Konya'da 85 bin ağaç AKP'li belediye tarafından söküldü

Konya'da 10 yıl önce 85 bin ağaç dikilerek oluşturulan Aslım Ormanı yok oldu.

Konya'da 85 bin ağaç AKP'li belediye tarafından söküldü

10 yıl önce Konya'nın Karatay ilçesinde AKP'li eski Belediye Başkanı Mehmet Hançerli tarafından, Hazine’den alınan 2 milyon 472 bin metrekarelik yere 85 bin ağaçlık ormanlık alan oluşturuldu.

Sözcü'de yer alan habere göre, birçok sanayi sitesinin yer aldığı Karatay’ın havasının sürekli yüksek oksijenle tazelenmesi ve sanayi yoğunluğunun çevresel etkilerinin minimum düzeye indirilmesi için oluşturulan ormanlık alan ranta kurban edildi.

Gelecek Partisi Konya İl Başkanı Hasan Ekici, tahsis edilen alanın AKP'li milletvekillerinin girişimleriyle Konya Büyükşehir Belediyesi'ne imar değişikliği yapılarak sanayi alanı olarak devredildiğini belirtti.

''NE BİR ORMANLIK ALAN VAR NE DE TEK BİR AĞAÇ KALDI''

Ekici şöyle konuştu: ''2018’de o dönemki Belediye Başkanı Mehmet Hançerli, iğde, akasya, sofora, aylantus, gladiçya, ılgın ve dişbudak gibi türlerin de bulunduğu 85 bin ağacın sanayi bölgesine nefes aldıracağını ifade etti. Aradan geçen üç yılın ardından burası AKP’li bazı milletvekillerinin girişimiyle, imarı sanayi alanı olarak değiştirilerek Konya Büyükşehir Belediyesi'ne devredildi. Devrin hemen ardından buradaki 85 bin ağaç söküldü. Şu anda 2 milyon metre karelik alanda ne bir ormanlık alan var ne de tek bir ağaç kaldı.''

''BELEDİYEYE GEÇMEDEN AĞAÇLAR SÖKÜLDÜ''

Ormanlık alanın bir kısmının AKP'li belediye tarafından arsa olarak satılacağını da iddia eden Hasan Ekici, "Aslım Ormanı için il başkanlığımızca bir araştırma komisyonu kurduk.

Buranın imarının sanayi alanı olarak değiştirilmesinin ardından alanın bir kısmının Eski Sanayi ve Karatay Sanayi'nin taşınması projesi kapsamında Konya Yeni Sanayi Sitesi'ne dahil edildiğini, kalan değerli kısmının ise belediye tarafından önümüzdeki süreçte satılığa çıkarılacağını öğrendik.

Henüz ormanlık alanın Büyükşehir'e tahsisi gerçekleşmeden ağaçların söküldüğünü öğrendik. Söküm esnasında da buradaki binlerce ağaç heba olmuş. Şehrimize ve sanayi bölgesine nefes aldıracak ormanlık alan ve binlerce ağaç maalesef ranta kurban edildi" ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2021, 11:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER