Herkesin konuştuğu eski Afgan bakan suskunluğunu bozdu

Afganistan’ın eski İletişim ve Teknoloji Bakanı Sayed Ahmad Saadat’ın bir süredir Almanya’da bisikletli yemek kuryeliği yapması günlerdir sosyal medyanın gündeminde. Saadat, suskunluğunu bozarak ilk kez konuştu.

Herkesin konuştuğu eski Afgan bakan suskunluğunu bozdu

2016'dan 2018'e kadar Afganistan'da iletişim bakanı olarak görev yapan Saadat, Aralık 2020'de ülkeden ayrılarak Almanya'nın Saksonya eyaletine geldi.

Afganistan'daki yolsuzluktan bıktığı için istifa ettiğini belirten eski bakan Hürriyet’te yer alan habere göre; AFP'ye verdiği demeçte 'İş iştir... Bunda utanılacak bir şey yok' dedi.

SAATTE 15 EURO KAZANIYOR

Hafta içi 6 saat hafta sonları ise öğlen 12'den akşam 10'a kadar çalıştığını belirten Saadat, saatte 15 euro kazandığını ve bunun da masraflarını karşılamaya yettiğini söyledi.

Almanya'ya taşındığı için pişman olmadığının altını çizen eski bakan, Alman hükümetine Afganistan hakkında tavsiyelerde bulunmaya hazır olduğunu belirtti.

t169.jpg

“TALİBAN GEÇMİŞTEKİ HATALARDAN DERS ALMIŞ OLABİLİR”

Uluslararası toplumu Afganistan'a sırt çevirmemesi gerektiğini söyleyen Saadat, Taliban'a, insan hakları ve kadın hakları açısından 'geçmişteki hatalardan ders almış olabilirler' diyor.

Daha önce İngiltere’de ikamet eden eski bakan, Kabil hükümetinden aldığı davetle Afganistan'a giderek bakan olmuştu.

İngiltere'de de yaşama ve çalışma hakkı bulunan eski bakan tercihini Almanya'dan yana kullandı.

sayed-ahmad-saadat-230821-rvhp-cover.jpg

YORUM EKLE