DSÖ'den gizemli hepatit vakalarına ilişkin kritik açıklama

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), en az bir çocuğun gizemli hepatit vakası nedeniyle hayatını kaybettiğini açıkladı.

DSÖ'den gizemli hepatit vakalarına ilişkin kritik açıklama

T24'ün The Guardian’dan aktardığı habere göre, DSÖ; Avrupa, ABD, İsrail ve Britanya’da görülmeye başlayan gizemli hepatit vakalarına ilişkin açıklama yaptı. DSÖ, küçük çocuklarda karaciğer enflamasyonuna neden olan akut hepatite ilişkin 169 vaka tespit ettiklerini söyledi. 169 vakanın 17’sinde karaciğer nakli gerektiği belirtildi. 

Vakaların 114’ünün Britanya’da, 13’ünün İspanya’da, 12’sinin İsrail’de görüldüğü belirtildi. Bu ülkeler dışında ABD, Danimarka, İrlanda, Hollanda, İtalya, Fransa, Norveç, Romanya ve Belçika’da da vaka görüldü.

banner112
Sağlık yetkilileri gizemli hepatit vakalarını araştırıyor. DSÖ, ülkeleri benzer vakaları takip etmeye ve raporlamaya çağırdı.

Hepatit vakalarına “gizemli” denmesinin sebebinin hepatit A, B, C,D,E ile ilgileri olmaması olduğu belirtildi.

Bilim insanları, nezle ve gribe neden olan adenovirüsün hepatit vakalarının arkasında olabileceğini söylüyor. Vakalar arasında en az 74 çocuğun adenovirüs testi pozitif çıkmıştı. DSÖ, hasta olan çocukların Covid aşısı olmadığını belirterek, Covid-19 aşısıyla herhangi bir bağlantı bulunmadığını vurguladı. 

Hepatitin semptomlarının koyu renk idrar, sarılaşan göz ve cilt, hastalık hâli, ateş, iştah kaybı, mide bulantısı, kusma, kas ağrısı olabildiği belirtildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER