NATO Genel Sekreteri Stoltenberg'ten 'caydırma' mesajı

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO'nun doğu ülkelerine yayılmasının nedenini 'Caydırmanın amacı, savaşı kışkırtma değil, savaşı önlemek, barışı korumak. Ukrayna’ya yönelik saldırgan eylemler, Letonya ve ittifakımızın doğu kanadının diğer bölgelerinde NATO varlığının artmasına neden oluyor' ifadeleriyle açıkladı.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg'ten 'caydırma' mesajı

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO’nun doğu kanadında güçlenmesinin çatışmaları kışkırtma değil, barışı korumayı amaçladığını belirtti.

Letonya’da bir askeri üste konuşan Stoltenberg, “Caydırmanın amacı, savaşı kışkırtma değil, savaşı önlemek, barışı korumak. Ukrayna’ya yönelik saldırgan eylemler, Letonya ve ittifakımızın doğu kanadının diğer bölgelerinde NATO varlığının artmasına neden oluyor” ifadesini kullandı.

Stoltenberg, “İttifakın her bir üyesine yönelik saldırıyı önlemeye çalışıyoruz. Caydırma, 70 yıl boyunca barışı korumamıza izin verdi. Şimdi varlığımızı güçlendiriyoruz ki, böylece NATO’nun bir üyesine saldırı olması durumunda, tüm ittifakın karşılık vereceği konusunda Rusya Devlet Başkanı’na daha güçlü bir mesaj gönderiyoruz” dedi.

NATO’nun dünyanın en güçlü ittifakı olduğunu dile getiren Stoltenberg, “Rusya’nın son eylemleri, ittifakın daha da pekişmesine ve varlığını güçlendirmesine yol açtı” diye ekledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER