Rusya'dan 'sessizlik rejimi' açıklaması: İnsani koridorlar sağlamaya hazırız

Rusya Savunma Bakanlığı, 9 Mart Çarşamba gününden itibaren Ukrayna'da 'sessizlik rejimi' ilan ettiğini duyurdu.

Rusya'dan 'sessizlik rejimi' açıklaması: İnsani koridorlar sağlamaya hazırız

Rusya Savunma Bakanlığı’nın Ukrayna’da kurduğu insani yardım karargahı, Rusya’nın 9 Mart Çarşamba günü Moskova saati ile 10.00’dan (TSİ ile aynı) itibaren ‘sessizlik rejimi’ ilan ettiğini ve Kiev dahil olmak üzere Ukrayna’nın bazı kentlerinden sivillerin tahliyesi için insani koridorlar sağlamaya hazır olduğunu duyurdu.

‘Sessizlik rejimi’ kararının, Ukrayna tarafının insani koridorlar açmaya yönelik önlemleri sürekli olarak sekteye uğratmasına rağmen, ancak milliyetçilerin aşırılıkları ve kanunsuzlukları nedeniyle ağırlaşan insani durum göz önüne alınarak, ayrıca sivillerin ve yabancı vatandaşların güvenliğini sağlamak amacıyla alındığı kaydedildi.

Açıklamaya göre Rusya, Kiev’den ve komşu yerleşim yerlerinden Belarus topraklarından Gomel kentine kadar insani koridor sağlamaya ve vatandaşları oradan uçaklarla Rusya’ya aktarmaya hazır. Güney yönde insani koridor konusunda ise Ukrayna tarafı ile mutabakat sağlanacak.

Rusya ayrıca Çernigov’dan Belarus topraklarından Gomel kentine kadar insani koridor sağlamaya ve vatandaşları oradan uçaklarla Rusya’ya aktarmaya hazır. Güney yönde insani koridor konusunda ise Ukrayna tarafı ile mutabakat sağlanacak. Sumi’den ise Poltava ve Belgorod yönünde güzergahlar üzerinden insani koridorlar sağlanacak.

Rusya aynı zamanda Harkov’dan Rusya’daki Belgorod yönünde insani koridorlar açarak Belgorod’dan ise hava, demiryolu ve karayolu araçları ile nihai yerlere varışı, Lvov, Ujgorod, İvano-Frankovsk kentlerine ise Ukrayna tarafı ile mutabakat sağlanarak hareket edilecek.

Mariupol’den ise Novozaovsk ve Taganrog üzerinden iki koridorla Rostov yönünde, Zaporojye kentine ise Ukrayna tarafı ile mutabakat sağlanarak hareket edilecek. Diğer kentlerden tahliyeler için de Ukrayna tarafı ile mutabakat sağlanacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER