Almanya'dan flaş açıklama: ABD'den Rus petrolü için güvence

Almanya Ekonomi Bakanı Robert Habeck, ABD'nin Rusya'dan petrol ithalatına yönelik herhangi bir yaptırım uygulanmayacağının güvencesini verdiğini açıkladı.

Almanya'dan flaş açıklama: ABD'den Rus petrolü için güvence

banner112
Almanya Ekonomi Bakanı Robert Habeck, ABD’den, Rus petrol ithalatına ambargo uygulamalarını “istemeyeceğine ve talep etmeyeceğine” dair güvence aldıklarını belirtti. Habeck, bugünkü basın toplantısında, “ABD’deyken, birkaç gün önceydi, tüm ABD’li meslektaşlarımla ABD’nin Rusya’dan petrol ithalatını durdurma planını görüştüm. Tüm ABD’li meslektaşlarımız, bu görüşmeler sırasında, onların Almanya ve Avrupa’dan farklı bir durumda olduğunu anladıklarını söylediler. ABD, petrol ihracatçısı ve Rusya’dan petrol ithalatı yüzde 7.5 seviyesinde. Almanya ise petrol ithalatçısı ve Rusya’dan petrol ithalatı yüzde 35 seviyesinde. Onlar, aynı şey yapmamızı istemeyeceklerini veya talep etmeyeceklerini söylediler” ifadesini kullandı.

Rus petrole ambargo uygulama kararına hazır olmaları, ama aynı zamanda enerji tedarik zincirlerini güvence altına almaları gerektiğini kaydeden Alman bakan, “Göreve geldiğimden beri, manevra yapabileceğimiz alan için mücadele ediyoruz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2022, 19:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER