Parlamentoda dehşet anları: Eski meclis başkanvekili kendisini öldürdü

Güneydoğu Afrika'da yer alan Malawi'nin 50 yaşındaki eski meclis başkanvekili Clement Chiwaya, kendisine görevinden ayrıldıktan sonra verilen araç parlamento binasında kendisine ateş ederek yaşamına son verdi.

Parlamentoda dehşet anları: Eski meclis başkanvekili kendisini öldürdü

Malawi'nin 50 yaşındaki eski meclis başkanvekili Clement Chiwaya, iki yıl önce görevinden ayrıldıktan sonra kendisine tahsis edilen araç hakkında tartışmak üzere perşembe günü gittiği meclis binasında silahıyla kendisini vurarak yaşamına son verdi.

El Cezire'nin haberine göre, parlamentodan yapılan açıklamada "Eski meclis başkanvekilinin parlamento binasında intihar teşebbüsünde bulunduğunu kamuoyuna açıklamaktan üzüntü duyuyoruz" ifadeleri yer aldı. Ayrıca açıklamada, Chiwaya'nın intiharının nedeninin kendisine sunulan araç servisiyle ilgili yaşadığı bir hayal kırıklığından kaynaklandığı bildirildi.

50 yaşındaki Chiwaya'nın, 2019 yılında beş yıllık görev süresinin sonunda resmi aracını satın aldığı, ancak altı ay sonra yaşanan bir kazada meydana gelen zararı parlamentoya ödetmeye çalıştığı öğrenildi. Parlamento'dan yapılan açıklamada, “Sayın Chiwaya, satın aldığı aracı kullanırken bir kaza geçirdi. Ne yazık ki, kapsamlı sigorta kaza anında sona ermişti" denildi.

Polis sözcüsü James Kadadzera'nın, Chiwaya'nın intiharını doğruladığı, ancak müfettişlerden tam bir rapor alana kadar ayrıntı vermeyi reddettiği belirtildi.

Parlamentodan yapılan açıklamada, Chiwaya'nın yüksek güvenlikli binaya gizlice silah getirdiği öne sürüldü.

Parlamentodan yapılan açıklamada, "Engelli bir kişi olduğu için güvenlik taraması uyarılarının tekerlekli sandalyeden olduğu düşünüldü" denilerek "Olayın ardından parlamento, parlamento binasına gelen tüm kategorilerdeki ziyaretçiler için güvenlik önlemlerini artıracak” ifadeleri yer aldı.

Parlamentodaki bir kaynak AFP haber ajansına Chiwaya'nın parlamento katibi Fiona Kalembera'nın da ofisinde kendini başından vurduğunu söyledi.

Chiwaya, meclis başkanvekili olmadan önce 2004'ten beri parlamento üyesi olarak görev yaptı.

(Çeviri: KRT WEB / Onur Erdoğan)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER