Dinozorlardan bile daha önce yaşayan canlı türü belli oldu: Biden'ın ismi verildi

ABD'nin Montana eyaletinde yaklaşık 330 milyon yıl öncesine ait olan bir kafadanbacaklı fosili keşfedildi. Bu keşif, ahtapot türlerinin dinozorlardan da önce yaşamış olma ihtimalini ortaya koydu. Fosile, ABD Başkanı Joe Biden'ın ismine atıfta bulunularak 'Syllipsimopodi Bideni' ismi verildi.

Dinozorlardan bile daha önce yaşayan canlı türü belli oldu: Biden'ın ismi verildi

Şimdiye kadar keşfedilen ve en eskisi 240 milyon yıl öncesine dayanan örneklerinin aksine, yaklaşık 330 milyon yıl öncesine ait olan yeni bir kafadanbacaklı fosili keşfedildi. ABD'nin Montana eyaletinde keşfedilen kafadanbacaklı fosilinin 8 yerine 10 uzva sahip olduğu ve "mürekkep kesesine benzer bazı kanıtlar" taşıdığı belirtildi.

Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan Smithsonian Ulusal Doğa Tarihi Müzesinden zoolog Mike Vecchione, "Bu, çok heyecan verici bir keşif. (Ahtapot) Türünün bilinenden daha eski gittiğine işaret ediyor" ifadelerini kullandı.

banner112
ABD BAŞKANI BIDEN'IN İSMİ VERİLDİ

Yeni keşfedilen fosile bilim insanları, ABD Başkanı Joe Biden'ın ismine atıfta bulunarak "Syllipsimopodi Bideni" ismini verdi.

Nature Communications dergisinde yayımlanan bir araştırmaya göre, "Syllipsimopodi Bideni" fosilinin ahtapotların yanı sıra vampir mürekkeplerinin ataları olabileceği ifade edildi. Araştırmada, ahtapot türlerinin dinozorlardamn daha önce yaşamış olabileceği öne sürüldü.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER