Bilgisayar Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Bilgisayar Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Hayatımızın her aşamasında olan bilgisayarlar, insanoğlu için vazgeçilmez bir konumdadır. Bilgisayar sistemlerinin ve ağlarının sundukları hizmetlerin kesintiye uğramaması için alınan her türlü önlemi ifade eden bilgisayar güvenliği ise herkesi ilgilendiren bir konudur.

Bu yazıda birkaç madde ile bilgisayar güvenliği nasıl sağlanır konusuna değineceğiz.

1. Antivirüs Programı Kullanın

Antivirüs programları zararlı yazılımlara karşı bilgisayarları ve akıllı telefonları korur. Bu programlar, virüsler ve casus yazılımlara karşı bir kalkan görevi üstlenir. Virüs programlarının güncel tutulması, yeni tehditleri önleyebilmeleri açısından oldukça önemlidir. Ayrıca firewall özelliği bulunan en iyi antivirüs programları siber saldırılara karşı büyük bir koruma sağlar.

Öte yandan, antivirüs yazılımlarının tam koruma sağladığı kesinlikle söylenemez.

2. Güvenlik Duvarı Kullanın

Antivirüsler haricinde, bilgisayarınızı veya akıllı cihazınızı korumak için güvenlik duvarı denilen bir sistem geliştirilmiştir. Güvenlik duvarını kapatmak, dış tehditlerin cihazınıza erişimine olanak tanıyabilir. Bu yüzden güvenlik duvarının aktif olmasına dikkat edin.

3. Sisteminizi Güncel Tutun

Kullanmakta olduğunuz işletim sisteminin güncel ve son sürüm olmasına dikkat edin. Güncel bir işletim sistemi kullanmazsanız, bilgisayarınız yeni tehditlere karşı savunmasız kalır.

4. Ziyaret Ettiğiniz Web Sitelerine Dikkat Edin

İnternetten alışveriş yaparken güvenilir sitelerden alışveriş yapmaya özen gösterin. SSL sertifikası olmayan internet sitelerinden alışveriş yapmayın. SSL sertifikası olup olmadığını anlamak için web sayfalarının adreslerinin "https://" ile başladığından emin olun. Eğer bu kısım yazmıyorsa, adres barında yeşil renk veya kilit resmi ile sayfanın güvenliğinin tescil edilip edilmediğini kontrol edin.

5. Önemli Verileri Yedekleyin

Düzenli aralıklarla önemli verilerinizi yedeklemek kötü sürprizlere karşı sizi çaresiz bırakmayacaktır. Kaliteli bir harici bellekte önemli belgelerinizi tutmaya dikkat edin.

6. Bilgisayarınıza Bağladığınız Cihazlara Dikkat Edin

Bilgisayarınıza taktığınız USB bellekler veya taşınabilir hard diskler, sandığınız kadar güvenli olmayabilir. PC güvenliği için, tanımadığınız ve bilmediğiniz kişilerin harici belleklerini bilgisayarınıza takmayın.

7. Şifrelerinizi Belirli Aralıklarla Değiştirin

Şifrelerinizi belirli aralıklarla değiştirin. Üye olduğunuz her sitede aynı şifreyi kullanmamaya dikkat edin. Kullandığınız şifrelerin kolay tahmin edilebilir olmamasına ve mümkünse 12 karakterden fazla olmasına dikkat edin.

8. Bilgisayarınızın Şifreyle Açılmasını Sağlayın

Bilgisayarınızın şifresiz açılmasına izin vermeyin. Bu şekilde, şifrenizi bilmeyen kişilerin bilgisayarınızı kullanmasını engelleyebilirsiniz. Ayrıca bu şifreyi de belirli aralıklarla değiştirmeye özen gösterin. Uzun süre bilgisayar kullanmayacaksanız oturumunuzu kapatmayı unutmayın.

9. E-posta Güvenliğine Dikkat Edin

En çok karşılaşılan siber saldırılar, e-postalar ile olmaktadır. Tanımadığınız kişilerden gelen e-postalardaki dosyaları indirmeyin ve bu e-postalarda yer alan linklere tıklamayın. Ayrıca e-posta adresinizi, forumlar gibi herkese açık web sayfalarında paylaşmayın.

10. Modern Bir Tarayıcı Kullanın

Modern ve güvenilir bir web tarayıcısı kullanmaya dikkat edin. 2021 yılında güvenilir tarayıcılara örnek olarak Google Chrome, Firefox, Edge, Opera ve Safari gösterilebilir.

YORUM EKLE