Reza Zarrab davasında yeni gelişme

ABD’de görülen Reza Zarrab davasının ses kayıtlarına, yeni bir gizli dosya eklendi. Böylece davanın görülmeye başlanmasından bu yana kayıtlara geçen gizli dosya sayısı 50’yi buldu.

Reza Zarrab davasında yeni gelişme

New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi’nde 2016 yılının Mart ayından bu yana devam eden Reza Zarrab davasının kayıtlarına 712 sıra numarasıyla dün yeni bir gizli dosya daha eklendi. Davanın görülmeye başlamasından bu yana kayıtlara geçen gizli dosya sayısı 50 oldu.

VOA Türkçe’den Can Kamiloğlu’nun haberine göre davada, gizlilik kaydıyla dava dosyasında yer alan ilk iddianame gizlilik kaydı kaldırılarak açılmıştı. Eski Halkbank Genel Müdürü Mehmet Hakan Atilla’nın yargılandığı ve jürili duruşmaların başladığı 2017 yılında dava kayıtlarına 4 gizli dosya daha eklendi.

Zarrab’ın tutuksuz yargılanmak üzere kefaletle serbest bırakıldığı 2018 yılında ise dava dosyasının kayıtlarına 17 yeni gizli dosya daha eklendi. Halkbank’ın Zarrab davasında sanık olarak yargılanmaya başladığı 2019 yılında ise 10 gizli dosya dava kayıtlarına girdi. Halkbank davasının sürdüğü 2020 yılında da 11 ayrı gizli dosya dava kayıtlarında yer aldı. 2021 yılında Zarrab davasındaki gizli dosyaların sayısı en sonuncusu dün olmak üzere 8’e yükseldi.

GİZLİ DOSYALARDA NE VAR?

VOA Türkçe’nin görüşlerine başvurduğu farklı hukukçular, Zarrab davasındaki gizli dosyaların arasında yeni iddianameleri, yeni deliller, yeni tanık ifadeleri, üçüncü şahısların mahkemeye sunduğu dilekçeler, savunma ve savcılığın yazışmaları ve içeriğinin henüz kamuyla paylaşılması uygun görülmeyen belgeler olarak ifade ediyor.

Hukukçular, dava dosyasında yer alan gizli dosyalarda yer alan belgelerin sadece bir sayfa olabileceği gibi yüzlerce sayfadan da oluşabileceğini belirtiyor.

YORUM EKLE