banner126

12 Rus generalin ölümüne ABD istihbaratı mı neden oldu?

Rusya'nın Ulrayna'ya başlattığı harekat üzerinden 2 aydan fazla bir süre geçti. Bu süre içerisinde Rusya istediği başarıyı sağlayamadı. Ukrayna da Rus kuvvetlerini ülkesinden çıkarmayı başaramadı, savunmaya geçti. Savaş devam ederken bomba iddialar gelmeye devam ediyor. ABD'nin önde gelen gazetelerinden New York Times'ta yer alan habere göre, Ukrayna'da üst düzey Rus subaylara yönelik saldırılara ABD tarafından istihbarat desteği sağlandı.

12 Rus generalin ölümüne ABD istihbaratı mı neden oldu?

Rusya'nın Ukrayna'yı işgal harekatına başladığı 24 Şubat'tan bu yana Rus ordusunun verdiği üst düzey kayıplar sıklıkla konuşulmuştu. Konuyla ilgili dikkat çeken bir iddia da New York Times'tan geldi.

Gazetenin üst düzey ABD'li yetkililere dayandırdığı haberinde, ABD istihbaratının Ukrayna'da ölen Rus generallerle ilgili Ukrayna güçlerine istihbarat sağladığı belirtildi.

Washington'un Ukrayna yönetimini Rus askeri birliklerini yeri ve hareketi konusunda bilgilendirdiği ve Rusya'nın mobil askeri karargâhları hakkında istihbarat sağladığı öne sürüldü. Habere göre, bu bilgileri kendi istihbaratıyla birleştiren Ukrayna ordusu Rus subayların ölümüyle sonuçlanan bir dizi saldırı gerçekleştirdi.

Şu ana kadar savaşta 12 Rus generalin öldürüldüğü iddia edilirken, ABD'li yetkililer bunların kaçının ABD tarafından sağlanan istihbarat sonucu öldürüldüğü bilgisini paylaşmadı.

Pentagon ve Beyaz Saray konuyla ilgili henüz bir açıklama yapmadı.(Gerçek Gündem)

Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2022, 15:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER