ABD'de umut vadeden 'Omicron' araştırması

Washington Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar, Omciron'un ‘gripten bile daha az ölümcül olabileceği’ görüşünü ortaya çıkardı. Ayıca araştırma Omicron’un Delta’dan yüzde 99’a kadar daha az ölümcül olduğunu belirledi. Ancak tüm bu iddialara ve verilere rağmen bazı uzmanlar da koronavirüsün gripten çok daha bulaşıcı ve ölümcül olduğu görüşünü vurguluyor.

ABD'de umut vadeden 'Omicron' araştırması

ABD’deki Washington Üniversitesi’nde yapılan yeni araştırmalar, tüm dünyayı etkisi altına alan Omicron varyantı ile ilgili yeni istatistikleri ortaya çıkardı.

Buna göre, bilim insanları, Omicron varyantının ‘gripten bile daha az ölümcül olabileceği’ görüşünde. Bugüne kadar dünya aşılar ve doğal enfeksiyon yoluyla bağışıklık geliştirirken, koronavirüsün evrimleşerek ‘soğuk algınlığı ve grip’ gibi bir virüse dönüşeceğini ileri sürmüşlerdi. Bilim insanlarına göre, yüksek oranda mutasyona uğramış Omicron varyantının ortaya çıkması süreci hızlandırırken, bazıları da pandemide en kötü dönemin atlatıldığına inanıyor.

ÖLÜM ORANLARINDA CİDDİ DÜŞÜŞ

İngiltere merkezli DailyMail gazetesi, ellerindeki verilere dayanarak, Covid’in geçen Ocak ayındaki ikinci dalgası sırasında pozitif olan 33 kişiden birinin hayatını kaybettiğini açıklarken, bu oranın Omicron ile 670’te bire düştüğünü belirtti.

Grip vakalarında ise oranın 1000’de bir olduğu açıklandı.

banner112
İngiltere’de eski bir hükümet danışmanı Daily Mail gazetesine yaptığı açıklamada, ‘Grip mevsimi geldi. Bunun için ne kadar önlem alındı bunun sorgulanması lazım” dedi.

DELTA’DAN YÜZDE 99 DAHA AZ ÖLÜMCÜL

Öte yandan, Washington Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar, Omicron’un Delta’dan yüzde 99’a kadar daha az ölümcül olduğunu belirledi.

Ancak tüm bu iddialara ve verilere rağmen bazı uzmanlar da koronavirüsün gripten çok daha bulaşıcı ve ölümcül olduğu iddiasını savunuyor.

Öte yandan dünyanın birçok ülkesinde Covid-19'un Omicron varyantı nedeniyle vaka sayılarındaki artış endişe yaratmaya devam ediyor.

Dünya genelinde Covid-19 vaka sayısının 300 milyonu aştığı bildirildi. Fransa merkezli AFP haber ajansının haberine göre, son 7 günde 34 ülkede haftalık vaka sayısı rekor kırdı. Türkiye’den de rekor vaka haberleri geldi.(Sözcü)

YORUM EKLE