Ülkenin adını değiştirmek için imza topluyorlar

Yeni Zelanda'da yerli halkı temsil eden Maori Partisi ülkenin adını değiştirmek için imza kampanyası başlattı. Aotearoa olarak değiştirmek için imza kampanyası başlattı. Parti'den yapılan açıklamada ülkenin adının Aotearoa olması gerektiği ifade edildi.

Ülkenin adını değiştirmek için imza topluyorlar

Yeni Zelanda parlamentosunda yerli halkı temsilen eden Maori Partisi, ülkenin resmi isminin Aotearoa olarak değiştirilmesi için parlamentoya verilecek dilekçeyi online imzaya açtı.

Maori Partisi, Yeni Zelanda isminin Flemenkçe olduğunu ifade ederek yerli dilinde ‘Kuzey Adası’ anlamını taşıyan Aotearoa olması gerektiğini belirtti.

Maori partisi, online olarak imzaya açtıkları dilekçede, ülkenin isminin Aotearoa olarak değiştirilmesine ve kent, şehir ve yer isimlerinin Te Reo Maori dilindeki anlamlarının iade edilmesini talep etti. Parti dilekçesinde “Te Reo Maori'nin bu ülkenin ilk ve resmi dili olarak hak ettiği yere geri getirilmesinin zamanı çoktan geçti. Biz bir Polinezya ülkesiyiz – biz Aotearoa'yız” ifadelerini kullandı.

Maori Partisi eş başkanı Rawiri Waititi, daha önce parlamentoda ‘haka’ dansıyla protesto yaptığı için meclisten atılmış ve bir başka seferde ise parlamentoya kravat takarak gelmeyeceğini söylemişti.

YORUM EKLE