Bitcoin Cüzdanı'na yanlışıkla 200 BTC geldi: Mahkemeden dikkat çeken karar!

Bitcoin Cüzdanı'na yanlışıkla 200 BTC gelen şahsa, gönderen platform dava açtı. 2018'de 1.25 milyon dolar olan 200 BTC, bugün 9.8 milyon dolar ederken mahkemeden dikkat çeken bir karar geldi.

Bitcoin Cüzdanı'na yanlışıkla 200 BTC geldi: Mahkemeden dikkat çeken karar!

Cüzdanında bir anda beliren sayısız BTC veya ETH miktarı yatırımcının hep hayali olmuştur. Bu hayali gerçekten yaşayanlar var ve iş Güney Kore’de yüksek mahkemenin içtihat kararı vermesine kadar gitti. 

200 BTC DAVASI SONUÇLANDI

Kripto paraların ilk patlamasını yaptığı 2018 yılında Güney Koreli bir kullanıcının cüzdanında bir anda 200 BTC belirdi. Kaynağını pek de merak etmeyen kullanıcı bu miktarı diğer cüzdanlarına aktardı ve 3 BTC tutarını kendi ihtiyaçları için harcadı. 

O dönemde 1.25 milyon dolar olan, şimdi ise 9.8 milyon dolara denk gelen 200 BTC için yanlışlıkla gönderen platform harekete geçerek dava açtı. Dava sonucunda kullanıcı zimmete para geçirme ve güveni kötüye kullanma suçlarından 18 ay hapse mahkum oldu. 

Karar temyize götürülürken bu hafta Yüksek Mahkeme kritik bir karar verdi. Mahkeme ülke yasalarının Bitcoin’i bir varlık olarak tanımadığına, bu nedenle güveni kötüye kullanma ve zimmete para geçirme gibi suçlamalara konu olamayacağına hükmetti. Ayrıca gönderen ve alıcı arasındaki ilişkinin yine zimmete para geçirme suçuna konu olacak kadar net olmadığını da not düştü.

Davacı avukatları ve yerel uzmanlar kararın alelacele alındığını, karmaşık bir dosyanın ince elenip sık dokunması gerektiğini düşünüyor. Ayrıca hesabına yanlışlıkla dijital para gelen kişilerin hızlı bir şekilde bunu harcamasını teşvik edebileceği düşünülüyor.

Güney Kore dijital para birimleri açısından en büyük ülkelerden birisi ancak halen dijital varlıklar suç kanunlarında tam olarak yer bulamadı. Bu da davalarda standart bir hükmün uygulanmasına engel oluyor. 

YORUM EKLE