banner126

AB'den Rusya'nın en yakın müttefikine SWIFT yaptırımı: Kripto varlıkları da kapsıyor

Avrupa Birliği (AB), Ukrayna'daki savaş nedeniyle Rusya'ya yeni yaptırımlar uygulama kararı aldı. Açıklanan yeni yaptırım paketinde Rusya'nın en yakın müttefiki Belarus da yer aldı. Yaptırımların, kripto varlıkları da kapsayacağı açıklandı.

AB'den Rusya'nın en yakın müttefikine SWIFT yaptırımı: Kripto varlıkları da kapsıyor

Avrupa Birliği (AB) Rusya ve müttefiki Belarus'a karşı yeni yaptırımlar açıkladı. Rusya ile bağlantılı 14 oligarkı daha kara listeye alan AB, Belarus Merkez Bankası ve ülkenin en büyük üç kredi kurumuyla ilişkilerini dondurduğunu belirtti.

Avrupa Komisyonu tarafından bugün yapılan açıklamada Belarus'taki belirli bankaların uluslararası para transferinde kullanılan SWIFT mesajlaşma sisteminden çıkarıldığı belirtildi.

Rusya ile bağlantılı 14 oligarkın isimleri açıklanmadı. Ancak Komisyon, bu iş insanlarının metalurji, tarım, ilaç, telekom ve dijital endüstrilerde faal olduklarını söyledi. Bu kişilerin aile üyeleri de yaptırım kapsamına alınıyor.

banner112
Açıklamaya göre AB, bu kişilerle birlikte Rusya Parlamentosu'nun üst kanadı olan Federasyon Konseyi'nin 146 üyesi de dahil olmak üzere 160 kişiyi kara listeye ekleyecek.

Ukrayna işgaliyle bağlantılı olduğu açıklanarak AB'nin kısıtlayıcı önlemler uyguladığı kişi sayısı 862'ye ve kuruluş sayısı da 53'e çıktı.

KRİPTO VARLIKLARI DA KAPSIYOR

Yeni paket, kripto varlıkları da kapsıyor. Bu sayede Rusya ve Belarus'un mevcut yaptırımları aşmalarının engellenmesi hedefleniyor.

Yeni yaptırımlar kapsamında AB'nin Rusya'ya denizcilik navigasyonu teknolojisi ihracatı da yasaklanacak ve Rus Deniz Taşımacılığı Sicili, finansman sınırlamaları getirilen kamu kurumları arasına eklenecek.

YORUM EKLE
YORUMLAR
uğur cengız
uğur cengız - 3 ay Önce

bizim yağlar noldu dostum ..

SIRADAKİ HABER