ABD'den dikkat çeken iddia: Rusya, Suriyelilere para teklif ediyor

ABD'li üst düzey bir savunma yetkilisi, Rusya'nın Suriyelilere Ukrayna'da savaşmak için para teklifinde bulunduğunu iddia etti.

ABD'den dikkat çeken iddia: Rusya, Suriyelilere para teklif ediyor

ABD'li üst düzey bir savunma yetkilisi, Rusya'nın Ukrayna'da savaşmaları için Suriye'den paralı asker toplamaya çalıştığını söyledi.

Yetkili, gazetecilere verdiği demeçte, "[Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in] Ukrayna içinde çok önemli bir muharebe gücü taahhüdünü desteklemek için yabancı savaşçılara ihtiyacı olduğuna inandığı görüşünü dikkate değer buluyoruz." dedi.

Rusya, 2015 yılında Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ı desteklemek için ülkede süregelen iç savaşta kritik müdahelelerde bulunmuştu.

Pazartesi günü Wall Street Journal gazetesi, ABD'li yetkililerin Rus ordusunun son günlerde Suriye'den savaşçılar topladığını ve "kentsel çatışmalardaki uzmanlıklarının Kiev'in alınmasına yardımcı olabileceğini umduğunu" belirttiklerini aktardı.

Suriyeli aktivistlere ait Deyrizor 24 haber ağı, geçen ay Rusya'nın hükümetin kontrolündeki bölgelerdeki Suriyelilere "Ukrayna'ya gidip muhafız olarak görev yapmaları" için 200 ila 300 dolar maaş teklif ettiğini bildirmişti.

ABD'li üst düzey savunma yetkilisi, halihazırda işe alınan Suriyelilerin sayısı konusunda bir tahminde bulunamadıklarını söyledi.
 

YORUM EKLE
YORUMLAR
GÜVEN BROWN
GÜVEN BROWN - 4 ay Önce

suriyeli mi kaldı.bence abd paralı adam arıyor.

SIRADAKİ HABER