Stoltenberg'ten Zelenskiy'i kızdıracak sözler: Üçüncü Dünya Savaşı uyarısı

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy'in Ukrayna hava sahasını kapatma önerisine ilişkin bir kez daha olumsuz yanıt verdi. Stoltenberg, 'Bu, NATO ile Rus hava kuvvetleri arasında doğrudan bir çatışma demektir. Bu, sadece Ukrayna'daki savaşın önemli ölçüde büyümesine yol açmakla kalmayacak, aynı zamanda Avrupa'da NATO üyelerinin katılımıyla büyük ölçekli bir savaş riski yaratacaktır' dedi.

Stoltenberg'ten Zelenskiy'i kızdıracak sözler: Üçüncü Dünya Savaşı uyarısı

Kanada'da video konferans yoluyla düzenlenen bir konferansta konuşan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, ittifakın Kiev'in çağrısına rağmen Ukrayna üzerinde uçuşa yasak bölge oluşturmayı düşünmediğini söyledi.

Stoltenberg, “Uçuşa yasak bölge konusuna gelince; bunun sadece uçuşa yasak bölge ilan etmekle ilgili olmadığını, bunun uygulanması gerektiğini anlamalıyız. Ukrayna'da gördüğümüz böylesine düşmanca bir durumda bunu yapmanın tek yolu, Rus hava savunma sistemlerine kapsamlı saldırıdır. Rusya'nın mevcut hava savunma sistemleri koşullarında uçuşa yasak bölge sağlayamayız. Bu, aynı zamanda Rus uçaklarıyla doğrudan çatışmalar anlamına geliyor. Bu, NATO ile Rus hava kuvvetleri arasında doğrudan bir çatışma demektir. Bu, sadece Ukrayna'daki savaşın önemli ölçüde büyümesine yol açmakla kalmayacak, aynı zamanda Avrupa'da NATO üyelerinin katılımıyla büyük ölçekli bir savaş riski yaratacaktır” ifadelerini kullandı.

Stoltenberg ayrıca, Ukrayna’daki çatışmaların yayılmasının engellenmesi ve sona ermesinin sağlanması gerektiğini kaydetti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER