdoğan’ı savunmak için çırpınan köşe yazarlarına söyleyeceksin. Bu üç yere söylersen Türkiye’yi içine soktuğunuz bu anlamsız, ucube darbe tartışmaları biter. Türkiye’nin derdi darbe değil, Türkiye’nin geçim derdi var. Darbe derdi yok. Türkiye’nin aş derdi var, iş derdi var, maske derdi var, hayat pahalılığı derdi var. 18 yaşını bitirmiş 2 milyon 800 bin gencimizde yarattığınız şokun, hayal kırıklığının gerilimi var Türkiye’de. Evet Ömer Çelik, Türkiye’nin derdi darbe değil, Türkiye’nin gündemi bu işte. Kayseri’de Ramazan gıda paketi almak için insanlar sıkış sıkış kuyrukta. Al sana Türkiye’nin derdi ve gündemi!"

"TAYYİP ERDOĞAN’I MUTLU ETMEK İÇİN, ŞAKLABANLIK VE ŞARLATANLIK YAPMAK İÇİN ORAYA SEÇİLMEDİNİZ"

Altay, RTÜK'ün bazı televizyon kanallarına yayın durdurma ve para cezası vermesine tepki gösterdi. Altay, RTÜK'ün bazı kanallar ile ilgili yapılan şikayetleri değerlendirmeyip bazı kanallar ile ilgili ise resen işlem yaptığını söyledi. 

Altay, RTÜK'ün saygınlığını koruması gerektiğini belirterek "Tayyip Erdoğan’ı mutlu etmek için şaklabanlık ve şarlatanlık yapmak için oraya seçilmediniz" dedi.

Altay konuya ilişkin şu ifadeleri kullandı:

"RTÜK’ü tekrar uyarıyorum! Yandaş olmayan, borazan olmayan medyada terör estiriyor. Aba altından sopa gösteriyor. Yayın durduruyor, frekans iptali ile tehdit ediyor. Bunu yapamazsın ey RTÜK başkanı, üyeleri! Haddinizi bilin! Sizin seçilmenize katkı sunan bir siyasi partiye gönül, vefa borcunuz olabilir. Anayasal bir kurumun üyelerisiniz. Tayyip Erdoğan’ı mutlu etmek için şaklabanlık ve şarlatanlık yapmak için oraya seçilmediniz. Bazı kanallar ile ilgili iki yıldır müteaddit defalar yapılan şikayetleri hiç gündemine almayan RTÜK, bazı kanallar ile ilgili durumdan vazife çıkararak şikâyete bağlı olmaksızın resen işlem yapıyor. Üst kurullar saygınlığını korumalıdır. Bu hadsizliğin, bu işgüzarlığın millet vicdanında karşılığı yoktur. AK Parti seçmeninin vicdanında da yoktur. Bir kişiye yaranacağız diye TBMM tarafından seçilmiş üst kurul üyelerinin bu kadar partizanlaşması, bu kadar kontrolsüzleşmesi, bu kadar taraflı hale gelmesi ve AK Parti’ye, Tayyip Erdoğan’a övgüler yağdırmayan, Tayyip Erdoğan öksürürken bile canlı yayına geçmeyen televizyonlara baskı yapmasını kabul etmiyoruz."

Altay, meclisin kapalı olmasına ilişkin Meclis Başkanı Mustafa Şentop'un "AVM'lerle TBMM bir mi? Şu dönem acil bir şey de yok. Eğer gündemde önemli ve acil bir durum varsa, hemen çağrı ile toplanabilecek durumda" sözlerine tepki gösterdi. Altay, meclisin açılması için önemli gündemlerin bulunduğunu söyledi.

Altay, 'AVM'ler açıkken meclis neden kapalı?' diye sorarak dünyada parlementoların esnek çalıştığını, Türkiye'nin de böyle bir sisteme geçebileceğini ifade etti. 

Altay, meclisin kapalı olması nedeniyle yürütmeyi denetleyemediklerini söyleyerek şöyle konuştu:

"Hayırlı olsun AVM’leri açtılar. Kimi güç odaklarına dayanamadılar. Bilim Kurulu’nun müspet bir görüşü olmamasına rağmen AVM’ler açıldı. E meclis neden kapalı? ‘Meclisin gündemi yok. Önemli bir gündem olursa açar toplanırız’ diyor sayın başkan önemli gündemlerimiz var. Covid ile mücadelede hayatını kaybeden sağlık çalışanlarımızın şehit sayılması, bunun bir önce mecliste yasalaşması sağlık çalışanlarını motive edecektir.

Kira stopajı kaldırılsın diyoruz, sicil affı gelsin, motorlu taşıtlar vergisi bu yıl kalksın, kamuya ait iş yerlerinden 6 ay kira alınmasın, esnafa faizsiz kredi verilsin, çiftçi borçları var, çiftçi perişan, maske ve hijyen ürünlerinden KDV 1 yıl kaldırılmalı diyoruz. Bunlar meclisin işi değil mi? Meclisin en temel görevi yürütmeyi denetlemektir. Denetleyemiyoruz. Dünyanın bütün parlamentoları esnek çalışıyor. Demiyoruz ki 7 gün 24 saat meclisi açalım. Ama çiftçiyi, işini kaybeden garsonu, berberi, gündelik temizlikçiyi, kâğıt toplayan çocukların meselelerini çözmek için, daha önce verdiğimiz 20’yi aşkın kanun teklifimiz meclisin raflarında. Hadi bizimkini kabul etmiyorsunuz, siz getirin, bunları hemen yasalaştıralım diyoruz. ‘Hayır meclis çalışmasın milletvekillerinin canı kıymetli’. 83 milyonun da canı aynı nispetle kıymetlidir. Geçmişte sosyal mesafeyi koruyarak oturduk. Yine oturabiliriz. Halk tabiri ile bizim derdimiz bağcıyı dövmek değil bizim derdimiz üzüm yemek."

"AK PARTİ TERAYAĞ GİBİ ERİYOR"

Altay, önümüzdeki seçimlerde Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı'nın yeni bir ittifak oluşturacağının garantisi olmadığını belirterek "AK Parti tereyağı gibi eriyor. İlk seçimde de vatandaşlarımız bunun bedelini soracaklar" dedi.

Altay, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında seçim tartışmalarına ilişkin "Cumhur İttifakı aslında milletin sırtında bir kamburdur, bir yüktür" diyerek önümüzdeki seçimlerde vatandaşın bunun bedelini sandıkta soracağını söyledi. 

CHP'li Altay "AK Parti tereyağı gibi eriyor" diyerek şu ifadeleri kullandı:

"Son yapılan genel seçimler ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki ittifak budur. Ama yarın seçim olacak yani yarın derken biz bir an önce olsun istiyoruz Covid biter bitmez ama yani ben öyle istiyorum. Arzu ediyorum millet bu yükü fazla taşıyamaz. Bu hükümet bu Cumhur İttifakı aslında milletin sırtında bir kamburdur, bir yüktür. Lakin seçim ne zaman olur ona anayasada öngörülen karar verici merciler karar verecektir. Yarın seçim olacak; kim bilebilir siz Cumhur İttifakının yani AK Parti, MHP ittifakının bir sonraki seçimde de kesin olarak bu kombinasyonda seçime gireceğinin garantisi var mı? Yok. Buranın böyle gireceğinin garantisi var mı? Yok. Gün doğmadan neler doğar.

İKİZ DOĞUM

Bakın AK Parti ikiz doğum yaptı. İki tane yeni parti var. Bunların Türk siyaset hayatındaki konumlanmaları, nereye gidecek hep beraber göreceğiz. Bildiğimiz tek bir şey var; AK Parti tereyağı gibi eriyor. İlk seçimde de vatandaşlarımız bunun bedelini soracaklar. Çok doğaldır, bedelin vebali olur. Yani bu kadar bedelin bir vebali olsa gerek. Vebalin adresi de sandıktır. Vebal sandıkta ödenecektir.”

Anahtar Kelimeler:
Engin AltayCHPAKP
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.