ABD dünyanın yüzde 80'ine "hayır" dedi: Türkiye de listede

ABD, koronavirüs pandemisi nedeniyle dünyadaki ülkelerin yüzde 80'ine yönelik "seyahat yapmayın" tavsiyesinde bulundu. Listede Türkiye de yer alıyor...

ABD dünyanın yüzde 80'ine "hayır" dedi: Türkiye de listede

ABD, koronavirüs pandemisi nedeniyle dünyadaki ülkelerin yüzde 80'ine yönelik seyahat uyarılarını "seyahat etmeyin" anlamına gelen 4. seviye olarak güncelledi. Listede Türkiye de yer aldı.

Söz konusu güncellemenin, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi'nin (CDC) yayımladığı salgınla ilgili son değerlendirme ve tavsiyelere göre yapıldığı kaydedildi.

"EŞİ BENZERİ GÖRÜLMEMİŞ RİSKLER"

ABD Dışişleri Bakanlığı, önceki gün yaptığı açıklamada, koronavirüs salgının seyahat eden kişilere "eşi benzeri görülmemiş riskler" teşkil ettiğini belirterek, "Bu güncellemeler sonucunda, dünyadaki ülkelerin yüzde 80'ine tekabül eden birçok ülkeye 4. Seviye: Seyahat Etmeyin uyarısı verilecektir" bilgisi paylaşılmıştı.

Halihazırda aralarında Çad, Kosova, Kenya, Brezilya, Arjantin, Haiti gibi ülkelerin bulunduğu 34 ülke, ABD'nin 4. seviye seyahat uyarısı verdiği ülkeler arasında yer alıyor.

Ayrıca ABD, Şengen ülkeleri, Birleşik Krallık, Çin, Brezilya, İran ve Güney Afrika'dan gelen ve Amerikan vatandaşı olmayan kişilerin de ülkeye girişini yasaklamıştı.


ODC DE UYARI YAYINLAMIŞTI

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) de nisan ayı başında Türkiye’ye seyahat etmek isteyenlere yönelik uyarı yayınlamıştı. CDC’nin internet sitesinde yapılan açıklamada, Türkiye’ye seyahatten kaçınılması istenmişti.

Öte yandan geçtiğimiz günlerde Almanya ve İsrail de salgında Türkiye'yi 'yüksek risk bölgesi' ilan ederek vatandaşlarına seyahat uyarısı yapmıştı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER