Rusya'dan 'Ukrayna'ya saldırı hazırlığı' iddiasına ilişkin açıklama

Rusya Genelkurmay Başkanı Valeriy Gerasimov, NATO ülkelerinin Rusya topraklarında yapılan askeri birlik intikallerine aşırı önem verdiğini belirterek, "Askeri eğitimler sırasında birliklerin intikali, her ülkenin silahlı kuvvetleri için rutin bir uygulama. Askeri faaliyet, ulusal topraklarımızda yürütülüyor ve bildirim gerektirmiyor. Rusya'nın Ukrayna'ya saldırı hazırlığı içinde olduğuna dair basına yansıyan haberler yalan" dedi.

Rusya'dan 'Ukrayna'ya saldırı hazırlığı' iddiasına ilişkin açıklama

Rusya Genelkurmay Başkanı Valery Gerasimov, Başkent Moskova’da yabancı ülkelerin askeri ataşeleri ile bir araya geldi.

banner112
Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan gerilimin Batılı ülkelere yansımasına ve basında çıkan iddialara yanıt veren Gerasimov, “Ukrayna’ya helikopterler, insansız hava araçları ve uçaklar tedarik edilmesi, Kiev’i keskin ve tehlikeli adımlara yöneltiyor. Ukrayna ordusu, Donbass’ta ABD tarafından sağlanan Javelin tanksavar füze sistemlerinin kullanılmaya başlandığını açıkladı. Sonuç olarak ülkenin doğusunda bunlar olmadan da tırmanan durum daha da kötüye gidiyor” dedi.

Rusya’nın Ukrayna sınırına yaptığı askeri yığınakla ilgili özellikle Batılı medya gruplarının Rusya’nın Ukrayna’yı işgal edeceği yönündeki haberleri de yalanlayan Gerasimov, “NATO ülkeleri, Rusya topraklarında yapılan askeri birlik intikallerine aşırı önem veriyor. Askeri eğitimler sırasında birliklerin intikali, her ülkenin silahlı kuvvetleri için rutin bir uygulama. Askeri faaliyet, ulusal topraklarımızda yürütülüyor ve bildirim gerektirmiyor. Rusya’nın Ukrayna’ya saldırı hazırlığı içinde olduğuna dair basına yansıyan haberler yalan” diyerek iddialara tepki gösterdi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
İsmail Daye
İsmail Daye - 2 ay Önce

Daneks ve Donbass bölgeleri Rus kökenli insanların yoğun yaşadığı yerler ve buralar Maden açısından zengin yerler. Burada yaşayanlar bu zenginliği diğer bölgeler ile paylaşmak istemiyor. Savaşın asıl nedeni bu. Uzun bir süredir bu bölgede düşük yoğunluklu bir savaş devam ediyor. Halk bu savaştan bıkmış durumda. Ukrayna Rusya ve Batı Emperyalist devletler arasında her iki tarafından kendi tarafına çekiştirdiği bir minder durumunda. Rusya ile tarihi ve coğrafi bağları dolayısıyla batı ile bütünleşmeleri oldukça zor. Rusya bu bölgeyi kendi denetiminde olacak şekilde özerk bir bölge olmaya zorluyor. Ukrayna yönetimi de buna yanaşmıyor. Sonuçta sanırım Rusya bunu zor kullanarak yapacak. Batının Kırım örneğinde olduğu gibi bunu önlemeye gücünün olmadığını Rusya çok iyi biliyor.