Ukrayna'dan 'NATO' üyeliği için geri adım sinyali

Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Başkan Yardımcısı İgor Jovkva, güvenlik garantileri sunulması halinde Ukrayna'nın tarafsız statüsünü konuşmaya hazır olduklarını açıkladı. Jovkva, Rusya Devlet Başkanı Putin ile Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy'in bir araya gelmesi için Almanya Başbakanı Scholz'dan yardım istediklerini söyledi.

Ukrayna'dan 'NATO' üyeliği için geri adım sinyali

Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Başkan Yardımcısı İgor Jovkva, güvenlik garantileri sunulması halinde Kiev'in tarafsızlık statüsünü tartışmaya hazır olduğunu belirtti.

Almanya'da yayınlanan Tagesschau adlı televizyon programına demeç veren Jovkva, "Kiev, kendisine güvenlik garantileri sunulursa, Rusya'nın tarafsızlık statüsüyle ilgili talebini tartışmaya hazır, ancak bir 'inç' toprak dahi vermeyecek" dedi.

Jovkva, sadece Rusya'nın garanti vermesinin yeterli olmayacağını, ABD, İngiltere ve Almanya'nın garantilerine de ihtiyaç duyduklarını vurguladı.

banner112
'DİPLOMATİK ÇÖZÜME HAZIRIZ'

Jovkva, Ukrayna'daki durumun diplomatik çözümünün olup olmadığı sorusu karşısında "Elbette, biz diplomatik çözüme hazırız. Rusya'yla çok geniş kapsamdaki konuları ele almaya hazırız. Vladimir Zelenskiy'in Vladimir Putin'le doğrudan diyalog kurmaya hazır olması çok önemli. Bu feci savaşın sona ermesi için Zelenskiy ile Putin arasında doğrudan diyaloğa ihtiyaç var" yanıtını verdi.

'SCHOLZ'DAN PUTİN-ZELENSKİY GÖRÜŞMESİNİN AYARLANMASI İÇİN YARDIM İSTEDİK'

Rusya ile Ukrayna arasındaki ciddi müzakerelerin devlet başkanları düzeyinde mümkün olduğunu kaydeden Jovkva, uluslararası partnerlerden bu konuda yardım beklediklerini, görüşmenin organize edilmesi için Almanya Başbakanı Olaf Scholz'la konuştuklarını anlattı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER