Türk sporcu dünya tarihine geçti... Bir ilk

İzmit Belediyespor Kadın Basketbol Takımı’nın genç oyuncusu Çağla Nur Uzundurukan, 19 Kasım tarihinde FIBA Avrupa Kupaları'nda forma giyen ilk işitme engelli sporcu olarak dünya tarihine geçti. Türkiye Kadınlar Basketbol Süper Ligi’nde forma giyen ilk işitme engelli sporcu Çağla Nur Uzundurukan, İzmit Belediyespor’un Euroleague Women gruplarında oynayacağı maçlarda forma giymesi halinde, Euroleague’de oynayan ilk işitme engelli sporcu olarak bir ilke daha imza atacak.

Türk sporcu dünya tarihine geçti... Bir ilk

Dünya tarihe geçen genç sporcu Çağla Nur Uzundurukan, ilk kez ANKA'dan Edda Sönmez'e konuştu. Trabzonlu 3 çocuklu bir ailenin en büyük kızı. Annesi ev hanımı, babası serbest işçilikle uğraşıyor. Uzundurukan, sokakta futbol oynamaya başlayarak basketbolun mutluluğunu fark ediyor. “İşitme engelli biri olarak dünya tarihine geçtiğim için çok mutluyum” diyerek sözlerine baylayan Uzundurukan, basketbola babasının desteğiyle başladığını, annesi ve tüm ailesinin de her zaman arkasında durduğunu anlattı. Hiperaktif bir çocukluk geçirdiğini, 20 yaşında hala yerinde duramayan birisi olduğunu ifade eden Uzundurukan, Evden hiç çıkamayan engelli bireyler pes etmesinler. Sürekli çalışsınlar, bir hayal kursunlar, o hayalin izinden gitsinler "diyerek, şunları söyledi:

"SOKAKTA ERKEK ÇOCUKLARLA FUTBOL OYNARDIM"

6 yaşında sokakta futbol oynamaya başladım. Çok hareketli bir öğrenciydim. Okula ilk başladığımızda tüm kızlar voleybol oynardı, ben erkeklerle birlikte futbol oynar, koşu yarışı yapardım. Yerimde duramıyordum. Öğretmenim babama, ‘Çağla’yı bir spor dalına yönlendirin’ demiş. Basketbola başladım ve hiç bırakmadım. Basketbol benim için büyük bir aşk. Oynayınca kendimi çok rahat hissediyorum. 

"11 YAŞIMDAN BERİ İŞİTME CİHAZI TAKIYORUM"

Benim işitme engelim doğuştan. Özel bir eğitim vs. herhangi bir şey almadım. Sadece 11 yaşıma kadar işitme kaybımın olduğunu bilmiyordum. Bana yakın olmayan insanların sözlerini anlamakta zorluk çekiyordum. Kelimeleri yanlış anlıyordum. Bunun ardından Odyometri testine gittim ve orada orta derece de işitme kaybımın olduğu ortaya çıktı. Yani 11 yaşımdan beri işitme cihazı takıyorum. Ama bu beni hiç engellemedi. Belki daha çok çalıştım ama hiç vazgeçmedim.

BAŞARILARIMIZDAN KİMSENİN HABERİ YOK

Türkiye’den isteğim, İşitme Engelliler Kadınlar Basketbol Milli Takımımıza destek olsunlar. Çünkü ben de 2016'dan beri o takımdayım ve 2017'de Olimpiyat 5'inciliği, U21 Avrupa Şampiyonluğu, 2018'de U21 Dünya 4'üncülüğü ve son olarak geçtiğimiz sene 2019'da Dünya 4'üncülüğü yaşadım. Bu başarılarımızdan kimsenin haberi yok. Siyaset camiasından da kimse tebrik etmek için aramadı.

"SPONSOR GEREKLİ"

Spor yaşamımda karşılaştığım en büyük sıkıntı sponsor bulamamak. Buna benim de diğer oyuncuların da ihtiyacı var. Milli Takım'a ve bireysel olarak tek tek sporculara destek olunması gerekiyor. Bizim en büyük ihtiyacımız bu. 

"HEDEFİM İLK 5’E GİRMEK"

Kadrosunda bulunduğum İzmit Belediyespor'un Süper Lig'de en üst seviyelere çıkmasını istiyorum. Benim hedefim de Süper Lig'de ilk 5 oyuncu arasına girmek ve Işıl Alben gibi iyi bir guard olabilmek. Benim gibi insanlara ilham kaynağı olmak ve 2021'de İşitme Engelli Milli Takım Avrupa ve Olimpiyatlarımızda başarı yakalayabilmek istiyorum. 

"HAYALİNİZİN PEŞİNDEN GİDİN"

Benim gibi işitme ya da başka bir engeli olanlar asla vazgeçmesinler. Evden hiç çıkamayan engelli bireyler pes etmesinler. Bir hayal kursunlar, o hayalin izinden gitsinler.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER