Erdoğan-Putin zirvesi sona erdi

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le Soçi'de yaptığı kritik görüşme bitti. Görüşme yaklaşık 3 saat sürdü.

Erdoğan-Putin zirvesi sona erdi

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 18 ay aradan sonra Soçi'de bir araya geldi. 

Putin yaptığı ilk açıklama şöyle oldu:

Görüşmelerimiz her zaman sorunsuz geçmiyor. Ancak ilgili kurum ve kuruluşlarımız uzlaşı bulabiliyor.

Türkiye’nin Rusya yatırımları toplam 1,5 milyar, Rusya’nın Türkiye yatırımları 6,5 milyar dolara ulaştı. Büyük projelerin hepsi planlı şekilde devam etmektedir.

banner112
İş birliğimiz hem ateşkesin sağlanmasında hem de ilerideki daha sağlam kalıcı bir barışın sağlanmasına yönelik önemli bir unsurdur.

ERDOĞAN'DAN S-400 MESAJI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD'nin yaptırım tehditlerine karşı S-400 konusunda net bir mesaj verdi. Erdoğan, "Attığımız adımlardan geri dönmemiz mümkün değil." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda da malum hep bize bazı konuları özellikle sordular. Biz de onlara zaten gereken cevabı verdik. Attığımız adımlardan geri dönmemiz mümkün değil. Ben özellikle şuna inanıyorum. Türkiye-Rusya ilişkilerine her geçen gün çok daha güçlü bir şekilde devam etmemizde yarar var. Suriye ile ilgili birlikte attığımız adımlar büyük önem arz ediyor. Oranın barışı Türkiye-Rusya ilişkilerine bağlı. Ben bu ev sahipliği için çok teşekkür ediyorum. Turizm desteğinden dolayı Putin'e teşekkür ederim" ifadelerini kullandı.

Türkiye'de yaşanan yangınlarla mücadelede verdiği destekten dolayı Putin'e teşekkürlerini ileten Erdoğan, yangın söndürme çalışmaları sırasında hayatını kaybeden Rus pilotlar için başsağlığı diledi. Erdoğan, "Gerçekten dostlar bu tür zor günlerde belli oluyor." dedi.

Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2021, 17:00
YORUM EKLE