Su aygırları da koronavirüse yakalandı

Belçika'da bir hayvanat bahçesinde iki su aygırının koronavirüse yakalandığı açıklandı.

Su aygırları da koronavirüse yakalandı

Hayvanat bahçesi yetkililerine göre, bu dünya genelinde su aygırlarında rastlanan ilk resmi koronavirüs vakası. Su aygırlarının durumu iyi, ancak hayvanların nasıl enfekte olduğu bilinmiyor.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, Belçika Ulusal Veterinerlik Laboratuvarı tarafından yapılan incelemede, Imani ve Hermian adlı su aygırlarının testlerinin pozitif çıktığı belirtildi.

banner112
Hayvanat bahçesinden yapılan açıklamaya göre, su aygırlarının sadece burun akıntısı sorunu var. Ziyaret yasağı konan ve tecrit altında tutulan hayvanların bakıcıları da koruyucu kıyafetler giyiyor. Bakıcıların testleri ise negatif çıktı.

Anvers Hayvanat Bahçesi’ndeki tüm hayvanlara geçen yıl corona virüsü testi yapıldı, ancak hiçbir hayvanda enfeksiyona rastlanmadı. Su aygırları, hayvanat bahçesinin koronavirüse yakalanan ilk sakinleri oldu.

Yetkililere göre, bu aynı zamanda dünyada su aygırlarında resmi olarak saptanan ilk koronavirüs vakası. Dünya çapında corona virüsü vakaları daha önce kedigiller ile büyük maymun türlerinde ortaya çıkmıştı.

Yetkililer, iki su aygırının nasıl virüse yakalandığını bilmiyor. Bakıcıların bugüne kadar yapılan testleri negatif çıktığı için, hayvanların virüsü nasıl kaptığı araştırılıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER