ABD’den endişe verici uyarı: Aşı yetmiyor, klasik önlemlere dönün

ABD’de CDC (Centers for Disease Control and Prevention) bünyesinde hazırlanan bir raporda, Coronavirus’un “Delta varyantının, bugüne kadar bilinenden daha tehlikeli bir hal almaya başladığı, artık su çiceği ya da yaygın soğuk algınlığı kadar kolayca ve hızla yayılabildiği, aşılanmanın tam koruma sağlamadığı, aşı olanların da en az olmayanlar kadar hastalığı yayma veya yakalanma riski taşıdığı, bu nedenle maske-mesafe-temizlik önlemlerinin asla zayıflatılmaması gerektiği” vurgulandı.  

ABD’den endişe verici uyarı: Aşı yetmiyor, klasik önlemlere dönün

CDC’nin kendi bünyesinde hazırlandığı ancak şu ana kadar kamuoyundan gizlendiği belirtilen bir rapor, ABD’nin önde gelen gazetelerinden The Washington Post gazetesi tarafından ele geçirildi. 

Rapora göre, sağlık koruma önlemlerinden sorumlu Kamu Otoritelerinin, özellikle maske kullanımının “Nasılsa aşı oldum” diye terk edilmesine karşı yeni bir uyarıcı politika izlemesi gerektiğine de dikkat çekiliyor. CDC, ileri yaş grupları başta olmak üzere Delta Varyantı’nın aşı olmuş insanlar üzerinde hala ciddi ve ölümcül etkileri olabileceğine karşı uyarırken, ABD’de aşı olmuş 162 milyon civarındaki nüfustan, her hafta yaklaşık 35,000’inde semptomatik bulgular görüldüğünü de söylüyor. 

ABD’de, Mayıs ayında yayınlanan bir bilimsel raporda, aşı olmuş kişilerin artık toplum içinde (en azından açık alanlarda) maske takmayabileceğine dair görüşler yer almasına karşın, “Delta Varyantı”na dair yeni bulgular, bu politikadan geri dönülmesi gereğini ortaya koyuyor. CDC’nin yeni raporunda “Her ne kadar aşı, virüsten korunma konusunda önemli bir etkiye sahipse de, tek tek insanların immün sisteminin, kişisel faktörlerin, yaşın vs. varyanta yakalanabilmesi konusunda yüzde yüz bir garanti sağlayamadığına” da dikkat çekiliyor. 

CDC raporunda başka ülkelerdeki deneyimlere de atıfta bulunuluyor. Örneğin Singapur’da, (kısmi ya da tam doz) aşılanmış insanlar arasında yeni varyanta yakalanma oranlarının yüzde 75’lere vardığı da kaydediliyor. 

ABD’nin bazı eyaletlerinde de, “Aşılanmış insanların, virüsü başkalarına bulaştırabilme oranında endişe verici artışlara rastlandığı” da bibldiriliyor.  

Endişe verici uyarılar içeren raporda, “Bu bulgular ışığında, Savaşın başka bir boyut kazandığına buna bağlı olarak da, eldeki verilerin ve mücadele yöntemlerinin de yeniden ele alınmasında yarar bulunduğu”na vurgu yapılıyor.  

The Washington Post’un haberinde, bir ABD’li enfeksiyon hastalıkları uzmanına atıfla, “İnsanlarda panik ve endişe yaratmamaya özen göstersek de, bu virüsün daha uzunca bir süre insanlığı etkileyeceği gerçeğini kabullenmeli ve buna odaklanmalıyız” ifadesi aktarılıyor.  

CDC’nin vurguladığı bu bulgular ışığında, CDC’ye göre “Geleneksel virüse karşı korunma önlemlerini terk etmemeyi, aşı uygulaması ne kadar yaygınlaşırsa yaygınlaşsın, bu konuda toplumların gardının düşürülmemesini, tam tersine pandeminin başlarındaki duyarlılık ve bilince” geri dönülmesi gerekiyor. 

YORUM EKLE