İnternetten Alışveriş Yapmanın Artıları ve Eksileri

İnternetten alışveriş çoğumuz için alternatif bir alışveriş yöntemi olmaktan çıktı ve neredeyse norm haline geldi. Özellikle de pandemi döneminde çok daha yaygın bir şekilde kullanmaya başladığımız online alışveriş platformları ve uygulamaları hayatımızın ayrılmaz birer parçası haline geldi. Çoğumuzun hiç düşünmeden tercih ettiği bir alışveriş yöntemi olan online alışverişin artılarını ve eksilerini birlikte değerlendirelim.

İnternetten Alışveriş Yapmanın Artıları ve Eksileri

İnternetten alışveriş çoğumuz için alternatif bir alışveriş yöntemi olmaktan çıktı ve neredeyse norm haline geldi. Özellikle de pandemi döneminde çok daha yaygın bir şekilde kullanmaya başladığımız online alışveriş platformları ve uygulamaları hayatımızın ayrılmaz birer parçası haline geldi. Çoğumuzun hiç düşünmeden tercih ettiği bir alışveriş yöntemi olan online alışverişin artılarını ve eksilerini birlikte değerlendirelim.

Online Alışveriş Popülerliğini Neye Borçlu?

İnternetten alışveriş uzun zamandır hayatımızda olsa da son yıllarda hiç olmadığı kadar yaygınlaştı. Bunda evlerimize çekildiğimiz pandemi döneminin de büyük etkisi oldu elbette. Normalde internetten alışverişi tercih etmeyenlerin dahi online alışveriş platformlarını kullanmak durumunda kaldığı bir dönem geçirdik, şimdi ise pandemi döneminin alışveriş alışkanlıklarının büyük oranda devam ettiğini söylemek mümkün. Yalnızca giyim sektöründe değil, yemek siparişinden market alışverişine, kırtasiyeden ev dekorasyonuna pek çok kategoride alışveriş yapmak için kullanabileceğimiz online alışveriş platformları ve mobil uygulamalar sayıca arttı. Özetle, online alışveriş çoğumuzun birincil alışveriş yöntemi haline geldi.

Tüketicilerin büyük çoğunluğunun hiç düşünmeden doğrudan online alışveriş seçeneklerini tercih ettiğini düşündüğümüzde, online alışverişin artılarına ve eksilerine göz atmakta fayda var. Online alışveriş pek çok avantajı beraberinde getirse de bazı olumsuz etkiler de doğurabiliyor.

İnternetten Alışverişin Artıları

İnternetten alışverişin eksilerine değinmeden önce artılarından ve hayatımıza getirdiği kolaylardan bahsedelim:

Hesaplı alışveriş ve fiyat karşılaştırma imkânı

İnternetten alışveriş, vakit kaybetmeden fiyat araştırması yapma fırsatı sunduğu için en uygun fiyatları bulmak mümkün. Ayrıca, internet üzerinden alışveriş yaparken Once Coupon A Time gibi platformlarda bulabileceğimiz  farklı indirim kodu ve internete özel avantajlardan yararlanabildiğimiz için online alışveriş mağazadan alışverişten daha hesaplı bir seçenek olabiliyor.

Alışveriş kolaylığı

İnternetten alışveriş yöntemleri, istediğiniz zaman istediğiniz yerden alışveriş yapma imkânı sunduğu için yoğun çalışan, evden ayrılamayan, alışveriş yapmak için vakti olmayan tüketiciler için büyük bir alışveriş kolaylığı sunuyor. Özellikle de büyük şehirlerde alışverişe çıkmanın ne kadar vakit ve enerji aldığını düşündüğümüzde bu çok önemli bir avantaj.

Ürün araştırması

İnternetten alışverişin daha kolay olmasının bir sebebi de baskı hissetmeden uzun uzun ürünleri inceleyebilmek ve müşteri yorumlarını okuyarak ürünler hakkında fikir edinebilmek. Mağazada alışveriş yaparken bir an önce karar vermesi gerektiğini hisseden tüketiciler kendilerini her zaman bu kadar rahat hissedemeyebiliyor ve ürün hakkında yeterince bilgi sahibi olmadan ürünü satın almak zorunda hissediyorlar. İnternetten alışveriş ise bu baskıyı ortadan kaldırıyor.

İnternetten Alışverişin Eksileri

Online alışveriş pek çok avantajı beraberinde getirse de bu bazı eksilerinin olmadığı anlamına gelmiyor. İşte internetten alışverişin eksilerinden bazıları:

Teslimat masrafları ve bekleme süresi

Teslimat masrafları ve bekleme süresi, çoğu tüketicinin internetten alışveriş yerine mağazalara yönelmesine sebep oluyor. Acil ihtiyaç durumlarında teslimat süresinin uzun olması bir dezavantaj. Evde kargo beklemek, kargo teslimatını kaçırmak gibi dezavantajların yanı sıra ekstra teslimat masrafları da tüketiciler açısından önemli bir unsur.

Ürünleri denemeden satın alma zorunluluğu

İnternetten alışverişte iade oranlarının mağazada alışverişten daha fazla olmasına şaşırmamak gerek. Online alışverişte ürünleri deneyemiyor olmak çoğu müşteri için en büyük eksilerden biri. Denemeden bir ürün satın aldığınızda ve aldığınız ürünü beğenmediğinizde iade süreçleri gerçekten can sıkıcı olabiliyor. Üstelik bazı ürün gruplarında iade imkânı da olmuyor.

İnternetten alışverişin her zaman en hesaplı seçenek olmaması

İnternetten alışverişin daima en hesaplı seçenek olduğunu düşünmek yanıltıcı olabilir. Bazı ürün kategorilerinde yakınımızdaki mağazalardan veya esnaftan alışveriş yapmak daha hesaplı olabilir. Dolayısıyla hesaplı alışveriş yaptığınızı düşünerek daha fazla para harcama ihtimali internetten alışverişin olası dezavantajlarından biri.

Yüz yüze iletişim eksikliği

İnternetten alışveriş tamamen sanal bir ortamda, insanlarla yüz yüze iletişim kurmadan gerçekleşiyor. Yani, etrafımızdaki insanların deneyimlerinden yararlanamıyor ve içinde bulunduğumuz topluluktan uzaklaşıyoruz. Kendi yaşadığımız mahallede görebileceğimiz ihtiyaçlarımızı dahi online alışverişle gidermeye çalıştığımız için yakınımızdaki insanlarla iletişim kurma ve deneyimlerinden faydalanma fırsatından da kendimizi mahrum bırakıyoruz.

YORUM EKLE