Faaliyetlerini geçici olarak durdurmuşlardı: Bir daha geri dönemeyebilirler

Rusya'da iktidar partisi Birleşik Rusya, Ukrayna savaşı nedeniyle ülkedeki faaliyetlerini askıya alan şirketlerin varlıklarının kamulaştırılmasını öngören yasa teklifini onayladı.

Faaliyetlerini geçici olarak durdurmuşlardı: Bir daha geri dönemeyebilirler

İktidar partisi Birleşik Rusya, hükümetin Yasa Tasarıları Komisyonu'nun yabancı şirketlerin varlıklarının kamulaştırılmasını ve şirketlere kayyum atanmasını öngören ikinci ekonomik destek paketini onayladığını duyurdu.

Birleşik Rusya Partisi'nin açıklamasına göre Batı'nın yaptırımlarına cevaben hazırlanan, henüz yasa tasarısı halindeki ikinci ekonomik destek paketi, yabancı şirketlerin varlıklarının kamusallaştırma mekanizmalarından birinin uygulamaya koyulmasını öngörüyor.

Tasarıda, yüzde 25'ten fazlası hasmane ülkelerin yabancı vatandaşlarına ait olan şirketlerin faaliyetlerinin sonlandırılması halinde, bu şirketlere mahkeme kararıyla dışarıdan yönetim (kayyum) atanmasına izin verilmesinin önü açılıyor.

banner112
Bunun şirketlerin iflasını önleme ve çalışanların şirketlerdeki istihdamını devam ettirme imkanı sunacağı belirtiliyor.

Bununla birlikte şirket sahibi, faaliyetlerine yeniden başlaması veya işletmeyi ve çalışanları aynı şekilde sürdürme koşuluyla hisselerini satması durumunda kayyumdan feragat edebilecek. Bunun gerçekleşmemesi halinde mahkeme, 3 aylığına geçici yönetim atayacak, eski şirket lağvedilecek ve yeni şirketin hisseleri ihale usulü satışa çıkarılacak. Yeni şirketi almak isteyen kişi, personelin en az 3'te 2'sini tutmayı ve eski şirketin faaliyetlerini en az 1 yıl sürdürmeyi taahhüt edecek.

Birleşik Rusya Partisi Genel Kurul Sekreteri Andrey Turçak, Rus pazarından çıkacağını ve Rusya'daki işletmelerini kapatacağını açıklayan şirketlerin kamulaştırılmasını önerdiklerini söylemişti.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov da yaptırımlara verilecek yanıtlarda tüm seçeneklerin hükümet tarafından değerlendirildiğini ifade etmişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER