Nobel ödülünü kazanan gazeteciden flaş Facebook yorumu

2021 Nobel Barış Ödülü'nün sahibi Filipinli gazeteci Maria Ressa, Facebook'u demokrasi tehditi olmakla eleştirerek sosyal medya devlerinin nefret söylemlerinin ve dezenformasyonun yayılmasına karşı koruma sağlamadığını ve "gerçeklere karşı önyargılı" olduğunu söyledi.

Nobel ödülünü kazanan gazeteciden flaş Facebook yorumu

(ÇEVİRİ: ONUR ERDOĞAN / KRT WEB)

Deneyimli gazeteci ve Filipinli haber sitesi Rappler'ın yöneticisi Maria Rosa, 2021 Nobel Barış Ödülü'nü kazandıktan sonra Reuters'e verdiği demeçte Facebook algoritmasının öfke ve nefretle dolu yalanların yayılmasına öncelik verdiğini belirtti.

Ressa, sözlerini şöyle sürdürdü:

Eğer gerçekleriniz yoksa, doğrularınız olamaz, güveniniz olamaz. Bunların hiçbirine sahip değilseniz, demokrasiniz yoktur. Bunun ötesinde, gerçeklere sahip değilseniz, ortak bir gerçekliğe de sahip değilsiniz, bu yüzden iklimin, koronavirüsün varoluşsal sorunlarını çözemezsiniz.

Ressa, Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte'nin destekçilerinin kendisini ve yöneticisi olduğu haber sitesi Rappler'ı hedef alan yoğun sosyal medya nefret kampanyalarının hedefi olmuştu.

FACEBOOK'TAN YANIT

Ressa'nın sözlerine yanıt veren bir Facebook sözcüsü, sosyal medya devlerinin zararlı içerikleri kaldırma ve görünebilirliğini azaltmaya yönelik çalışmalarının devam ettiğini ifade etti. Sözcü, "Basın özgürlüğüne inanıyoruz ve önemli çalışmalar yürüten dünyanın dört bir yanındaki haber kuruluşlarını ve gazetecileri destekliyoruz" dedi.

(Reuters)

Güncelleme Tarihi: 15 Ekim 2021, 12:48
YORUM EKLE