Afganistan güne deprem felaketi ile uyandı: Yüzlerce ölü var

Afganistan'da günün ilk saatlerinde 6,1 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Deprem sonucu en az 950 kişi hayatını kaybetti, yüzlerce kişi yaralandı. Ölü sayısının artmasından korkuluyor.

Afganistan güne deprem felaketi ile uyandı: Yüzlerce ölü var

Afganistan’ın Pakistan sınırına yakın Host kentinin 44 kilometre güneybatısında meydana gelen 6.1 büyüklüğündeki depremde 950 kişi hayatını kaybetti, 610 kişi ise yaralandı.

banner112
Afganistan'da yerel medyada yer alan haberlere göre ülkenin doğusunda, Pakistan sınırında bulunan Host kentinin 44 kilometre güneybatısında 6.1 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremin hissedildiği bölgelere helikopterler ve kurtarma ekipleri sevk edildi. İlk belirlemelere göre depremden en çok etkilenen Paktika vilayetinin Barmal, Ziruk, Naka ve Gayan bölgelerinde 950 kişi hayatını kaybetti, 610 kişi ise yaralandı.

Paktika'da en az 90 evin yıkıldığı, onlarca insanın enkaz altında kaldığı belirtildi. Vilayetten gelen görüntülerde depremden etkilenenlerin helikopterlere taşındığı görüldü. Taş evlerin de yerle bir olduğu kameraya yansıdı.
Taliban hükümeti sözcüsü Bilal Karimi Twitter'dan yaptığı paylaşımda, "Paktika vilayetinin dört bölgesi şiddetli depremle sarsıldı, yüzlerce vatandaşımız hayatını kaybetti ve yaralandı, onlarca ev yıkıldı. Tüm yardım kuruluşlarını bölgeye derhal ekip göndermeye çağırıyoruz" ifadelerini kullandı.

Deprem, Hindistan, Pakistan'ın başkenti İslamabad'da, doğudaki Pencap eyaleti ve civarında da hissedildi.
ABD Jeolojik Araştırmalar Kurumu (USGS) depremin büyüklüğünü 6.1 olarak açıklarken, daha sonra 5.9 olarak güncelledi.

Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2022, 12:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER