ABD'nin petrol yasağının ardından Putin'den flaş kararlar

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bazı ürünlerin ve hammaddelerin ihracatının yasaklanacağı ülkelerin listelerinin iki gün içinde hazırlanması talimatını verdi.

ABD'nin petrol yasağının ardından Putin'den flaş kararlar

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’nın güvenliğinin sağlanması amacıyla dış ekonomik faaliyetler alanında özel ekonomik önlemlerin uygulanmasına ilişkin kararnameyi imzaladı.

Putin, bazı ürünlerin ve hammaddelerin ihracatının yasaklanacağı ülkelerin listelerinin iki gün içinde belirlenmesi talimatını verdi.

Putin ayrıca, 31 Aralık'a kadar listesi hükümet tarafından belirlenecek olan ürün ve hammaddelerin Rusya’nın dışına gönderilmesine yasak konulmasının sağlanmasını da istedi.

Kararname metninde, “Rusya Federasyonu'nun güvenliğinin ve sanayiinin sorunsuz işleyişinin sağlanması amacıyla, 31 Aralık 2022'ye kadar aşağıdaki özel ekonomik önlemlerin uygulanmasının sağlanmasını kararlaştırıyorum: Rusya Federasyonu hükümeti tarafından belirlenen listelere uygun olarak Rusya Federasyonu toprakları dışına ihracatın ve (veya) Rusya Federasyonu topraklarına ürün ve (veya) hammadde ithalatının yasaklanması; Rusya Federasyonu hükümeti tarafından belirlenen listelere uygun olarak Rusya Federasyonu toprakları dışına ürün ve (veya) hammadde ithalatının sınırlandırılması” ifadelerine yer verildi.

Rusya hükümetine bu kararlardan etkilenecek olan yabancı devletlerin listelerini iki gün içinde belirlemesi talimatı verildi. Aynı zamanda söz konusu önlemlerin vatandaşların kişisel ihtiyaçları için taşıdıkları ürün veya hammaddeler için geçerli olmadığı belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2022, 22:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER