Afganistan'da flaş gelişme: Bayrak astılar

Geçen ay Afganistan'ın başkenti Kabil'i ele geçiren ve yönetimi güç kullanarak devralan Taliban'dan bir son dakika açıklaması geldi. Taliban, Pencşir’i tamamen ele geçirdiğini duyurdu. Sosyal medyada paylaşılan fotoğraflarda bölgedeki bayrağın değiştiği ve Taliban bayrağının asıldığı görülüyor.

Afganistan'da flaş gelişme: Bayrak astılar

ABD önderliğindeki batılı güçlerin 20 yıl sonra ülkeden ayrılmasıyla birlikte etkisin artıran ve bir hafta gibi bir süre içinde Afganistan yönetimini ele geçiren Taliban’dan dikkat çeken bir açıklama geldi…

Ülkenin büyük bölümünü kontrol altına alan ve sadece başkent Kabil’in kuzeyinde yer alan Pencşir Vadisi’nde Afganistan Ulusal Direniş Cephesi ile mücadele eden Taliban, bu bölgenin kontrol altına alındığını açıkladı.

Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahid bugün yaptığı açıklamada, Taliban’ın Afganistan’daki son direnişin olduğu Pençşir bölgesinin kontrolünü tamamen ele aldığını duyurdu.


Sosyal medyada paylaşılan fotoğraflarda bölgedeki bayrağın değiştiği ve Taliban bayrağının asıldığı görülüyor.

Sosyal medya üzerinden paylaşılan fotoğraflarda Taliban militanlarının Pençşir yerel yönetim binasının girişinde poz verdiği görülüyor.

AHMED MESUD: SAVAŞ ÇIKMASINI İSTEMİYORUZ

Bölgedeki direnişçi grubun lideri Ahmed Mesud’dan konuyla ilgili henüz bir açıklama gelmedi. Mesud, Taliban ile savaşmak yerine ve çatışmaların durdurulması koşuluyla barış müzakeresi yapılabileceğini açıklamıştı. Massoud, “Taliban‘ın ilerlemek için tek yolun görüşmeler olduğunu anlamasını istiyoruz. Savaş çıkmasını istemiyoruz” demişti.

DİRENİŞTEN JET YANIT

Taliban'ın bu iddiası üzerine direniş hareketinden de bir açıklama yapıldı. Açıklamada 'Pençşir Vadisi'nde Taliban'a karşı savaş sürecek' ifadesi yer aldı.

Taliban'a direnen Ulusal Direniş Cephesi sözcülerinden Ali Maysam BBC'ye yaptığı açıklamada, "Bu doğru değil, Taliban Pençşir'i ele geçirmedi" dedi.

Ancak bölgeden gelen kareler Taliban'ı doğrular cinsten. Taliban tarafından yayınlanan ve bölgedeki haber ajanslarının geçtiği karelerde Taliban'ın Pençşir'deki hükümet binasına bayrağını çektiği görülüyor.

Geçtiğimiz saatlerde Afgan Ulusal Direniş Cephesi lideri Ahmed Mesud, Taliban'a 'barış görüşmelerine başlayalım' çağrısında bulunmuş ancak 'ya teslim olun ya da ölün' cevabı almıştı.

Pencşir vilayeti, ABD'nin 2001'deki işgali öncesinde ilçe statüsündeydi. Yaklaşık 170 bin nüfuslu bölgenin büyük bölümü Taciklerden oluşuyor.

Sovyetler Birliği'nin 1980’lerdeki işgaline karşı Ahmet Şah Mesut liderliğinde etkili bir direniş gösteren Pencşir’e, 1990’ların sonunda ülke geneline yayılan Taliban güçleri de giremedi ancak söz konusu dönemde Taliban güçleri çok sayıda cepheye yayılmış durumdaydı.

Vadiler silsilesinden meydana gelen ve toplam 120 kilometre uzunluğa sahip bölge, binlerce metrelik sarp dağlarla çevrili olması nedeniyle içindekilere doğal koruma sağlıyor. Vadiye giriş çıkışların birer geçitten sağlanması askeri operasyonları oldukça zorlaştırıyor

Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2021, 12:45
YORUM EKLE